3 امتیاز5/5

افزایش تقاضای سنگ آهن چین در سال 2019

 

اراده جدی چین بر آن است که در سال جدید میلادی از سنگ آهن با خلوص زیر 62 درصد به هیچ وجه استفاده نکند. پایان سال 2018 میلادی در بازار سنگ آهن جهانی با اراده چین و به وسیله سیاست گذاری های این کشور در حوزه فولاد و سنگ آهن تعیین شد و در همین راستا پیش بینی ها و برآوردهای منطقی نیز نشان می دهند این کشور به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده سنگ آهن و فولاد جهان در حال تاثیرگذاری و ایفای نقشی مهم در بازارآهن و فولاد است. در واقع چین در حالی پرونده سال 2018 میلادی را به اتمام می رساند که با یک تصمیم هرچند کوچک می تواند بر حال و آینده این بازار و حتی سهام شرکت های تولید کننده سنگ آهن در اقصی نقاط دنیا تاثیر بگذارد.
خلاصه مرور وضعیت بازارهای جهانی سنگ آهن و فولاد به عنوان دو بازار وابسته نشان می دهد در سال 2017 تولید فولاد در سطح جهانی رشدی معادل 5.3 درصدی را نسبت به سال قبل از آن داشته و این در حالی است که مصرف فولاد هم به میزان 3.6 درصد در همین سال افزایش پیدا کرده است. اما در ادامه در سال 2018 شاهد رشد 0.5 درصدی در تولید فولاد و رشد 1.3 درصدی در مصرف آن بودیم. به عبارتی در سال 2018 نسبت به سال قبل از آن شاهد کاهش در رشد تولید و مصرف هستیم. عوامل مختلفی بر این دو عامل موثر بوده اند که از آن جمله می توان به سیاست های انقباضی ایالات متحده آمریکا در تجارت جهانی و اعمال تعرفه روی کامودیتی هایی از جمله فولاد اشاره کرد.
اما یکی از رویدادهایی که فارغ از بحث جنگ تمام عیار تجاری آمریکا و چین در سال 2018 رخ داد و بازار سنگ آهن را در این سال از خود متاثر کرد, موضوع وضع مقررات جدید زیست محیطی در چین بود که از کارخانه ها و فروشندگان آهن خواسته شد تا وضعیت درهم ریخته محصولاتشان را سامان دهی کنند و برای کاهش مشکلات زیستی چاره ای بیندیشند. در این باره پیش بینی ها هم حاکی از آن است که تحت تاثیر این دسته از سیاست ها روند کاهشی قیمت سنگ آهن به ویژه سنگ آهن با عیار پایین ادامه دار خواهد بود. کیوان پورشب, تحلیلگر بازارهای منطقه ای و فرامنطقه ای سنگ آهن و فولاد در مرور رخدادهای سال 2018 و عوامل تاثیرگذار بر بازار سنگ آهن و فولاد جهانی گفت : گزارش منتشر شده از سوی بانک جهانی در ارتباط با روند قیمت سنگ آهن در سال 2018 یک روند نزولی را بازنمایی می کند, به طوری که عدد 7 درصد افت قیمت این محصول در سال 2018 در این گزارش, نشان دهنده این موضوع است. از طرفی پیش بینی ها نیز از کاهش پروژه های سرمایه گذاری در بخش معدنی سنگ آهن حکایت دارند.
به گفته وی, موسسه پژوهشی وود مکنزی نیز که روی بحث مطالعات فولاد و آهن متمرکز است روایت مهمی از سال 2018 در ارتباط با سنگ آهن مطرح کرده است و آن هم بحث قیمت های پریمیوم برای سنگ آهن است. در این رابطه نمی توان تاثیر شدید فولاد چین بر بازار سنگ آهن دنیا را انکار کرد, مساله این است که بر اساس مقررات جدیدی که در چین وضع شده قرار است که دیگر سنگ آهن با گریدهای پایین وارد نشده و در کارخانه ها هم به کار گرفته نشود. در برهه هایی چینی ها سنگ آهن با حداقل عیار را از ایران یا دیگر کشورها مانند استرالیا و برزیل خریداری کرده و با آن فولاد تولید می کردند که بر اساس تصمیمات جدید دولت, این روند متوقف خواهد شد. او در ادامه با اشاره به اینکه با وضع مقررات جدید در چین اما قرار بر این شده است که واردات سنگ آهن با عیار زیر 62 درصد به این کشور صورت نگیرد, گفت: این موضوع باعث تقویت قیمت های پریمیوم شده و از طرفی کیفیت واردات سنگ آهن به چین را افزایش داده است. نگاهی به رویدادهای سال 2018 نشان می دهد این سال با پیش بینی کسری در بازار سنگ آهن توسط دولت استرالیا و کاهش تولید محصولات فولادی در چین و افزایش عرضه سنگ آهن توسط برزیل آغاز شد.
در ماه مه 2018 شاهد بودیم که سرمایه گذاران خارجی با نگاهی به بازارآهن چین در بازارهای آتی برای اولین بار در بورس دالیان پیش بینی هایی را انجام دادند که نشان می داد منافع تغییر مقررات در چین متوجه شرکت هایی خواهد بود که فولاد را با عیارهای بالاتر تولید و به فروش می رسانند. از طرفی نتایج نهایی نشان داد که سنگ آهن جزو کالاهایی است که کمترین آسیب را در جنگ تجاری می بیند و این دو عامل باعث شد سرمایه گذاران متوجه این بازار شوند و سنگ آهن با عیار بالا را در دستور کار خود قرار دهند.
پورشب گفت: اما رویکرد سیاست های اقتصادی چین در سال 2019 به سمت ( کاهش هزینه در مقابل سودآوری ) در حال حرکت است, به این معنا که چین در سال ۲۰۱۹ در حال پیش گرفتن سیاست های جدیدی در ادامه سیاست های سال 2018 است که هزینه های خود را کاهش دهد و بتواند اقتصادش را به خصوص در بخش زیرساخت ها بازآفرینی کند. در ماه دسامبر سال 2018 شاهد کاهش قیمت آهن بودیم و این موضوع واکنشی به ناپایداری های ناشی از تنش های تجاری ماه های گذشته در سطح جهانی بود. کاهش تولید جهانی فولاد و اراده قوی چین در کاهش تولید فولاد در زمستان برای مبارزه با آلودگی های زیست محیطی هنوز ادامه دارد. گزارش های قبل از این نشان می دهد که چین در سه ماه ابتدایی سال 2019 با اراده ای جدی در پی عدم تولید فولاد به وسیله سنگ آهن های عیار پایین است و فقط می خواهد از سنگ آهن های با خلوص بالا استفاده کند و فعالیت کارخانه هایی را که آلاینده هستند به صورت موقت, متوقف خواهد کرد. بنابراین آنچه از گزارش های مختلف جهانی می توان استنباط کرد اینکه طی این مدت همچنان روند کاهشی را هم در بحث قیمت آهن و هم در بحث تولید و مصرف شاهد خواهیم بود.
پورشب ادامه داد: توجه جدی به سنگ آهن با خلوص بالای 62 درصد از جمله عواملی است که بازار این ماده معدنی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این در حالی است که پیش از این سنگ آهن با عیار بالا بازار کوچکی در سطح جهانی داشت, ولی مقررات جدید چین سرنوشت این بازار را تغییر خواهد داد و به حجم تقاضای این محصول در آینده خواهد افزود. یکی از اتفاقاتی که بعد از این رخ خواهد داد این است که خرید سهام شرکت های تولید سنگ آهن با خلوص بالای 62 درصد حتما جذاب خواهد بود. در واقع این موضوع را می توان واقعیت و سیگنالی جهت پیش بینی برای سرمایه گذاران بازار سرمایه و سهامداران دانست, که باید مورد توجه شرکت های داخلی سنگ آهن نیز قرار بگیرد, چراکه منجر به رشد سهام این شرکت ها نیز خواهد شد.این سیگنال برای شرکت های تولید کننده سنگ آهن خارجی چه در سطح منطقه و چه خارج از منطقه نیز روند مثبتی را نوید می دهد و به زودی سهام این شرکت ها برای خرید جذاب تر خواهد بود.

منبع : دنیای اقتصاد

3 امتیاز5/5