رفتن به محتوا

بازارآهن در گرو ساخت و ساز مسکن

بازارآهن در گرو ساخت و ساز مسکن
بازارآهن در گرو ساخت و ساز مسکن

فهرست

بازارآهن در گرو ساخت و ساز مسکن

سارا اصغری: حدود ۹۰درصد آهن آلات موجود در بازار به ساخت وساز اختصاص دارد, از این رو رونق یا رکود حوزه ساخت وساز تاثیر زیادی بر بازار آهن آلات خواهد گذاشت.

بازار میلگرد و بازار تیرآهن تا ده ها محصول صنعت لوله و پروفیل, با تحرک بخش مسکن به حرکت درمی آید. این درحالی است که بازار ساخت وساز کشور در چند سال گذشته در رکود شدیدی به سر برده و این موضوع سبب ایجاد رکود در بازار فولاد شده است.

البته افزایش نرخ مسکن تاثیری بر بازارآهن آلات نخواهد گذاشت, این درحالی است که به دلیل حجم بالای مصرف مقاطع فلزی در ساختمان سازی, بخش زیادی از هزینه های ساخت صرف خرید این قطعات می شود. از این رو کوچک ترین افزایشی در نرخ پروفیل های ساختمانی مانند تیرآهن, میلگرد, نبشی و دیگر آهن آ لاتی که اسکلت ساختمان را شکل می دهند, تاثیر چشمگیری بر نرخ مسکن خواهد داشت.

بازار ۹۰درصدی آهن آلات

درباره تاثیر رونق مسکن و ساخت وساز بر بازارآهن آلات حبیب الله بشارتی, رئیس سندیکای آهن سازان در گفت وگو با صمت اظهار کرد: حوزه ساخت وساز تاثیر بسیاری بر صنف ها و تولید و توزیع بخش های گوناگون دارد و سبب چرخش چرخ اقتصاد و رونق بازار آهن آلات, تاسیسات ساختمان و سیمان و مصالح ساختمانی می شود. از این رو اگر ساختمان سازی رونق بگیرد, تمام این صنف ها به حرکت درمی آیند. براساس برخی آمارها حدود ۱۴۰ صنف, چه تولیدی و چه توزیعی به طور مستقیم و غیرمستقیم با صنعت ساختمان سازی در ارتباط هستند.

بشارتی در ادامه توضیح داد: صنف آهن سازان و آهن فروشان نیز از بازار ساخت وساز بهره می برند. البته رونق ساخت وساز تاثیر قیمتی روی آهن آلات ندارد, چراکه به اندازه کافی آهن آلات در داخل تولید شده و پاسخگوی ساخت وساز بوده است. درحال حاضر نیز در بازار آهن آلات دچار کمبودی نیست و این آمادگی وجود دارد که پاسخگوی نیاز بازار برای صنعت ساخت وساز باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که به چه میزان آهن آلات در بازار در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد, گفت: آهن آلات مورد استفاده در ساختمان سازی شامل میلگرد, تیرآهن و نبشی و ناودانی می شود که مصرف ۹۰ درصد آهن تولید شده داخل را به خود اختصاص می دهند. بخشی از فولاد نیز به ورق های آهنی مانند گالوانیزه و… تبدیل می شود که در بخش صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس سندیکای آهن سازان در پاسخ به این پرسش که رکود ساخت وساز چند ساله است و امکان دارد چه زمانی این بازار از رکود خارج شود, گفت: براساس تجربه چندین ساله بیش از نیم قرن, نشان می دهد یک دوره رونق, یک دوره رکود را به دنبال خواهد داشت که البته دوره رونق کوتاه مدت یک تا دو ساله است اما دوره رکود بلندمدت تر است و ممکن است تا ۵ سال نیز طول بکشد.

بشارتی در ادامه عنوان کرد: البته در سال ۹۷ شاهد افزایش نرخ مسکن و رونق آن بودیم, البته امسال بازار مسکن به سکون و ثبات رسیده و گمان نمی کنم تا ۳ سال دیگر شاهد افزایش قیمت ها در حوزه مسکن باشیم. وی در پاسخ به این پرسش که در ادامه افزایش نرخ مسکن تحت تاثیر افزایش نرخ دلار و تورم, ساخت وساز واقعی هم به طور چشمگیری افزایش یافته یا خیر, عنوان کرد: در اطراف تهران شاهد ساخت وساز بوده ایم و در لواسان, دماوند و فیروزکوه ویلاسازی های بسیاری انجام شده است.

زمانی که قیمت ها افزایش پیدا می کند, بخشی از نقدینگی ها به سمت ساخت وسازها روانه می شود که در سال ۹۷ تا حدی این اتفاق روی داد, اما در سال ۹۸ دوباره بازار مسکن دچار رکود شده و نقدینگی به سمت بانک ها روانه شده است. این تورم بسیار بالا بود که به طور معمول چنین تورم هایی به دنبال خود رکود شدیدی به همراه خواهد داشت. البته پیش بینی می شود دوباره پس از سال ۹۷ در ۳ سال آینده رونق را شاهد باشیم.

سهم ۱۵درصدی آهن آلات

همچنین امیرحسین کاوه, دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران درباره استفاده صنعت لوله و پروفیل به عنوان صنعت پایین دست فولاد در ساختمان سازی در گفت وگو با صمت اظهارکرد: صنعت لوله و پروفیل با توجه به تنوع محصولات آن, ده ها کاربرد گوناگون در صنعت ساختمان سازی دارد.

البته در نگاه نخست از موارد مصرف این صنعت فقط در و پنجره ساختمان به چشم می آید, اما به جز در و پنجره درساختمان سازی های مدرن تمامی سازه های لوله ای متشکل از لوله و پروفیل است. به عنوان مثال, سازه پل طبیعت یا ساختمان های جدید و سینماها بیشتر از لوله و پروفیل ساخته می شوند.

صمت کاوه در ادامه خاطرنشان کرد: برخلاف تصور, کاربرد لوله و پروفیل های فولادی روز به روز در حال افزایش است, از این رو میزان تولید و مصرف لوله و پروفیل در حال افزایش است. یکی از مصارف مهم لوله و پروفیل در حوزه مسکن است. به ویژه اینکه برخی کارخانه های لوله و پروفیل محصولاتی ستونی قابل کاربرد در ساختمان سازی را تولید می کنند. به عنوان نمونه, بناهایی در حال ساخت هستند که بخش های گوناگون اسکلت آنها با لوله ساخته می شود.

وی ادامه داد: مهندسی مدرن در ساختمان سازی از در و پنجره گرفته تا راه پله و نرده, کف سازی و ستون و… به دلیل جنبه زیبایی, سهولت کار, وزن کمتر, سرعت بالا و به علاوه نرخ مناسب به استفاده از لوله و پروفیل روی آورده اند.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران با اشاره به میزان مصالح مورد نیاز در ساختمان سازی عنوان کرد: ۱۵درصد مصالح ساختمان سازی را آهن آلات به خود اختصاص می دهد.

این ۱۵درصد به میلگرد و لوله و پروفیل تبدیل می شود, از این رو مسکن پیش رو و کشنده صنعت فولاد به سمت خروج از رکود خواهد بود. لکوموتیو خروج رکود فولاد و بسیاری از صنایع دیگر مانند سیمان, کاشی و سرامیک, روشنایی و… به حوزه مسکن گره خورده است.

کاوه در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه سبب رونق بازار می شود, افزایش تقاضا است و هم اکنون تقاضا برای ساخت وساز وجود دارد و حتی خانه دارها نگران خانه دار شدن فرزندان خود هستند و این موضوع نشان می دهد این بازار تشنه فعالیت است, از این رو در این بازار می توان به خوبی کار کرد, این درحالی است که در کشور نیز با کمبود زمین روبه رو نیستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا متولی ساخت وساز بخش دولتی باشد بهتر خواهد بود یا بخش خصوصی, گفت: در مقطعی مسکن مهر که یک طرح دولتی بود به رونق بازار مصالح ساختمانی و تولید بسیار کمک کرد و متاثر از این طرح بسیاری از معادن فعال شدند.

کاوه ادامه داد: دولت می تواند با شهرک سازی و ساخت شهرهای جدید به رونق بازار مسکن کمک کند. شهرداری و وزارت راه و شهرسازی و به طور کلی دولت باید بستر ساخت وساز را فراهم کنند اما اجرای آن را به بخش خصوصی واگذار کنند. در این صورت بخش خصوصی فعال شده که در ادامه منجر به رونق و توسعه بازار خواهد شد, بنابراین باید دولت بسترسازی های لازم را انجام دهد چراکه مسکن نیازمند جاده و تردد و… زیرساخت های لازم است.

وی در ادامه توضیح داد: البته بازسازی و نوسازی را بخش خصوصی می تواند انجام بدهد اما ساخت مسکن انبوه که نیازمند جانمایی و زیرساخت لازم است باید ازسوی دولت انجام و ازسوی بخش خصوصی اجرا شود.

از این رو دولت باید زمین را به صورت ارزان و در شهر و با دید مهندسی روز واگذار کند تا بخش خصوصی آن را به مرحله اجرا درآورد.

به عنوان نمونه, از مرقد امام خمینی(ره) تا فرودگاه امام خمینی(ره) زمین های بسیاری وجود دارد که مستعد ساخت وساز است, چراکه زیرساخت های لازم را نیز دارند.

دبیر سندیکای لوله و پروفیل در پایان تاکید کرد: کشور به طرح جامع مسکن نیاز دارد که این طرح می تواند بخش قابل توجهی از بازار را رونق بخشد.

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع