رفتن به محتوا

بازار آهن در مقابل سیاست مخرب دولت

بازار آهن در مقابل سیاست مخرب دولت
بازار آهن در مقابل سیاست مخرب دولت

فهرست

بازار آهن در مقابل سیاست مخرب دولت

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی گفت: دولت همواره به بهانه های مختلف سعی در دخالت در بازار فولاد دارد و با صدور شیوه نامه های نادرست که بعد مجبور به لغو آنها می شود, در فعالیت تولیدکنندگان اخلال ایجاد می کند و باعث تحمیل زیان های فراوانی به آنها می شود.

سیدتقی شهرستانی اظهار کرد: متاسفانه شیوع کرونا در کشور بر فعالیت تولیدکنندگان کوچک ورق گرم اثر گذاشته و به دنبال آن, بازار این محصول نیز تا حدودی دچار مشکل شده است.

به این مشکلات باید دخالت های بی جای دولت در بازار را نیز اضافه کرد که همواره عملکرد تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: قیمت فولاد در کشور ما متاثر از قیمت های جهانی و نرخ ارز است. هنگامی که نرخ ارز افزایش یافت, باید به طور طبیعی قیمت آهن نیز بالا می رفت اما در سال ۱۳۹۷ دولت با دخالت در بازار فولاد و ابلاغ بخش نامه های بی مورد, قیمت ورق گرم را به صورت دستوری در بورس کالا پایین نگهداشت و زیان هنگفتی به صنایع کشور تحمیل کرد.

در آن سال, دولت قیمت ورق فولاد مبارکه را در بورس کالا به صورت دستوری کمتر از قیمت های داخلی و جهانی قیمت گذاری کرد و سایر تولیدکنندگان کوچک نیز ناچار به تبعیت از شرایط بازار شدند.

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی اضافه کرد: تولیدکنندگان کوچک ورق ناچار به تامین مواد اولیه با قیمت بازار آزاد بودند, در حالی که قیمت محصول آنها با توجه به قیمت های بورس کالا, کمتر از مواد اولیه بود. تولیدکنندگان کوچک نیز چاره ای جز تبعیت از شرایط بازار و قیمت های تحمیلی نداشتند.

شهرستانی درباره وضعیت بازار در سال ۱۳۹۸, تصریح کرد: در سال گذشته دخالت دولت در بازار, کمتر و بازار تا حدودی به تعادل نزدیک شد. به همین دلیل, فعالیت های تولیدی در صنعت فولاد کشور رونق یافت.

با این حال, در انتهای سال ۱۳۹۸ باز هم شاهد دخالت دولت در بورس کالا بودیم و فولاد مبارکه نیز به عنوان بزرگ ترین عرضه کننده ورق در بازار, از دستورات تبعیت کرد و بازار برای تولیدکنندگان کوچک نامطلوب شد.

وی اذعان کرد: هنگامی که دولت گاه و بیگاه در بازار و امور صنایع دخالت می کند, صنایع قادر به پیش بینی شرایط بازار و فعالیت تولید خود نیستند و به همین دلیل, نمی توانند یک برنامه ریزی مدون و منسجم برای فعالیت های خود در کوتاه مدت و میان مدت باشند.

سیاست گذاری های مخرب دولت

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی اظهار کرد: تولیدکنندگان کوچک قادر به کنترل هزینه های خود با شیوه نامه ها و دخالت دولت در بازار نیستند زیرا وقتی فروش محصولات در حدی نیست که بتواند قیمت خرید مواد اولیه به همراه یک حاشیه سود معقول و منطقی را پوشش دهد, قطعا دچار زیان خواهد شد, یعنی همان اتفاقی که در سال ۱۳۹۷ رخ داد, دوباره تکرار می شود.

در این شرایط, تولیدکننده ناچار به کاهش میزان تولید خود و یا کنار رفتن از بازار خواهد بود. به طوری که شرکت فولاد گیلان به همین دلایل, تولید خود را به طور کامل متوقف کرد.

وی درباره تامین مواد اولیه, عنوان کرد: زمانی که بازار رونق دارد, تاجران توزیع کننده مواد اولیه هستند و تولیدکنندگان ترجیح می دهند محصولات خود را به تاجران بفروشند زیرا تاجران معمولا به صورت نقدی خرید می کنند و تولیدکنندگان را سریع تر از تولیدکننده صنایع پایین دستی به

نقدینگی می رسانند البته عمده سود این معاملات برای تاجران است.

بنابراین تولیدکنندگان صنایع پایین دستی راهی جز خرید از تاجران ندارند و به این ترتیب سودی برای آنها باقی نمی ماند.

شرکت های بزرگ تعیین کننده قیمت هستند

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی بیان کرد: شرکت ما با توجه به حجم تولید, تاثیر چندانی در بازار ندارد و در حقیقت, فولاد مبارکه مادر صنایع و پیش رو در تولید ورق به شمار می آید. این شرکت با توجه به تولیدات چند میلیون تنی در بازار, تعیین کننده قیمت بازار خواهد بود.

شهرستانی ادامه داد: میزان تولید شرکت نورد و تولید قطعات فولادی, حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن در سال است که قابل قیاس با میزان تولید شرکت فولاد مبارکه نیست.

بنابراین مصرف کننده تا زمانی که فولاد مبارکه در بازار محصول خود را عرضه می کند, این شرکت را مرجع قیمت گذاری ورق می داند. بنابراین تولیدکنندگانی چون شرکت ما, تابع قیمت گذاری محصولات فولاد مبارکه هستند.

تغییر سیاست های تولید و فروش

وی وضعیت شرکت نورد و تولید قطعات فولادی را مناسب دانست و گفت: براساس تجربه سال ۱۳۹۷ که شرکت ما دچار زیان شد, سیاست خود را در سال ۱۳۹۸ تغییر دادیم.

در سال ۱۳۹۷ گمان می کردیم دولت به وعده های خود برای بهبود شرایط تولیدکنندگان عمل می کند اما در عمل اتفاق دیگری افتاد.

در سال ۱۳۹۷ در بخش نامه ای به نوردکاران ابلاغ شد که هر تولیدکننده ای که از شرکت های فولاد خوزستان, فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان در بورس کالا اسلب خریداری کند, باید ورق تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کند.

شرکت ما به دلیل مشکلاتی که در تعیین قیمت ورق در بورس کالا وجود داشت, از بورس خریداری نکرد اما سایر نوردکاران که از بورس کالا اسلب خریداری کردند و به دلیل عدم عرضه محصولات خود در بورس, با مسائل تعزیراتی و… روبه رو شدند.

در نهایت نیز دولت این بخش نامه را ملغی کرد. به همین دلیل نمی توان به سیاست های دولت در تنظیم بازار اعتماد کرد.

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی ادامه داد: شرکت ما سیاست جدیدی برای خرید و فروش در سال ۱۳۹۸ اتخاذ کرد و توانست میزان تولید خود را از ۱۲۰ هزار تن در سال ۱۳۹۷ به بیش از ۱۴۵ هزار تن درسال برساند.

همچنین میزان فروش محصولات نیز از ۳۸۰میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ به حدود ۶۴۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ رسید. به این ترتیب, نه تنها زیان سال ۱۳۹۷ جبران شد, بلکه سود قابل توجهی نیز کسب کردیم.

جهش تولید منوط به شرایط بازار است

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و اخلال در فعالیت های تولیدی و حمل ونقلی, بازار محصولات تخت فولادی نیز راکد است. البته قیمت ورق مبارکه در بورس کالا به شدت کاهش یافته اما وضعیت بازار مشخص نیست.

شهرستانی تحقق شعار «جهش تولید» را منوط به وضعیت بازار دانست و تصریح کرد: اگر بازار رونق و کشش کافی از طریق گسترش ساخت وساز, فعالیت پروژه های عمرانی و… داشته باشد, قطعا شاهد جهش تولید در صنعت فولاد خواهیم بود و شرکت ما نیز همانند سال گذشته, میزان تولید خود را افزایش خواهد داد اما در شرایطی که تولیدات برخی از کارخانه ها در انبارها دپو شده است, نمی توان انتظاری برای تحقق شعار «جهش تولید» داشت.

یک تولیدکننده زمانی می تواند به تولید خود تداوم بخشد که فروش خوبی داشته باشد و از طریق فروش, تامین مواد اولیه را انجام دهد, در حالی که اکنون خرید و فروش محصولات فولادی به ویژه ورق فولادی تقریبا متوقف شده است.

فروش صادراتی مقرون به صرفه نیست.

مدیرعامل شرکت نورد و تولید قطعات فولادی درباره علت عدم صادرات محصولات شرکت نورد و تولید قطعات فولادی در صورت عدم فروش داخلی, اظهار کرد: شرکت ما تولیدکننده ورق گرم ضخیم است و ورق را به صورت شیت با ابعاد مشخص و به صورت سفارشی تولید می کند که به دلیل قیمت به نسبت پایین در مقایسه با سایر ورق ها و همچنین محدودیت حجم قابل صادرات (به دلیل اینکه به صورت شیت در ابعاد بالا است), قابلیت صادراتی کمتری دارد و سود مناسبی نصیب شرکت نمی شود.

با این حال, فولاد مبارکه ورق خود را به صورت کویل تولید می کند که می تواند در ابعاد کمتر, تناژ بالاتری را بسته بندی و به مقاصد صادراتی ارسال کند.

به همین دلیل خریداران خارجی محصولات این شرکت را برای خرید ترجیح می دهند. ضمن اینکه فولاد مبارکه در سال های اخیر توانسته صادرات خوبی داشته باشد و اگر مسائل سیاسی اجازه دهد حتی می تواند بازارهای دورتر جهانی را نیز فتح کند.

ضمن اینکه با صادرات فولاد مبارکه, عرضه داخلی این شرکت نیز کاهش خواهد یافت و تولیدکنندگان کوچک تر فضایی برای عرضه محصولات خود خواهند یافت.

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع