4 امتیاز4.8/5

بازار فولاد در آرامش

در آستانه شروع عید شکوفه ها در چین که از فوریه آغاز می شود بازار محصولات فولادی بار دیگر دچار یک آرامش شده است که این آرامش در سایر بازارهای دنیا نیز تا حدی مشهود است. در حال حاضر در ترکیه موجودی قراضه فولادسازان کم است و تمایل به خرید قراضه وارداتی بالاست. در آخرین معاملات, قیمت نسبت به هفته قبل 10 تا 12 دلار در هر تن رشد داشته و قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 آمریکا 304 دلار در هر تن سی اف آر است. قراضه سنگین اروپا نیز در 292 تا 295 دلار در هر تن سی اف آر معامله شده است.

بهبود قیمت بیلت سی آی اس

قیمت بیلت صادراتی سی آی اس با بهبود بازار آهن در ترکیه بالا رفته است. قیمت های پیشنهادی از 405 تا 410 دلار به 420 تا 425 دلار در هر تن فوب دریای سیاه افزایش یافته است. برخی به دنبال فروش در قیمت های بالاتر نیز هستند. البته برخی معتقدند شاید این بهبود قیمت موقتی باشد, چرا که مورد حمایت کافی تقاضا نیست.در ترکیه نیز بیلت سی آی اس در 420 تا 430 دلار در هر تن سی اف آر شنیده شده, ولی خریداران بیشتر از 405 تا 410 دلار در هر تن سی اف آر درخواست خرید نداده اند.

میلگرد در ترکیه بالا رفت

با رشد قیمت قراضه وارداتی, فولادسازان در ترکیه قیمت میلگرد را در بازار داخلی و صادرات خود بالاتر برده اند. به گزارش فولاد ایران, پیشنهاد قیمت میلگرد صادراتی به 445 تا 460 دلار در هر تن فوب رسیده, در حالی که قیمت میلگرد مورد نظر خریداران از 435 دلار در هر تن فوب بالاتر نیست.

رشد 5 درصدی تولید جهانی فولاد خام

آخرین آمار انجمن جهانی فولاد نشان می دهد تولید جهانی فولاد خام سال 2018 حدود 5 درصد رشد داشته 1789.16 میلیون تن ثبت شد. میزان تولید جهانی فولاد در ماه دسامبر نیز رشد ماهانه 2 درصدی داشته 147.08 میلیون تن ثبت شد. به گزارش فولاد ایران, در این بین سال گذشته میزان تولید فولاد چین 7 درصد رشد داشته, تولید هند 5 درصد بالا رفت و تولید فولاد ژاپن ثابت ماند. میزان تولید فولاد خام آمریکا نیز 6 درصد افزایش یافت.

ترامپ در رونق دادن به بازار فولاد آمریکا موفق بوده است؟

اخیرا ترامپ اظهار کرد که صنعت فولاد آمریکا از بحرانی که قبل از ریاست جمهوری وی دچار آن شده بود خارج شده است. با این حال می بینیم که قیمت آهن در آمریکا تقریبا مشابه زمانی است که آمریکا تعرفه های 25 درصدی بر واردات فولاد اعمال کرد.
ترامپ به دنبال ساخت دیواری فولادی بین آمریکا و مکزیک است تا مانع مهاجرت های غیر قانونی شود و صنعت فولاد کشور را رونق بخشد. میزان موجودی برخی فولادسازان بزرگ آمریکایی سال گذشته 47 درصد افت داشته که نشان می دهد سرمایه گذاران اعتماد کمتری نسبت به آینده بلند مدت صنعت فولاد آمریکا داشته اند.
از ژوئن 2018 که تعرفه های واردات فولاد و آلومینیوم وضع شد, قیمت آهن در آمریکا حدود 50 درصد افزایش یافت, ولی این افزایش قیمت به صنعت خودرو و بخش مسکن آمریکا لطمه وارد کرد. حال صنایع مختلف در آمریکا از دولت می خواهند این تعرفه ها را متوقف کند, چرا که نه تنها قدرت رقابت را در بازار داخلی آمریکا بالا نبرده, بلکه به روند رشد اقتصادی کشور نیز لطمه وارد کرده است.

گلدمن ساکس: سرمایه گذاران نگران آینده کامودیتی ها در دوران ترامپ

موسسه گلدمن ساکس بر این باور است که بازار آهن داد و ستد کامودیتی ها با ابهامات سیاسی فعلی در سطح جهان در شرایط مطلوبی قرار ندارد. تجار تمایلی ندارند وارد معاملات خرید و فروش قراردادهای درازمدت در بازار های آتی شوند, چرا که ریسک های وابسته به جنگ های تجاری و نگرانی های ژئو پلیتیک رو به افزایش است. از طرفی اغلب فعالیت ها در بازارها به قراردادهای کوتاه مدت برای نزدیک ترین ماه ممکن محدود می شود.
در این شرایط همه ترجیح می دهند تنها برای رفع نیاز فوری خرید کنند و کسی به فکر آینده نیست و این روش خرید در بازار کامودیتی ها در حال افزایش است. حجم معاملات قراردادهای کوتاه مدت برای کالاهایی چون نفت خام برنت و وست تگزاس افزایش یافته است. این امر در مورد دانه های سویا و گندم نیز مشاهده شده است. قراردادهای فلزات بورس لندن از جمله آلومینیوم و مس نیز با افت ارزش روبه رو شده است. در واقع بازارهای جهانی برای هر نو کالایی از کالاهای اساسی و کامودیتی ها گرفته تا بازارهای سهام یک سال گذشته تحت تاثیر بحران های ژئوپلیتیک قرار گرفته و جنگ تجاری بین آمریکا و چین و تصمیم ترامپ برای تمدید تحریم های نفتی ایران و اخیرا مساله تعطیلی دولت آمریکا همگی سرمایه گذاران را به عقب رانده است. داستان جدید ونزوئلا را نیز باید به این نگرانی ها اضافه کرد.

منبع : دنیای اقتصاد

4 امتیاز4.8/5