بازارآهن منتظر آینده روشن

بازارآهن منتظر آینده روشن

درحال حاضر, جهان با مجموعه فرآیندهای فناورانه ای مواجه است که قاعده بازی را در هر کسب وکاری تغییر داده اند و با نام انقلاب صنعتی چهارم شناخته می شوند. این مفهوم تأثیر شگرفی بر صنایع تولیدی بزرگ مانند فولاد دارند.

علاوه بر تغییرات اکوسیستمی و پیامدهای آن, بیشتر سازمان ها بر اثر موج های انقلاب صنعتی چهارم با تغییرات جدی سازمانی روبه رو خواهند شد و این تغییرات عملکرد سازمان ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش مرکز پژوهش های مجلس, انقلاب صنعتی چهارم نه تنها فرآیندهای تولید فولاد, بلکه تمامی زنجیره ارزش آن را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

استقرار فناوری های نو در زنجیره ارزش فولاد با چالش های گوناگونی همراه خواهد بود که این چالش ها جنبه های مختلف کسب وکار زنجیره ارزش فولاد را تحت تأثیر قرار می دهد.

در مجموع انقلاب صنعتی چهارم فرصت های بسیاری را برای اتصال, هوشمندسازی و دیجیتالی کردن در پیش روی صنعت آهن و فولاد قرار داده است.

بیشتر فناوری هایی که امکان استقرار و استفاده از آن در صنایع تولیدی دیگر وجود دارد, در صنعت فولادسازی نیز کاربردی هستند.

حتی برخی از این فناوری ها درحال حاضر نیز در تعدادی از شرکت های فولادی مطرح جهان کاربردی شده و آثار مثبتی از خود نشان داده اند, بنابراین با توجه به رشد اقتصاد جهانی, افزایش تقاضای فولاد و ظهور فناوری های نوین می توان چشم اندازی روشن برای آینده صنعت فولاد به ویژه در عصر انقلاب صنعتی چهارم متصور بود. اما باید قبل از قرار گرفتن در مسیر دیجیتالی شدن, یک ارزیابی آگاهانه از مسیر پیش رو و نیازهای آن انجام شود.

امروزه تولیدکنندگان فولاد و سایر صنایع معدنی با استفاده از فناوری های دیجیتال, فرصت عظیمی برای تغییر مدل های عملیاتی خویش دارند. این فرصت ها آنها را قادر به انجام بهبود بهره وری عملیاتی, خدمات به مشتری, سطح موجودی و حاشیه سود می کند.

با توجه به کاهش چشمگیر هزینه های اکتساب, ذخیره و تجزیه و تحلیل داده در ۵سال گذشته, به نظر می رسد دوران دیجیتالی کردن در صنعت فولاد مانند سایر صنایع فرا رسیده و آینده متعلق به بازیگرانی است که از امروز به فکر راهبرد دیجیتال هستند.

شرکت های مطرح جهان برای استفاده هرچه بهتر از این فرصت ها پیش بینی های لازم را از آینده روند فناوری ها انجام داده و با توجه به آن برنامه های توسعه ای خود را تدوین کرده اند.

خبرگان و تولیدکنندگان بزرگ صنعت فولاد, اکتساب تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته را در صدر فعالیت ها و آموزش و بازپروری کارکنان را در رده بعدی قرار می دهند.

در این میان, شرکت هایی هستند که هم اکنون نیز کار را شروع کرده اند و سعی در پیشرو بودن در این مسیر دارند و شرکت هایی هم هستند که بدون توجه به واقعیات دنیای دیجیتال پیشرو, در خطر از دست دادن بازار و عقب ماندن از رقابت قرار دارند.

تأثیرات انقلاب صنعتی چهارم در صنعت فولاد امری جدی است و شرکت های فولادی در کشور می توانند با انجام برنامه ریزی های لازم از این امر به عنوان یک فرصت استفاده کرده و جایگاه خود را در بازار آهن تثبیت کنند.

مفهوم انقلاب صنعتی چهارم

ازآنجایی که فرآیند تولید فولاد, نیازمند عملیات مکرر و متوالی است که در آن فولاد مذاب در دماهای بالا و با سرعت زیاد حرکت می کند و در نظر گرفتن این موضوع که معمولا هزینه تأمین نیروی کار در فرآیندهای زنجیره ارزش فولاد, به نسبت پایین است, به نظر می رسد فضایی که اتوماسیون برای صرفه جویی در اختیار دارد محدود و کم است.

اما درحقیقت, انقلاب صنعتی چهارم در صنعت فولاد نیز تغییرات بزرگی را به همراه خواهد داشت.

فناوری های جدید به شرکت های فولادسازی این امکان را می دهند که زمان نگهداشت موجودی را کاهش داده و نسبت به نیاز مشتری انعطاف پذیرتر و پاسخگوتر باشند.

به عقیده کارشناس ارشد تحقیقات شرکت پوسکو با انقلاب صنعتی چهارم, این قابلیت وجود دارد که همه اطلاعات مربوط به عرضه و تقاضای فولاد در دسترس همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قرار گیرد و به شفافیت و کارآیی بی سابقه ای منجر شود.

از دیدگاهی دیگر, زنجیره های ارزش در صنعت فولاد و فلزات بسیار پیچیده هستند. شرکت ها باید با تعداد زیادی از دارایی های بهم پیوسته با نوسان قیمتی بالا, تعداد واحدهای محصول زیاد, پایگاه های مشتری متنوع با نیازهای گوناگون در خدمات و کیفیت و کانال های توزیع پیچیده دست وپنجه نرم کنند.

کارخانه ها و واحدهای زنجیره ارزش فولاد به جای اینکه در زمینه رسیدن به یک هدف راهبردی با یکدیگر همکاری و دریک جهت عمل کنند, معمولا در سوله های خود مشغول به فعالیت هستند.

مدیران زنجیره تأمین دسترسی کمی به اطلاعات آنی دارند, بنابراین قادر به پیش بینی تغییرات در بازار نیستند. درنتیجه, شرکت های فولادی, اغلب بدون توانمندی کافی برای پیش بینی و کاهش ریسک یا بدون توجه به استفاده از فرصت های کوتاه مدت, به طور تدافعی عمل می کنند.

البته از منظر تاریخی شرکت های فولادسازی به طور مداوم در تلاش بوده اند تا این مشکلات را حل کنند, اما بیشتر روش های سنتی برای بهبود عملیات محدود هستند. شاید تنها راه حل برای موقعیت فعلی و شکستن محدودیت توانایی انسان ها در نظارت بر سیستم های پیچیده و انجام محاسبات گسترده آنی, دیجیتالی کردن باشد.

اتوماسیون تولید فولاد با فناوری های نوین

حال با توجه به مسیری که انقلاب صنعتی چهارم در پیش گرفته است و ظرفیت های موجود در صنعت فولاد, امکان اتوماسیون کامل فرآیند تولید فولاد با بهره گیری از فناوری های نوین وجود دارد.

بدان معنا که تولیدکنندگان فولاد با استفاده از فناوری های هوشمند می توانند کنترل بسیار دقیق و کاملی بر فرآیند تولید داشته باشند. امکان استفاده از داده های آنی در فرآیند تولید فولاد برای بهینه سازی وجوه عملیاتی, صرفه جویی در هزینه و زمان تولید و بسیاری موارد دیگر وجود دارد.

در همین راستا, برنارد مار یکی از پژوهشگران ارشد شرکت پوسکو می گوید برای اینکه یک کارخانه هوشمند و مطابق با ویژگی های صنعت باشد باید قابلیت همکاری میان ماشین ها, دستگاه ها, حسگرها و افرادی که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند, وجود داشته باشد.

شفافیت اطلاعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است بدین معنی که سیستم ها یک کپی مجازی از دنیای فیزیکی را از طریق داده های حسگر ایجاد می کنند که این امر به منظور روشن کردن و هدف دادن به اطلاعات کمک می کند.

توانایی سیستم ها در حمایت از انسان در تصمیم گیری ها و حل مشکلات, همچنین توانایی کمک به انسان ها در انجام کارهایی که بسیار دشوار یا ناامن هستند, مورد توجه قرار دارد. در همین حال سیستم های فیزیکی سایبری در موضوع های ساده به طور خودکار و تا حد امکان مستقل امکان تصمیم گیری دارند.

با توجه به ویژگی های ذکر شده در آینده ای نه چندان دور, زنجیره ارزش فولاد تحت تأثیر تغییراتی در ارائه خدمات پس از فروش قرار خواهد گرفت. تولیدکنندگان می توانند از فناوری هوشمند برای ردیابی نحوه تعامل کاربران با محصولات تکمیل شده خود استفاده کنند و درنتیجه خدمات بهتری به مشتری ارائه دهند.

صرفه جویی در هزینه

علاوه بر موارد مطرح شده, رقابت در صنعت فولاد نیز تحت تأثیر این انقلاب قرار خواهد گرفت. رقبا می توانند ببینند چگونه سایر شرکت ها از داده های بزرگ و اتوماسیون برای صرفه جویی در هزینه و ارائه تجربه بهتر به مشتری استفاده می کنند.

پلتفرم های معاملاتی آنلاین برای فولاد, شفافیت برای شرکت ها و مشتریان را بیشتر می کند. البته شرکت ها باید به دنبال آن دسته از فناوری های دیجیتالی باشند که برای کسب وکار آنها معقول باشد, بنابراین باید تلاش شود حوزه هایی که امکان برتری رقابتی را فراهم می کند, شناسایی شوند.

می توان انتظار داشت شناسایی این حوزه ها و اکتساب فناوری های نوین موضوعی کلیدی در مسیر رشد دیجیتال یک شرکت فولادی باشد. برای رقابت در انقلاب صنعتی چهارم و بهره مندی بیشتر از مزیت های آن, شرکت های فولادساز باید به درک درستی از پیامدهای این انقلاب بر صنعت تولید برسند و برای آینده آن برنامه ریزی کنند.

فناوری های جدید هر روز گسترده تر, رایج تر و پیشرفته تر خواهند شد و شرکت های فولادی باید آماده هرگونه واکنش مناسب نسبت به این تغییرات باشند. تلفیق فناوری و نرم افزارهای هوشمند راهی ایده آل برای شرکت های فولادساز و تمامی صنعت برای استفاده از این انقلاب جدید و استفاده از آن برای ایجاد محصولات بهتر و روابط بهتر با مشتری است.

در این زمینه بسیاری از شرکت های بزرگ تولیدکننده فولاد برنامه های مدون و هدفمندی را تدوین کرده و در حال پیگیری و اجرای آن در سازمان خود هستند.

برنامه ها و تلاش های عملیاتی در راستای استفاده از ظرفیت های ایجاد شده ناشی از انقلاب صنعتی چهارم در بین شرکت های فولادسازی متعدد و متنوع است. در میان طرح های مختلف, می توان به پروژه های صندوق تحقیقاتی زغال سنگ و فولاد برای دیجیتالی کردن صنعت فولاد اروپا اشاره کرد. این صندوق حدود ۱۴۵ پروژه تحقیق و توسعه را با بودجه متوسط ۱.۷ میلیون یورو تأمین مالی کرده است.

همچنین شرکت پوسکو در حال برنامه ریزی برای یکپارچه سازی فرآیندهای موجود تولید فولاد با فناوری های جدید (هوش مصنوعی, اینترنت اشیا, تجهیزات پوشیدنی و…) طی پروژه ای با عنوان کارخانه فولاد هوشمند پوسکو است.

شرکت پوسکو در حال آزمودن این پروژه در کارخانه فولاد مستقر در شهر گوانگ یانگ کره جنوبی است.

مفید بود?

امتیاز دهید

اشتراگ گذاری در telegram
Telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراگ گذاری در twitter
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست بازارآهن منتظر آینده روشن

شبکه های اجتماعی

جدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

خبرنامه پیامکی

با عضویت کاملا رایگان همیشه قیمت ها در دستان شماست