Skip to content

افت مصرف آهن و خیز قیمت آهن با کرونا

افت مصرف آهن و خیز قیمت آهن با کرونا
افت مصرف آهن و خیز قیمت آهن با کرونا

فهرست

افت مصرف آهن و خیز قیمت آهن با کرونا

پیش بینی شده مصرف محصولات فولادی در چین در فوریه سال جاری تا ۴۳ میلیون تن نسبت به فوریه سال قبل کاهش یابد, چراکه شیوع ویروس کرونا فعالیت صنایع و ساخت وساز را مختل کرده است.

حتی اگر گسترش این ویروس در فوریه دیگر روند صعودی نداشته باشد بعید است فعالیت کارخانه ها و پروژه های ساختمانی زودتر از ۲۴ فوریه از سر گرفته شود. از این رو مصرف فولاد چین این ماه بین ۳۱ تا ۴۳ میلیون تن کاهش می یابد.

افت مصرف آهن و خیز قیمت آهن با کرونا

اعلام شده کارگران مهاجر در نقاط مختلف چین از ۱۰ فوریه باید سر کار خود برگردند ولی احتمال می رود این قرنطینه ها دو هفته دیگر ادامه یابد تا از شیوع کرونا در کارخانه ها و پروژه های ساختمانی جلوگیری شود. از این رو احتمالا زودتر از ۲۴ فوریه همه سر کار خود بر نمی گردند.

از آنجا که کمبود ماسک هم در چین وجود داشته شاید کارخانه داران و کارفرمایان نتوانند ماسک کافی در اختیار کارگران بگذارند از این رو نمی توانند به طور کامل فعالیت خود را از سر گیرند.

ظاهرا چینی ها ظرفیت تولید ۲۰ میلیون ماسک در روز را دارند و خود صنعت ساخت وساز چین به تنهایی ۵۰ میلیون کارگر و کارمند دارد و نیاز است که ماسک ها هر روز عوض شوند.

ظاهرا شرکت های ساختمانی باید قبل از ازسر گیری فعالیت خود مجوزهای رسمی از مقامات بالادستی خود بگیرند و این کارها زمان بر است. برخی شرکت ها نیز اعلام کرده اند زودتر از اول مارس فعالیت خود را مجددا شروع نمی کنند. همچنین برخی معتقدند بعید است.

زودتر از اوایل آوریل بازارها فعالیت کامل خود را از سر بگیرند.در این بین در خبری دیگر اعلام شد در بازار ورق چین هنوز کمبود تقاضا و رکود در جریان است و برخی از کارخانه ها برای پایین آوردن سطح موجودی به دنبال فروش در بازار صادرات هستند.

در بازار داخلی قیمت آهن ۵۱۱ تا ۵۱۲ دلار در هر تن درب کارخانه است که نزولی است. روزهای گذشته برخی به امید بالا رفتن قیمت پس از فعال شدن بازار خرید هایی انجام دادند. مصرف کننده های نهایی به این دلیل تمایلی به خرید ندارند که حمل ونقل در چین برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا محدودیت هایی دارد.

شرکت های حمل ونقل معدودی شروع به کار کرده اند چون اغلب کارمندان هنوز در منزل هستند تا این ویروس کنترل شود. فعلا کارخانه ها ترجیح می دهند صادرات داشته باشند, چون واضح است که تقاضای داخلی ورق در چین خیلی آهسته و به تدریج بهبود خواهد یافت.

خیز قیمت آهن

بازارآهن در پی دلایلی از جمله وضعیت کشور چین و همچنین افزایش نرخ دلار, روندی صعودی داشته است. در مبادلات روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه جاری, شمش و مقاطع فولاد شاهد افزایش قیمت از سوی خصوصی ها در بازار غیررسمی بود.

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع