9 امتیاز3.4/5

بازار آهن در آخرین روزهای سال 2018

بازار جهانی فولاد روزهای باثباتی را پشت سر می گذارد. خریدها در بازار پایین است و متناسب با سایر بازارها نقدینگی سرمایه گذاران با احتیاط بالایی وارد بازار می شود. خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت آهن هستند و فروشندگان آهن نگران از افت بیشتر قیمت ها مایلند محصول خود را وارد بازار آهن کنند. واردات مواد اولیه نیز کاهش یافته است و تمام این موارد باعث شده بازار جهانی فولاد رویکرد محتاطانه ای را در پیش بگیرد. از طرفی بازار فولاد چین در شرایط نسبتا سختی به سر می برد. دولت محدودیت های تولید را از سر گرفته و تولیدکنندگان به دنبال کاهش تقاضای مواد اولیه هستند که این امر بازار را تحت الشعاع خود قرار داده است. کارشناسان معتقدند این وضعیت با توجه به نزدیکی به ژانویه فعلا ادامه دارد و سایر بازارها نیز به دلیل تعطیلات سال نوی میلادی در رکود به سر می برند. در عین حال مشخص نیست در سال جدید لااقل تا آغاز فوریه تقاضا وارد بازار فولاد شود در نتیجه باید گفت برای یک دوره میان مدت باید شاهد تداوم این شرایط رکودی باشیم.

کاهش صادرات و واردات بیلت کره جنوبی

آمار نشان می دهد کره جنوبی در نوامبر سال جاری حدود 3900تن بیلت صادر کرده که 126.6 درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته ولی نسبت به نوامبر سال گذشته 82.3 درصد افت کرد.همچنین کره در نوامبر 34 هزار تن بیلت وارد کرد که 14.6درصد افت ماهانه و29.6 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است. در 11 ماه گذشته از سال 2018 این کشور حدود 172 هزار تن بیلت صادر کرده و میزان واردات بیلت آن 429 هزار تن بود که 32.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشت.

بیلت سی آی اس در رکود باقی ماند

بیلت صادراتی سی آی اس به روند نزولی ادامه داده آخرین قیمت 427 تا 430 دلار در هر تن فوب دریای سیاه ثبت شده گرچه فعالان بازار دیگر این قیمت ها را منطقی نمی بینند و قیمت رایج را 420 تا 425 دلار در هر تن فوب می دانند. قیمت درخواستی خریداران در ترکیه نیز 430 تا 435 دلار در هر تن سی اف آر است که معادل 415 تا 420 دلار است. البته در این قیمت ها نیز معامله صورت نگرفته است. متوسط قیمت بازار 422 دلار در هر تن فوب است که 3 دلار افت روزانه و 9 دلار افت قیمت هفتگی داشته است.

منبع : دنیای اقتصاد

9 امتیاز3.4/5