بازارآهن در التهاب قیمت

بازارآهن در التهاب قیمت
بازارآهن در التهاب قیمت

بازارآهن در التهاب قیمت

طی چند هفته گذشته و پس از عدم تامین گاز شرکت های تولیدکننده آهن اسفنجی, قیمت این کالا و قراضه فولادی و طبعا قیمت شمش فولادی و قیمت میلگرد افزایش یافت. شاید این داده را بتوان چهره ای دیگر از التهاب قیمتی در بازار آهن به شمار آورد که کمتر موردتوجه قرار گرفته است.

بازارآهن در التهاب قیمت

نکته قابل تامل دراین موضوع تمرکزتلاش مسوولان به فشار بر شرکت های تولیدکننده شمش وغفلت از شرکت های تولیدکننده میلگرد بود, چراکه از مجموع شمش معامله شده در بورس کالا و تحویلی به کارخانه های نورد (تولیدکننده میلگرد) تنها ۲۵ درصد به میلگرد تبدیل و در بورس کالا عرضه شد.

این درحالی است که اگر کارخانه های تولید کننده میلگرد به تعهد خود مبنی برعرضه محصولات در بورس عمل می کردند قطعا شاهد افزایش قیمت میلگرد در بازارآهن نبودیم.

نکته دیگر اینکه ارز حاصل از صادرات میلگرد به قیمت صرافی ها با دلاری ۱۵ هزار تومان به فروش می رسد, ولی ارز حاصل از صادرات شمش در سامانه نیما به نرخ ۱۳ هزار تومان معامله می شود و این تفاوت نرخ است که باعث کاهش عرضه میلگرد در بورس شده و تقاضا برای شمش را افزایش داده است.

با یک تغییر ساده در فرمول عرضه برخی واحدهای فولادی می توان از رشد بی رویه قیمت ممانعت به عمل آورد.

درحال حاضر واحدهای فولادی هر یک مکلفند درصدی از حجم تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کنند که این رقم بین ۱۰ تا ۶۰ درصد ظرفیت اسمی واحدهای تولیدکننده شمش است و در تعیین این درصد هم شفافیت و اطلاع رسانی درخصوص چگونگی تعیین این درصدها رعایت نشده و اغلب شرکت ها از این میزان رضایت ندارند و بعضا شنیده شده که بعضی آن را متناسب با نفوذ در وزارت صمت می دانند.

به عنوان مثال, برای شرکت فولاد خوزستان که تولیدکننده شمش و اسلب است بیشترین مقدار یعنی ۶۰درصد تولید شمش معادل ۱۲۰ هزار تن به عنوان کف عرضه تعیین شده در صورتی که بیشترین مقدار برای شرکت های دیگر ۳۰ هزار تن معادل ۳۰ درصد تولید بوده, حال اگر سهم عرضه شمش فولاد خوزستان معادل سایر تولیدکنندگان تعیین می شد.

این شرکت می توانست بخش بیشتری از تولید خود را به اسلب اختصاص دهد و با تامین اسلب مورد نیاز کارخانه های تولیدکننده ورق در تنظیم بازار ورق موثرتر عمل کند.

علاوه بر این, درحال حاضر برخی از واحدهای فولادی با وجود الزام به عرضه میزان مشخصی محصول در بورس کالا به نسبت ظرفیت تولیدی خود, مابقی تولید را در بازار با نرخ آزاد به فروش می رسانند که ممانعت از این عمل می تواند به متعادل سازی بازارآهن کمک فراوانی کند.

از دیگر نکات مهم که در آینده بر وضعیت بازار تاثیرگذار خواهد بود این است که درحال حاضر به جای الزام به عرضه فولادسازان در بورس کالا و انعطاف پذیری میزان سهمیه ها به منظور متعادل سازی بازار از صادرات محصولات فولادی ممانعت به عمل می آید و فولادسازان برای صادرات هر محموله نیازمند دریافت مجوز از وزارت صنعت, معدن و تجارت هستند.

این همه سختگیری در صادرات آن هم درشرایطی که فولادسازان اغلب تحریم بوده و با دشواری می توانند در بازارهای بین المللی حضور پیدا کنند, قدرت برنامه ریزی و چانه زنی را از آنان سلب می کند.

یکی دیگر از اتفاقات نادری که در معاملات بورس کالا شاهد آن بودیم حراج شمش به روش معکوس بود وزارت صنعت در اقدامی غیر معمول خواستار معامله محصول عرضه شده در بورس به پایین ترین قیمت های پیشنهادی شد, این درحالی است که طبق قوانین و مقررات معمولا درخواست مشتریان از سوی کارگزاران ثبت و محصول به بالاترین پیشنهاد قیمتی فروخته می شود.

بنابراین, متقاضیان ناکام این محصول نیز که برای به دست آوردن شمش فولاد بالاترین قیمت را پیشنهاد داده بودند, از معترضان این روش متعادل سازی دولت هستند و معتقدند بهتر بود قبل از انجام معامله برای ممانعت از رشد قیمت, سقف رقابت تعیین می شد و این روشی عادلانه برای پایین نگه داشتن قیمت ها نیست.

موارد فوق البته بخشی از اظهارنظرهای پراکنده از رخدادهای موجود در بازار است و وضعیت فعلی به احتمال قوی پیچیدگی های جدیدی را هم به همراه خواهد داشت که می توان در آینده به آنها نیز پرداخت.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

قیمت آهن با قیمت نفت در حال کاهش است

قیمت آهن با قیمت نفت در حال کاهش است

قیمت آهن با قیمت نفت در حال کاهش است مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران پیش بینی کرد که با کاهش یافتن قیمت جهانی نفت, در کوتاه مدت شاهد کاهش قیمت

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی جریان عمومی در بازارهای جهانی مصنوعات فولادی میل به افت قیمت آهن را نشان می دهد اگرچه به نسبت بازارهایی متعادل و با

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین اخبار

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است این روز ها بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است, صدای سازندگان و خریداران آهن را درآورده است. مدتی است که شاهد افزایش قیمت پروفیل, قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد هستیم که رشد
منوی سریع