رفتن به محتوا

افت و خیز قیمت آهن

افت و خیز قیمت آهن
افت و خیز قیمت آهن

فهرست

افت و خیز قیمت آهن

پارازیت چین به امواج صعودی قیمت

۱ — افزایش بارندگی و کاهش فعالیت های ساختمانی در چین

۲- کاهش حاشیه سود فولاد سازان, این عامل مانع افزایش قیمت مواد خام از جمله سنگ آهن و گندله می شود به دلیل اینکه قیمت فولاد به اندازه سنگ آهن افزایش پیدا نکرد.

۳- تمایل بیشتر فولادسازان چینی به خرید سنگ آهن عیار متوسط به جای کم عیار, در توضیح این گزاره باید گفت سنگ آهن کم عیار, سنگ آهن زیر ۵۸ درصد را شامل می شود, سنگ آهن عیار متوسط هم, به عیار حدود ۶۱ درصد می گویند. در حال حاضر با توجه به شرایط ملایم بازار و اینکه تمایل به خرید در میان متقاضیان سنگ آهن کم شده و از سوی دیگر به دلیل روند کاهشی هر روزه قیمت ها خریداران خرید سنگ آهن عیار متوسط به جای کم عیار را ترجیح می دهند.

کیوان جعفری طهرانی کارشناس ارشد بازارهای جهانی سنگ آهن و فولاد که میهمان ویژه کنفرانس متال بولتن بوده در توضیح روند بازار و فرآیندهای مختلف آن و نتیجه گیری های این کنفرانس گفت: هفته گذشته شاهد آن بودیم که قیمت سنگ آهن طی یک هفته به میزان یک دلار و نیم کاهش پیدا کرد و از آن سو طی هفته جاری هم قیمت سنگ آهن روند کاهشی را طی کرد و باز هم به اندازه یک و نیم تا ۲ دلار کاهش قیمت را از سر گذراند.

نیمه اول ماه مارس نیز مانند هر سال نشست سران حزب کمونیست چین برگزار و تصمیمات مهمی در این نشست گرفته خواهد شد که می تواند تاثیرات مهمی بر بازارهای کالایی از جمله فولاد و سنگ آهن بر جای بگذارد. وی در ادامه به موضوع جنگ تجاری بین چین و آمریکا که شرایط ملایم تری به خود گرفته اشاره کرد و گفت: در واقع روند کنونی ارتباط تجاری میان آمریکا و چین فعلا روند مثبتی دارد و پیش بینی می شود موضع گیری که شی جین پینگ رئیس جمهور چین در قبال آمریکا خواهد داشت باعث افزایش سرانه تولید فولاد شود.

این کارشناس ارشد بازارهای جهانی سنگ آهن در ادامه گفت: پیش بینی می شود سیاستی که رئیس جمهور چین در پیش می گیرد باعث افزایش تولید ناخالص داخلی در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ شود که این امر در چارچوب معرفی پروژه های جدید در این کشور رخ خواهد داد.

سمت و سوی روند قیمتی بازار

طهرانی در ادامه با اشاره به روند قیمتی بازار گفت: گندله طی هفته گذشته به میزان ۴ دلار افت قیمت داشته است, طی هفته پیش رو هم پیش بینی ها از روند قیمتی سنگ آهن جهانی کاهشی است, به این دلیل که محموله های گندله زیادی در دریا وجود دارد که از این میزان محموله های زیادی از ایران هم صادر شده که همچنان بدون مشتری است.

وی در ادامه با ذکر این نکته که اتفاق جالبی که در برزیل رخ داده این است که قیمت سنگ آهن برزیل از سنگ آهن استرالیا پایین تر است در ارتباط با دلایل این موضوع گفت: در واقع دلیل این موضوع را باید در سیاست برزیل برای حفظ حضور خود در بازار و تقویت عملکرد شرکت سنگ آهن واله جست وجو کرد که به این دلیل, برزیل قیمت محصولات لامپ (سنگ آهن دانه درشت) شرکت واله را در استرالیا کاهش داده است.

بازار آرام و منتظر

بازار سنگ آهن آرام است و کاهش قیمت ها از زمانی که ضعف تقاضای موثر مشهود شده تاکنون ادامه یافته است. شاخص قیمت سنگ آهن دانه بندی شده (ریزدانه موسوم به فاین) با مبدأ استرالیا و البته عیار ۶۲ درصد با یک دلار کاهش به ۵/ ۸۳ دلار در هر تن (خشک) رسیده است.

این در حالی است که متوسط قیمت این نوع سنگ آهن در یک ماه اخیر ۸۷ دلار و ۴ سنت است که نشان می دهد این نرخ با عقب نشینی قیمتی همراه شده است. در بندر چیندائو شاخص قیمتی سنگ آهن استرالیایی ۶۲ درصد در بازار نقدی (موسوم به اسپات) به ۶۲۳ یوآن در هر تن رسیده که به نسبت متوسط ماه جاری و نرخ ۲/ ۶۵۲ یوآن, باز هم کاهش نرخ را نشان می دهد.

بر اساس پایین بودن سود اقتصادی در فرآیند تولید فولاد, برخی واحدهای فولادی یا همان مصرف کنندگان نهایی سنگ آهن در تلاش هستند تا هزینه تولید خود را پایین آورند که یکی از راه های مهم برای رسیدن به این هدف, استفاده از سنگ آهن های غیررایج است. به صورت دقیق تر هم اکنون فرصتی فراهم شده تا جذابیت خرید سنگ آهن با عیار پایین تر تقویت شود, اگرچه فرآیندهای تولیدی اما و اگرهای خاص خود را دارد ولی در کل در این شرایط استفاده از این رویکرد تجاری متداول بوده و است.

اگر به وضعیت بازار توجه کنیم سنگ آهن با عیار پایین همیشه قیمت های بسیار کمتری از انواع رایج دارد, زیرا در فاز اول به دلیل پایین تر بودن محتوی آهن ( خالص) آن ناخودآگاه قیمت کمتری دارند و در فاز دوم با توجه به پایین تر بودن جذابیت خرید این گریدها, قیمت ها در فرآیندهای تجاری و بازاریابی به سمت افت نرخ متمایل می شود تا توانمندی بازاریابی فروشندگان را افزایش دهند.

چیزی که هم اکنون در بازار قابل مشاهده است توجه خریداران به سمت گریدهای متوسط است, یعنی گرایش به سمت گونه هایی با عیار متوسط افزایش یافته و به سمت عیار پایین یا عناصر مزاحم متمایل نشده است. از سوی دیگر تمایل به خرید سنگ آهن دانه درشت برزیلی هم به نسبت همین کالا با مقصد استرالیا افزایش یافته که دلیل اصلی آن هم کاهش هزینه ها عنوان شده است. مباحث مربوط به حفاظت از محیط زیست هم به قوت خود پایدار است و به معنی عدم آزادی عمل جدی واحدهای تولیدی در انتخاب سنگ آهن و فرآیندهای تولیدی خواهد بود. البته تمایل به خرید سنگ آهن برزیلی در شرایطی که فاصله جغرافیایی بین استرالیا تا چین کمتر است هم خود به بررسی های دقیق تری نیاز دارد.

سنگ آهن برزیلی به صورت مرسوم کانی مگنتیت ببشتری دارد و سنگ آهن استرالیایی از هماتیت بیشتری برخوردار است. مگنتیت از جذابیت بالاتری برخوردار است زیرا در ترکیب کانی شناسی آن درصد FeO بالاتر بوده و این ترکیب در فرآیند ذوب در کوره بلند از بخش های دیگر سنگ آهن جدا شده و خود محرکی برای آزادشدن عنصر آهن از ترکیبات و ناخالصی های احتمالی است. همین ویژگی فنی به معنی بالاتر بودن جذابیت خرید این کالاست که البته در شرایط فعلی به کاهش مخاطرات زیست محیطی و تقلیل هزینه تولید در فرآیند ذوب آهن کمک می کند. البته همین واقعیت یکی از دلایل اصلی تداوم جذابیت خرید سنگ آهن مگنتیتی از ایران بوده و هست.

توجه به ویژگی های زیست محیطی تولید سنگ آهن مدتی است که به یک روال اجرایی در چین تبدیل شده است. به عنوان مثال در فاصله زمانی ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸, میزان مصرف قراضه سنگ آهن در چین با ۳۹ درصد رشد به نسبت مدت مشابه سال قبل از آن به ۶/ ۱۴۰ میلیون تن افزایش یافته است. با توجه به سختگیری های دولتی در چین میزان تزریق قراضه به واحدهای فولادی هم اکنون به ۲۵ تا ۳۰ درصد در واحدهای مختلف افزایش یافته است, یعنی این میزان از تولید فولاد خام به صورت مستقیم از قراضه تولید می شود. در سال های آینده میزان حجم تولید فولاد خام در چین بر پایه فرآیند قوس الکتریکی افزایش می یابد.

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع