Skip to content

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم
بازار آهن در تلاطم

فهرست

بازار آهن در تلاطم

وقتی از نرخ جهانی میلگرد آجدار صحبت می شود, منظور نرخ صادراتی میلگرد آجدار کشور است که این روزها در بازار همسایگان ما بیشتر از ۴۰۰ دلار/تن مشتری ندارد.

بازار آهن در تلاطم

یعنی حدود تنی ۳۰ تا ۴۰ دلار پایین تر از نرخ صادراتی میلگرد دریای سیاه است. در نظر داشته باشید آخرین نرخ اعلامی میلگرد آجدار دریای سیاه ازسوی متال بولتن حدود ۴۴۰ دلار/تن فوب گزارش شده است.

بازار میلگرد آجدار در کشور ما مثل بازار ورق یا بازار تیرآهن انحصاری نیست که همانند آنها دچار قیمت های بالاتر از جهانی شویم. البته این التهاب ها در هر صورت فروکش خواهد کرد. خرید شمش برای میلگرد ۴۹۰۰ تومانی, بالاتر از ۴۳۰۰ تا۴۴۰۰ تومان در بورس کالا توجیه منطقی ندارد, شمش حداکثر تا ۴۲۵۰تومان به تازگی معامله شده است. یعنی سقف نرخ رقابتی شمش بالاتر از ۴۳۰۰ تومان هیجانی است, بنابراین به نرخ سقف رقابتی شمش در بورس کالا نزدیک شده ایم.

شمش ۴۳۰۰تومانی با احتساب ۹درصد مالیات ارزش افزوده برای بازار داخلی حدود ۴۷۰۰تومان تمام خواهد شد, برای تولیدکنندگانی که در کف نرخ بازار داخلی فعالیت می کنند, ۶درصد بالاتر از این نرخ شمش یعنی قیمت میلگرد آجدار حدود ۵هزار تومانی با احتساب مالیات ارزش افزوده یک موفقیت بزرگ و رویایی در بازار داخلی است و تقریبا برابر با نرخ صادراتی آنها به کشورهای همسایه خواهد بود.

بنابراین به شدت توصیه می شود که مراقب هیجان های کاذب بازار باشید و نرخ حد آستانه بازار داخلی را همواره مدنظر فعالیت خود قرار دهید تا ضرر و زیان احتمالی در صورت فروکش کردن التهاب های بازار آهن داخلی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع