رفتن به محتوا

بازار سنگ آهن چین در حال شکست قیمت

شکست سنگ اهن چین
شکست سنگ اهن چین

فهرست

بازار سنگ آهن چین در حال شکست قیمت

 

پیش بینی کاهش رشد اقتصادی در چین نشان می دهد که اوضاع برای بازارهای پایه از آنچه انتظار می رفت بدتر است و این موضوع در هفته گذشته و دو روز اخیر به وضوح در بازار سنگ آهن قابل مشاهده بود. سنگ آهن ۶۲ درصد در هفته قبل حدود ۱۱ درصد افت قیمت را ثبت کرده و در دو روز اخیر تا لحظه تنظیم این گزارش ( ساعت ۱۳ روز سه شنبه به وقت تهران ) میزان افت قیمت آهن به حدود ۹ درصد رسیده است که نشان می دهد جوی بحرانی بر بازار آهن سایه افکنده است. اگر چه در ساعات پایانی بازار جرقه هایی از رشد قیمت ها به ثبت رسید.
به عقیده کارشناسان این بازار در حال حاضر منعکس کننده بازار خرسی فولاد در چین در هفته های اخیر است. قیمت فولاد در چند هفته اخیر روند کاهشی ملموسی را در دنیا آغاز کرده و افت قیمت در بازار چین نیز جدی است. آلودگی های زیست محیطی در استان های بزرگ فولادی این کشور که در حدود یک و نیم ماه گذشته چندان دستخوش سخت گیری های دولتی نشده بود اکنون بار دیگر در کانون توجه دولت قرار گرفته و این موضوع با کاهش تولید فولاد به کاهش تقاضا برای سنگ آهن منجر شده است.
بیزینس اینسایدر در گزارشی نوشت قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد از محدوده ۸۰ دلار به مرز ۶۰ دلار نزدیک شده و احتمال شکست این قیمت نیز برای بازار وجود دارد. در این رابطه کارشناسان جهانی می گویند از یکسو فشارهای فروش و از طرفی کاهش تقاضا باعث شود قیمت ها بیش از این با افت روبه رو شوند و این کاهش قیمت آهن احتمالا در سایر کشورهای آسیایی نیز در میان مدت مشهود خواهد بود. این موضوع به خصوص برای شرکت های معدنی بزرگی که سنگ آهن مورد نیاز شرکت های فولادی چینی را تامین می کنند زنگ خطری جدی است به عنوان مثال استرالیا که برند تجاری سنگ آهن چین محسوب می شود با مشکلاتی در قیمت محصولات خود روبه رو خواهد شد.
در این بین ضعف شاخص خرید مدیران که آمار آن روز جمعه منتشر شد تحلیلگران می گویند ریوتینتو, بی اچ پی بیلیتون, آنگلو امریکن و… به طور ملموسی با کاهش قراردادها روبه رو شده اند و به این ترتیب موجودی انبارها افزایش یافته است. بیزینس اینسایدر در این رابطه معتقد است احتمال تیک آف تقاضا در سه ماه آینده بسیار پایین است و احتمالا این موضوع در ماه های اخیر نیز از نگاه متقاضیان دور نبوده و آمارهای کاهشی فولاد و سنگ آهن در ماه نوامبر این موضوع را تایید می کند. با این حال باید تا پایان مارس منتظر باشیم تا بار دیگر تقاضا به بازار برگردد و قیمت ها اصلاح شود هرچند در این بین برخی نوسانات هم قابل شناسایی است.
حال اگر به روند بازار سنگ آهن از ابتدای فصل بهار نگاه کنیم قیمت های آغازین این بازار در آوریل, ۶۲ دلار در هر تن بوده و این روند تا قیمت ۸۵ دلار در ماه نوامبر افزایشی بوده است. فروشندگان آهن معتقدند طی سال ۲۰۱۸ بازار دیرتر از همیشه به نقطه دوربرگردان قیمتی خود رسیده و دلیل این امر نیز سخت گیری های کمتر زیست محیطی دولت چین در سال جاری در مقایسه با گذشته بوده است. به عبارتی باید در چند ماه آینده روندهای پرافت و خیز بازار سنگ آهن را متناسب با بازار آهن انتظار کشید و این نکته را نیز نباید از خاطر برد که امسال برخلاف سال گذشته قیمت جهانی فولاد نیز روند کاهشی را پشت سر می گذارد که همان طور که در گزارش های دیگر گفته ایم دلیل آن عواملی است که در حال سوق دادن اقتصاد دنیا به سمت یک رکود فراگیر است.
بر همین اساس احتمال آنکه قیمت ها با شروع فصل بهار زیر ۵۵ دلار قرار بگیرد و آغاز روند قیمتی این کالا از قیمت های پایین تر از این محدوده باشد وجود دارد. در طرف عرضه هم اتفاقاتی در شرف وقوع است, اخیرا رئیس شرکت ریوتینتو از عقد یک قرارداد توسعه ای به ارزش ۶/ ۲ میلیارد دلار برای افزایش ظرفیت تولید یکی از معادن استرالیا به میزان ۴۳میلیون تن در سال خبر داده است. ارتقای معادن قدیمی که به پایان عمر خود نزدیک شده اند در معادن ریوتینتو, فورتسکیو و بی اچ پی در کنار توسعه سرمایه گذاری در معادن ایالات متحده همگی ظرفیت های تولید این محصول را در سال های پیش رو افزایش خواهد داد و اگر دنیا وارد یک رکود اقتصادی شود باید انتظار قیمت های زیر ۳۰ دلار را برای سنگ آهن داشت. با این حال در سال نوی میلادی انتظار می رود قیمت آهن در محدوده ۶۵ تا ۷۰ دلار در هر تن در نوسان باشد و در سال آینده میانگین پیش بینی ها از قیمت این محصول ۶۴ دلار اعلام شده است, مگر آنکه بهبود در شاخص های کلیدی اقتصاد چین ظاهر شود و از طرفی جنگ های تجاری که در حوزه فولاد از اثربخشی بالایی برخوردار هستند پایان یابند.
با این حال وقتی به بازار آتی سنگ آهن مراجعه می کنیم می بینیم که آخرین قیمت سنگ آهن معامله شده در بورس دالیان چین برای تحویل در ژانویه ۲/ ۵ درصد کاهش یافته است.
سنگ آهن استرالیا برای تحویل به چین نیز به پایین ترین قیمت خود از ۱۸ جولای رسیده است که تمام این قیمت ها نشان می دهند بازار با مشکلات جدی روبه رو است. به هر حال طی بیش از یک سال و نیم گذشته با بهبود قیمت های فولاد در بازار تولیدکنندگان توانستند بخشی از زیان های گذشته خود را پوشش دهند اما اکنون مختصات جدیدی بر اقتصاد دنیا حاکم شده است. یک فعال بازار فولاد در سنگاپور در این رابطه می گوید تولید فولاد هنوز هم در چین بسیار بالا است و تقاضای واقعی از سوی دولت چین هنوز به بازار تزریق نشده است بنابراین بعید نیست محاسبات بازار به هم بریزد و بازار روند متفاوتی را از خود نشان دهد با این حال نمی توان لااقل تا ۳ ماهه آینده چنین انتظاری از بازار داشت و باید با حرکت های آهسته و نرم قیمتی در این بازار عادت کرد.
به گفته وی طی هفته گذشته و در پی تشدید سخت گیری های دولت چین در برابر تولید فولاد, شاخص آلایندگی برای برخی استان ها کاهش یافته و این موضوع نشان می دهد دولت ناچار به بازگشت این سخت گیری در چند ماه آینده خواهد بود که نتیجه این امر نیز بالطبع کاهش تولید فولاد, کاهش تقاضا برای سنگ آهن و افت بیشتر قیمت این کالا در آینده میان مدت است.

 

منبع : دنیای اقتصاد

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع