رفتن به محتوا

ارزانی آهن در راه است

ارزانی آهن در راه است
ارزانی آهن در راه است

فهرست

ارزانی آهن در راه است

مرکز خدمات فولاد ایران :
با فرا رسیدن شرایط جوی سرد که به مشکلات حوزه زیست محیطی فولاد, فلزات و معادن دامن می زند و از طرفی نگرانی ها از بروز رکود در بازارهای جهانی, به نظر می رسد شرایط برای ایجاد یک وقفه در این بازارها فراهم است. بررسی ها نشان می دهد امسال شرایط نسبت به سال گذشته کمی متفاوت باشد زیرا چین که در سال های اخیر مقررات سفت و سختی را علیه فولادسازان به کار می گرفت امسال منعطف تر عمل کرده است. به عقیده کارشناسان دلیل این موضوع بیشتر وضعیت تجاری بین این کشور و آمریکا بوده که باعث شده دولت از کاهش تولید فولاد جلوگیری کند و با داخلی سازی مصرف این صنعت مانع از بروز چالش در این حوزه شود. این در حالی است که در سایر کشورها نیز مشکلاتی مشابه دیده می شود. ترکیه نیز به عنوان مثال با محدودیت های تعرفه ای در حوزه فولاد روبه رو شده یا فولاد ایران نیز تحریم شده است که در مجموع این عوامل بر بازار جهانی فولاد اثر گذاشته اند.

سنگ آهن کمی بهبود یافت

وضعیت کاهش تولید های زمستانه در چین روشن نیست از این رو در بازار سنگ آهن قیمت ها در نوسانند. آخرین قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا 50 سنت رشد داشت و 75 دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد چون در بازار فیوچرز دالیان قیمت کمی بهبود داشت. فعالان بازار آهن نسبت به تقاضای سنگ آهن در آینده نزدیک خوش بینند و علت اصلی آن تولید بالای فولاد چین در زمستان است چون محدودیت ها از سال قبل کمتر است.
از طرفی برخی معتقدند قیمت آهن در زمستان خیلی بالا نمی رود حتی اگر تقاضا بالا باشد چون پیش بینی شده بازار فولاد ضعیف تر شود. این هفته موجودی محصولات فولادی اصلی کارخانه های چینی 1.7 درصد رشد داشته و بیلت هم در بازار داخلی چین حدود 4 دلار در هر تن افت داشت.

رونق به بازار صادرات بیلت چین بر می گردد؟

قیمت بیلت در بازار داخلی چین با توجه به افت تقاضا کاهش شدید داشته است. بهای بیلت اخیرا تا 22 دلار افت کرده و 527 دلار در هر تن درب کارخانه شد. این قیمت در بازار صادرات حدود 505 تا 510 دلار در هر تن فوب است ولی اخیر ا قیمت پیشنهادی صادراتی بیلت چین 525 تا 530 دلار در هر تن فوب بوده که مورد قبول خریداران به ویژه در جنوب شرق آسیا قرار نگرفت.
با این حال اغلب تجار چینی معتقدند روند نزولی در نوامبر و دسامبر ادامه خواهد داشت و بیلت چین را در بازارهای خارجی رقابتی تر خواهد کرد. پایین ترین قیمت در حال حاضر 490 دلار است. تقاضای داخلی کم است و چینی ها به صادرات بیشتر نیاز دارند.

بازار میلگرد ترکیه فعلا در ثبات

میلگرد صادراتی ترکیه دو هفته ای است که در ثبات است و از آنجا که انتظار می رود بیلت و قراضه وارداتی نزولی باشند و بازار داخلی نیز راکد است چشم انداز بازار مثبت نیست. میلگرد ترکیه در حال حاضر 505 تا 510 دلار در هر تن فوب است. کارخانه ها فروش دارند ولی در تناژ محدود و هنوز تولیدات دسامبر در بازار زیاد است. همچنین انتظار می رود در هفته های آتی خریداران خارجی میلگرد ترکیه را کمتر از 500 دلار در هر تن فوب خریداری کنند. در بازار میلگرد 5 تا 10 دلار ارزان تر شده در 495 تا 515 دلار در هر تن درب کارخانه شنیده شده است.

بازار ورق سی آی اس در سرازیری

محصولات ورق سی آی اس با توجه به رکود بازار منطقه منا و جو ضعیف بازار آسیا کاهش یافت. قیمت پیشنهادی بازار ورق گرم روسیه 495 تا 510 دلار در هر تن فوب دریای سیاه است و محصول اوکراین 480 تا 490 دلار در هر تن فوب است که 10 دلار نسبت به دو هفته قبل ارزان تر شده است. به گزارش فولاد ایران, تولیدات دسامبر حالا در بازار عرضه می شوند. ورق گرم کارخانه ام ام اک به مصری ها در 510 تا 520 دلار در هر تن سی اف آر معادل 495 دلار در هر تن فوب و به ترکیه در 505 تا 510 دلار در هر تن سی اف آر معادل 490 تا 495 دلار در هر تن فوب پیشنهاد شده است. با توجه به کمبود تقاضا در منطقه منا و افت قیمت ورق در آسیا, انتظار می رود ورق گرم سی آی اس به روند نزولی ادامه دهد. ورق سرد نیز 565 تا 580 دلار در هر تن فوب است در حالی که دو هفته قبل 590 تا 600 دلار بود.

مقاطع سی آی اس ارزان تر شد

رقابت شدید و افت تقاضا در اروپا قیمت مقاطع صادراتی سی آی اس را ارزان تر کرده است. افزایش فعالیت چینی ها در بازار صادرات هم فشار بیشتری بر بازار سی آی اس آورده و چشم انداز بازار منفی است. مفتول صادراتی سی آی اس 505 تا 515 دلار در هر تن فوب است در حالی که دو هفته قبل 525 تا 535 دلار بود. میلگرد نیز از 495 تا 500 دلار به 485 تا 495 دلار در هر تن فوب رسیده است.

منبع : دنیای اقتصاد

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع