افزایش تولید آهن به جای نفت

افزایش تولید آهن به جای نفت

افزایش تولید آهن به جای نفت

عضو هیات مدیره اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران با اشاره به وضعیت بازار و افزایش قیمت آهن گفت: علت افزایش قیمت در درجه اول صادرات آن است. آهن اسفنجی, قیمت میلگرد و قیمت ورق موجب شده است مقداری کمبود در بازار ایجاد شود و همین مساله موجب افزایش قیمت این کالا شده است.

محمدصادق چیت ساز بیان کرد: موضوع دوم علت افزایش قیمت آهن به این باز می گردد که معاملات دلار, سکه و ارز مقداری مسکوت مانده است بنابراین از آهن و فولاد به عنوان کالای سرمایه گذاری استفاده می شود و عده ای این محصولات را خرید می کنند تا با سود بیشتری به فروش برسانند و در انبارها دپو می کنند.

عضو هیات مدیره اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران ادامه داد: اما به دلیل اینکه مجوز صادرات ندارند و در بازار داخل مجبور هستند به فروش برسانند دچار نوسان می شوند.

پیش بینی برای چند ماه آینده با در نظر گرفتن شرایط واردات و نرخ ارز احتمالا مانند روز های گذشته افزایش می یابد و سرمایه گذاران سعی می کنند خرید های بیشتری را از بورس کالا داشته و با افزایش تقاضا و خرید فضا رقابتی ایجاد کنند.

چیت ساز گفت: سال آینده تقریبا ادامه همین روند را خواهیم داشت به علت اینکه آمدیم تحریمی که به طور ظالمانه تحمیل شد, آهن و فولاد را جایگزین نفت کردیم و در سال آینده این صادرات ادامه خواهد داشت. درست است که تحریم شده ایم اما صادرات را به کشورهای مختلف خواهیم داشت.

شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد نیز گفت: به نظر می آید امسال بیش از ۲۷میلیون تن تولید فولاد خواهیم داشت که نسبت به سال قبل که ۲۵ میلیون تن بود, می توان گفت حدود ۷ درصد افزایش تولید داشته ایم که از میانگین و متوسط معدل در دنیا بالاتر بوده است.

او بیان کرد: امسال صادرات خوبی خواهیم داشت که نسبت به ۵/ ۸ میلیون تن سال قبل, حدود ۱۵درصد افزایش را نشان می دهد و ما مدعی هستیم که فولاد و مشتقه آن جایگزین لایقی برای درآمد نفت می شود.

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران نیز گفت: خوشبختانه امروز علاوه بر تامین نیاز داخل قدرت صادرات ۱۵ میلیون تن فولاد را داریم. در افق ۱۴۰۴ قطعا قدرت صادرات حداقل ۲۰ میلیون تن فولاد را خواهیم داشت.

او بیان کرد: در منطقه اولین تولید کننده فولاد هستیم و ۶۲ درصد فولاد خاورمیانه را کشورمان تولید می کند و دومین تولید کننده بزرگ آهن اسفنجی در جهان هستیم و دهمین تولید کننده فولاد در جهان هستیم. حدود ۷ سال پیش پانزدهمین تولید کننده فولاد دنیا بودیم, ولی امروز به رتبه دهم ارتقا پیدا کردیم.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران تشریح کرد: خوشبختانه زنجیره تولید فولاد کامل شده چراکه اگر زنجیره کامل نبود و فقط تولید فولاد داشتیم باز هم مشکل داشتیم, چون باید واردات می کردیم, ولی امروز برای تولید ۴۰ میلیون تن فولاد یا ۴۵ میلیون تن فولاد هیچ مشکلی به لحاظ مواد اولیه نداریم.

او افزود: فولاد یک دارایی سرمایه ای است و وقتی جامعه در مرحله انتظارات تورمی است, تقاضای سوداگرانه شکل می گیرد که به بازارآهن هم سرایت می کند.در شرایط حاضر, صنعت فولاد می تواند یکی از جایگزین های مناسب برای درآمد های نفتی باشد و بازار پر رونق آن در سال های اخیر.

با وجود تکرار تحریم ها خود گویای همین امر است و برنامه ریزی این صنعت, برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ و ایستادن در جایگاه هفت بازیگر فولاد جهان, اهمیت این صنعت استراتژیک را دوچندان می کند.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 ⁄ 30 =