رفتن به محتوا

بازار آهن در تعطیلات بی تاثیر و باثبات ماند

بازار آهن در تعطیلات بی تاثیر و باثبات ماند
بازار آهن در تعطیلات بی تاثیر و باثبات ماند

فهرست

بازار آهن در تعطیلات بی تاثیر و باثبات ماند

به صورت دقیق تر در بازار آهن ذهنیت غالبی از افزایش گسترده نرخ وجود ندارد بنابراین خریدهای سفته بازی به قدرت ماه ها و سال های گذشته نخواهد بود آن هم در شرایطی که نوسان نرخ در ماه های اخیر برای اغلب اهالی بازار بیش از سودآوری, به بیم و امید از نوسان نرخ منجر شده و با کاهش ارتفاع رشد قیمت ها, سودآوری های انتظاری پیشین را در بر نداشته است گویی برخی خریداران را نقره داغ کرده است.

یادآوری این واقعیت اگرچه تنها به دلزدگی برخی از اهالی بازار منجر می شود ولی هیچ بعید نیست که باز هم بخشی از واقعیت های بازار را ترسیم کند. بار روانی این داده ها خود کافیست تا آزادی عمل پیشین خریداران را محدود کرده آن هم در شرایطی که میزان نقدینگی در بازار به نسبت ماه ها و سال های قبل کاهش داشته اگرچه هنوز هم نقدینگی پارک شده بسیاری در حاشیه بازار آهن منتظر چراغ سبزی برای حرکت هستند. شاید رهگیری این چراغ سبزها در بازار آهن بتواند بخشی از دورنمای این معاملات را ترسیم کند.

تمامی این موارد رخدادهایی بود که بازار آهن در روزهای اخیر و مخصوصا از اواسط هفته آینده میراث دار آن بوده ولی هنوز مواردی هست که اثرگذاری آن را حس نکرده ایم. نیمه تعطیل بودن بازار آهن در روزهای اخیر به معنی از بین رفتن تقاضای واقعی در بازار نیست یعنی مصرف کننده نهایی اگر خرید خود را به تعویق انداخته باشد, این تقاضا حذف نشده و باز هم تجمیع شده و به بازار باز می گردد. احتمالا از هفته آینده باید منتظر این بازگشت تقاضا باشیم و می توان امیدوار بود که حجم معاملات از مسیر بازگشت تقاضای موثر باز هم تقویت شود.

این تقویت تقاضای واقعی در کنار ضعف موجودی انبارها به معنی خرید بالاتر است ولی این احتمال هم وجود دارد که میزان تقاضای خرید چه از مسیر تقاضای موثر مصرف کنندگان نهایی و چه از مسیر واسطه ها بیش از حد انتظار باشد یعنی این پتانسیل وجود دارد که موجودی انبارها اندکی افزایش یابد. این درحالی است که روزهای اخیر تحرکات محدودی در بازار املاک هم ایجاد شده که حداقل در فاز روانی آن می تواند به افزایش جذابیت خرید منجر شود آن هم در شرایطی که قیمت دلار هم جرقه هایی در فاز روانی رشد قیمت ها ایجاد کرده است.

اگر متن فوق را مطالعه کرده باشید سخنی از نوسان قیمت ها و ترسیم دورنمای آن ذکر نشده است. بازار اگرچه پتانسیل رشد تقاضا را در بر دارد ولی الزامی وجود نخواهد داشت که این رشد تقاضا به رشد قیمت ها منتهی شود. این ادعا را می توان از نوسان قیمت های هفته های اخیر به وضوح مشاهده کرد. در این چند هفته که قیمت ها به نسبت ثابت بوده و حتی میل به افت هم داشته است قطعا تقاضا و حجم معاملات تغییر کرده است, ولی این تغییر در نوسان نرخ خودنمایی محسوسی نداشته و هیچ بعید نیست که این روند باز هم ادامه داشته باشد.

به عنوان یک مثال مشخص قیمت میلگرد ۸ فولاد قزوین در اواخر تیرماه ۴ هزار و ۲۰۰ تومان بوده و دیروز باز همین قیمت به ثبت رسید آن هم در شرایطی که نوسان نرخ محدودی را شاهد بودیم. میلگرد نیشابور همین نوسان نرخ را داشت و تقریبا می توان گفت که میلگرد در یک ماه و نیم اخیر اصلا نوسان نرخ بزرگی را تجربه نکرده است, اگرچه بازار در کل میل به کاهش قیمت داشت ولی در قیمت های شاخص این ادعا را نمی توان به وضوح مشاهده کرد. اگر در سال های گذشته به یک فعال بازار می گفتیم که میلگرد در دو ماه آینده یک قیمت داشته و تغییر مهمی را ثبت نکرده آن هم با وجود بسیاری از سیگنال های پیچیده, شاید اصلا این حرف را باور نمی کرد ولی هم اکنون چنین اتفاقی به وضوح رخ داده است.

بازار در برابر افت نرخ مقاومت کرده و این مقاومت باز هم ادامه خواهد داشت. البته به صورت سنتی بازار در روزهای سرد سال یا ایام محرم تمایل به کاهش نرخ داشته است ولی این بار گویی اوضاع متفاوت بود و حتی از جرقه های رشد تقاضا سخن گفته می شود. این موارد به این معنی است که شاید بازار آهن از این به بعد چهره جدیدی را شاهد خواهد بود گویی سازوکارهای معاملاتی و رخدادهای سنتی قرار نیست باز هم برای بازار آهن تعیین تکلیف کند. اینکه بازار آهن ثبات نرخ داشته به این معنی است که می تواند باز هم با ثبات قیمت ها همراه باقی بماند.
به ثبات عادت کنیم؟

دیگر بازار آهن آن بازاری نیست که همیشه خریداران برای آن دست و پا می شکستند یا هر میزان که به کشورهای همسایه پیشنهاد می شد به سرعت با یک چانه زنی ساده مورد معامله قرار می گرفت. این بازار تغییر کرده و باید این تغییر را پذیرفت. اینکه بازار نزدیک به ۲ ماه نوسان نرخ نداشته و شاید چند هفته دیگر هم نوسان قیمت نداشته باشد دقیقا متضاد با چهره پیشین این بازار است. باید پذیرفت که میزان مصرف سرانه فولاد در کشور کاهش داشته و برای رشد تقاضای واقعی به تزریق انبوه بودجه های عمرانی نیاز داریم که چندان هم در دسترس نیست. البته بازارها در مسیر توسعه خود از این اتفاقات بسیار تجربه می کنند. بازار آهن هم در مسیر توسعه است ولی این توسعه به معنی گسترش ابعاد بازار نیست بلکه ادامه زمانی است که نشان می دهد دوره نوجوانی و جوانی بازار آهن سپری شده و این بازار خاص داخلی به میان سالی رسیده است.

در این بازار هیجانات نقش پیشین را از دست داده و آینده نگری و شاید تنوع شیوه های معاملات است که به توسعه بازار منتهی خواهد شد. به عنوان مثال زمانی در بازار داخلی فروش اعتباری رایج بود ولی هم اکنون نه تنها رواج پیشین را ندارد بلکه اگر نگوییم نادر است اما از گستردگی پیشین برخوردار نیست.

دقیقا عکس این مطلب را در بورس کالا شاهد هستیم آن هم در شرایطی که فولاد پیش قراول نسیه فروشی بین سایر بازارهای کالایی است. اینکه دقیقا هدف از این شیوه معاملاتی چیست و آیا تنها قرار بود حجم معامله در بورس کالا ثبت شود یا خیر مطلب دیگری است ولی ذات وجود این معاملات به معنی افزایش حجم داد و ستد اعتباری است و به مرور زمان سایر تولیدکنندگان هم به دلایل مختلف از آن تبعیت خواهند کرد.

چراغ سبزهای بازار فولاد

مهم ترین چراغ سبز بازار آهن را باید در افزایش حجم داد و ستد در بورس کالا جست وجو کرد. در روزهای اخیر یا دقیق تر این دو هفته شاهد هستیم که با رشد نسبی عرضه ها, حجم تقاضا هم افزایش یافته و به رشد حجم معاملات منجر شد. این داده را باید مهم ارزیابی کرد آن هم در شرایطی که عرضه نسیه هم با برتری تقاضا بر عرضه ها با رشد نرخ همراه شد که برای این بازار اندکی عجیب بود.

این روند کلی در کنار رشد معاملات مچینگ نشان می دهد که بازار تمایل به بهبود را از مسیر معاملات رسمی در بورس کالا آغاز کرده و تداوم این شرایط می تواند یک محرک برای بازار باشد حتی اگر اما و اگرهای جانبی معاملات نسیه را هم لحاظ کنیم.

موارد فوق اگرچه از احتمال ثبات نسبی قیمت ها حکایت دارد ولی هیچ بعید نیست که با هجوم نقدینگی, همین بازار هم وارد یک فاز صعودی شود همان اتفاقی که کم و بیش در بازار ارز رخ داده اما هیچ قطعیتی در مورد هیچ سیگنالی به صورت صد درصدی وجود ندارد. ذات پیش بینی ناپذیری بازار را باید جدی گرفت و می توان به صراحت گفت که پیش بینی قطعی هیچ بازاری به صورت کامل محقق نخواهد شد.

در معاملات روز چهارشنبه ۲۰ شهریور ماه جاری, اغلب فولادسازان در نرخ های پیشنهادی فروش تغییری اعمال نکردند. با توجه به پیشنهاد وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن و آهن اسفنجی به نظر می رسد در هفته آتی شاهد تغییرات قیمتی در شمش فولاد باشیم.

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع