رفتن به محتوا

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است
بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

فهرست

بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است

این روز ها بازار میلگرد و آهن آلات ملتهب است, صدای سازندگان و خریداران آهن را درآورده است.

مدتی است که شاهد افزایش قیمت پروفیل, قیمت تیرآهن و قیمت میلگرد هستیم که رشد بی سابقه ای نسبت به سال گذشته داشته است. به تازگی ثبات قیمتی را نه تنها در بازار آهن آلات بلکه در مصالح ساختمانی چون گچ, شیرآلات و پروفیل مشاهده نکرده ایم, التهابات بازار ارز, تشدید تحریم های آمریکا و سیاست باعث شیب صعودی قیمت محصولات فولادی شده اند. اما در چند روز اخیر, قیمت این محصولات رفتار متفاوتی را از خود نشان داده است.

در چند هفته گذشته و پس از عدم تامین گاز شرکت های تولیدکننده آهن اسفنجی, قیمت این کالا و قراضه فولادی و طبعا قیمت شمش فولادی و قیمت میلگرد افزایش یافت. شاید این داده را بتوان چهره ای دیگر از التهاب قیمتی در بازارآهن به شمار آورد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. سوالی که هم اکنون پیش می آید, آیا صعود قیمتی تیرآهن, میلگرد, پروفیل و سایر محصولات در سال۹۹ هم ادامه دارد یا به ثباتی نسبی می رسند؟

ارتباط مستقیم پروفیل با ساختمان

حسین طوسی رئیس انجمن صنایع پروفیل در و پنجره یوپی وی سی ایران, گفت: صنعت پروفیل ارتباط مستقیمی با صنعت ساختمان دارد و به کمک آن می توان در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی کرد و تاثیر عمده ای در مصرف انرژی و اتلاف آن دارد.

او بیان کرد: بزرگ ترین چالش این صنعت مسئله تامین مواد اولیه است. از ۳ماه گذشته تاکنون دسترسی لازم به مواد اولیه به شدت نداشته ایم که از بورس کالا تهیه می کردیم.

رئیس انجمن صنایع پروفیل در و پنجره UPVS ایران تشریح کرد: قیمت پروفیل نسبت به ۳ماه گذشته ۲برابر شده است و این افزایش به مراتب در بازار سیاه و آزاد بسیار بیشتر است. حتی در همین چند هفته گذشته که شیوع بیماری مطرح شده است دلالان بیش از گذشته از این بازار سوءاستفاده می کنند.

او تشریح کرد: با پیشرفت بیماری کرونا, قیمت در بازار UPVS به بالاترین حد خود در یک سال گذشته رسیده است در صورتی که باید شاهد کاهش قیمت آن باشیم.

طوسی علت افزایش قیمت را دست دلالان در این بازار دانست و گفت: دلالان نقش زیادی در افزایش قیمت یو پی وی سی دارند اما تنها دلیل آنها نیستند.

دست اندرکارانی مانند پتروشیمی ها, دفتر صنایع پایین دستی و وزارت صنعت در توزیع مواد اولیه نقش بسزایی دارند که درنهایت این مواد در بورس کالا عرضه و قیمت گذاری می شود و به جرات می توان گفت آنها بزرگ ترین تاثیر را در عرضه و قیمت گذاری محصولات برعهده دارند.
رئیس انجمن صنایع پروفیل در و پنجره UPVS ایران با تاکید بر اینکه مهم ترین مشکل این صنعت تامین مواد اولیه است و صنعت پروفیل یو پی وی سی جزو صنایع پایین دستی یا تکمیلی صنعت پتروشیمی است.

افزود: هر کدام از ارگان های دست اندرکار تقصیر کمبود مواد اولیه را به گردن دیگری می اندازند, وزارت صمت کمبود مواد را به گردن پتروشیمی, پتروشیمی به گردن دفتر پایین دستی, این ارگان به گردن وزارت صمت و در نهایت بورس می اندازند و در یک بازه زمانی بازی کی بود کی بود من نبودم را به راه می اندازند که در حقیقت تمام آنها مقصر هستند.

طوسی افرود: در اصل باید گفت دلالان مواد را خریداری کرده و سپس آن را احتکار می کنند و پس از مدتی به ۲ برابر قیمت به فروش می رسانند که شاهد افزایش قیمت آن خواهیم بود.

او بیان کرد: قیمت نفت درکل جهان سقوط کرده است و در نتیجه آن قیمت مواد پتروشیمی نیز باید سقوط کند اما در همین شرایط بورس نیز سقوط نکرده است و به بالاترین حد خود رسیده است و برنامه رقابت آزاد گذاشته اند که در آن اصولا دلالان برنده هستند.

رئیس انجمن صنایع پروفیل در و پنجره UPVS ایران بیان کرد: دلال ها با سرمایه های سرگردان مواد را احتکار می کنند و سپس قحطی می شود و به دنبال آن قیمت آن افزایش پیدا می کند, این کار متاسفانه سال هاست که ادامه دارد که سودجویان اصرار دارند ادامه داشته باشد در صورتی که باید از بورس کالا برداشته شود.

طوسی تشریح کرد: هیچ ارگانی متاسفانه از آن حمایت نکرده است و همه به نوعی تماشاگر هستند و ما نگران هستیم در نهایت به تعطیلی کشانده شوند چراکه نمی توانند مواد را تامین کنند.

قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت

حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران, گفت: چندی پیش شاهد افزایش قیمت محصولاتی چون فولاد و میلگرد بوده ایم که خوشبختانه هم اکنون افزایش قیمت را پشت سر گذاشته ایم.

بازار آهن و فولاد نوساناتی را تجربه کرد که برخی اعتقاد داشتند به دلیل کمبود مواد اولیه چون شمش و آهن اسنفجی است که در صادرات مطرح بود و برخی اعتقاد داشتند دلیل آن کمبود گاز بوده است.

او بیان کرد: گرانی در بازار آهن از یک ماه گذشته ۳۰ تا ۴۰درصد تغییر کرده است و با توجه به پیگیری ها قیمت آهن کاهش داشته است. هم اکنون شاهد کاهش هزار تا یک هزار و ۲۰۰تومانی میلگرد و آهن در بازار هستیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در تشریح افزایش این روز های قیمت میلگرد و شمش, افزود: 3 دلیل برای این مسئله می توان ذکر کرد که مهم ترین آنها کنترل غیرعادی قیمت ها در ماه های گذشته است.

مطالعه قیمت های پایه بورسی نشان می دهد قیمت ها هیچ تناسبی با قیمت های جهانی ندارد و به نوعی قانون گذار می گوید که باید قیمت ها پایین نگهداشته شوند.

رستگار افزود: موضوع دوم که بر افزایش قیمت میلگرد و آهن تاثیرگذار بود, قطعی و کمبود گاز در برخی واحد های تولیدی بود که افت تولید و نگرانی از کمبود عرضه را به دنبال داشته است که خوشبختانه این مشکل ادامه دار نبود و کوتاه مدت رفع شد. سومین عامل گرانی قیمت ها را افزایش قیمت دلار عنوان کرد.

دو هزار تن شمش آهنی در بورس عرضه شد

جهاندار شکری مدیرعامل یکی از شرکت ها فولادی افزایش قیمت آهن را بالا رفتن قیمت شمش دانست و گفت: مشکل بازار آهن باید به صورت ریشه ای حل شود. یکی از اصلی ترین دلایل آن بالارفتن قیمت شمش است که وابستگی به نرخ دلار دارد.

شکری معتقد است که قیمت اصلی آهن در بازار بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می شود و متاسفانه در بازار بورس نیز عرضه آن به مقدار زیاد انجام نمی شود. میزان شمش آهنی که در بازار بورس عرضه می شود 2هزار تن است که جوابگوی نیاز های صنعت فولاد نیست و باید بیشتر شود.

حال باید دید دلال ها تا چه اندازه می توانند در بروز این شرایط دخیل باشند, به گفته کارشناسان دلال ها همیشه محکومان خوبی برای دولت و توجیه شرایط هستند, اما اگر نام واسطه بر آنان بنهیم حقیقت این است که واسطه ها همواره سود می برند چه قیمت بالا باشد و چه پایین.

واسطه ها در زمانی که قیمت ها پایین است اقدام به خرید می کنند و با رشد قیمت ها سود می کنند, اما وقتی دولت به صورت دستوری به تعیین قیمت ها می پردازد, شرایط برای سوداگران و واسطه گران فراهم می شود.

تصمیم غیرکارشناسی و عجولانه و عدم تغییر رویه عرضه های فولاد مبارکه اصفهان بدون دریافت نظر مشورتی از خود کارخانه عامل مهم افزایش قیمت فولاد است.

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع