آینده آهن با کرونا ویروس

آینده آهن با کرونا ویروس
آینده آهن با کرونا ویروس

آینده آهن با کرونا ویروس

داده های فوق همگی بر نوسان قیمت ها در شرایط فعلی و مخصوصا برای دورنمای کوتاه مدت تا میان مدت اثرگذار هستند اگرچه هم اکنون مهم ترین فاکتور را باید در تحرک و خودنمایی نقدینگی در بازارهای مختلف به شمار آورد یا به عبارت دیگر جو روانی رشد قیمت ها با دو اهرم نوسان قیمت آزاد ارز یا اثرگذاری ورود نقدینگی به بازارها بازیگر اصلی در بازارهای کالایی است.

آینده آهن با کرونا ویروس

قیمت آهن به نقاطی غیرمنتظره دست یافته است و قیمت میلگرد ۷ هزار تومانی را به وضوح شاهد بودیم.

این درحالی بود که یک ماه و نیم گذشته سقف قیمت میلگرد در ادبیات اهالی بازار آهن رقمی نزدیک به هزار تومان بود ولی شاهد بازی قیمتی این کالا به بالای ۷ هزار تومان هستیم.

این موارد چهره بازارهاست اگرچه دلایل آن به موشکافی بیشتری نیاز دارد.

رشد تقاضای فصلی در روزهای پایانی سال همیشه یک عرف سنتی در بازارهای کالایی بوده است و اغلب از اواخر بهمن ماه آغاز شده و تا اواسط و بعضا تا اواخر اسفندماه به طول می انجامد, بنابراین هم اکنون در اوج تقاضای فصلی هستیم و انتظار داریم این روند تا پایان هفته آینده ادامه داشته باشد.

این درحالی است که تقاضای فصلی این بار زودتر از موعد در بازارهای کالایی خودنمایی کرده و می تواند به اثرگذاری نوسان بهای آزاد و نیمایی ارز مرتبط باشد. در بازار پلیمرها اما رشد بهای نیمایی ارز اثر مستقیمی برای قیمت های پایه در بورس کالا بر جای می گذارد بنابراین این سیگنال تاثیر قطعی و غیرقابل چشم پوشی دارد.

اینکه رشد قیمت آزاد ارز هم به التهاب نرخ در بازارهای کالایی می انجامد باز هم یک عرف سنتی در بازارهای کالایی مخصوصا بازارآهن است. مدت هاست که به تجربه ثابت شده در شرایطی که بازار به هر دلیل از پتانسیل رشد قیمت ها برخوردار است, نوسان بهای آزاد ارز به عنوان یک محرک روانی وارد عمل شده و خریدهای واسطه گری و سفته بازی را رونق بخشیده است که در نهایت به رشد قیمت ها منتهی می شود.

این مسیرها نیز در روزهای اخیر محرکی برای رشد قیمت ها و تاکنون نیز اثرگذار بوده است. البته در کنار این موارد باید به نوسان قیمت های جهانی هم اشاره کنیم.

تنها می توان گفت که آینده بازارها با التهاب خرید فعلی همخوانی چندانی ندارد آن هم در شرایطی که نمی دانیم چه سرنوشتی برای بازار ارز رقم خواهد خورد و قیمت دلار آزاد چه مسیری را در پیش می گیرد. البته در مورد شیوع یک بیماری واگیر در کشور تجربه مشابهی وجود ندارد که بتوان به آن استناد کرد ولی قطعا حجم سفرهای داخلی و خارجی و دید و بازدید را کاهش داده و بر تقاضای افراد هم اثرگذار خواهد بود.

التهاب فعلی قیمت ها در بازارها همچنین موجب شده تا نرخ های موجود در بازار به سطوحی غیرمنتظره دست یابد و رکوردهای جدیدی را به دست آورد آن هم در شرایطی که بازارهای کالایی با توجه به ویژگی های ذاتی و بنیادین خود چندان هم به رکوردشکنی های قیمتی خوش بین نیست. قیمت های فعلی با شرایط موجود و دورنمای مبهم تقاضا همخوانی ندارد و بهتر است این واقعیت را بپذیریم.

قیمت سنگ آهن افزایش یافت

قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز دوشنبه با ۰.۶ دلار کاهش ۹۱.۴۵ دلار معامله شد.

سنگ آهن عیار ۶۵ درصد نیز با همین میزان کاهش ۱۰۶.۴۵ دلار معامله شد.

شمش آهن چین با ۸.۰۷ دلار افزایش ۴۳۹.۴۶ دلار معامله شد.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

قیمت آهن با قیمت نفت در حال کاهش است

قیمت آهن با قیمت نفت در حال کاهش است

قیمت آهن با قیمت نفت در حال کاهش است مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران پیش بینی کرد که با کاهش یافتن قیمت جهانی نفت, در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی جریان عمومی در بازارهای جهانی مصنوعات فولادی میل به افت قیمت آهن را نشان می دهد اگرچه به نسبت بازارهایی متعادل و با

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین اخبار

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است این روز ها بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است, صدای سازندگان و خریداران آهن را درآورده است. مدتی است که شاهد افزایش قیمت پروفیل, قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد هستیم که رشد
منوی سریع