Skip to content

تضاد در بازار فولاد

تضاد در بازار فولاد
تضاد در بازار فولاد

فهرست

تضاد در بازار فولاد

رشد ۴/ ۴ درصدی تولید فولاد خام در جهان در ماه سپتامبر به نسبت سال قبل از آن به ثبت رسید , اگرچه در بازار شرایطی که حکایت از رونق بازار باشد مشاهده نمی شود. این در حالی است که بازار فولاد هنوز با واژه ای شبیه به رکود آشنا نشده اگرچه حجم فعالیت ها و قیمت های موجود از رونق و بهبود وضعیت تولید و مصرف نیز حکایت نمی کند. مرکز خدمات فولاد ایران در خبرهایی به این موارد پرداخته است.

 

آمار تولید جهانی فولاد خام در سپتامبر ۲۰۱۸

طبق گزارش انجمن جهانی فولاد , میزان تولید فولاد خام در ۶۴ کشور طی سپتامبر امسال بالغ بر ۷/ ۱۵۱ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۴/ ۴درصد افزایش داشته است. در ۹ماه اول امسال میزان تولید فولاد خام دنیا ۳۴۷/ ۱ میلیون تن بوده که در مقایسه با سال پیش ۷/ ۴ درصد رشد داشته است. در این مدت آسیا با ۵/ ۵ درصد افزایش ۸/ ۹۴۶ میلیون تن تولید فولاد خام داشته درحالی که تولید اروپا با ۳/ ۱ درصد افزایش ۱۲۸ میلیون تن بوده است. تولید فولاد خام آمریکای شمالی نیز در ۹ ماه اول امسال ۷/ ۸۹ میلیون تن بوده که ۴/ ۳ درصد بیشتر از سال گذشته گزارش شده است. همچنین تولید فولاد خام در کشورهای سی آی اس نیز با ۸/ ۱ درصد افزایش نسبت به سال پیش , طی ۹ ماه اول امسال ۲/ ۷۶ میلیون تن بوده است.
تولید فولاد خام چین در سپتامبر امسال ۸/ ۸۰ میلیون تن بوده که ۵/ ۷ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال پیش داشته است. تولید فولاد خام ژاپن نیز در سپتامبر امسال ۴/ ۸ میلیون تن بوده که در مقایسه با سال گذشته با ۴/ ۲ درصد کاهش همراه بوده است.
در منطقه اروپا , فرانسه ۳/ ۱ میلیون تن تولید فولاد خام داشته که نسبت به سپتامبر گذشته ۴/ ۱ درصد رشد تولید داشته است. تولید ۲/ ۲ میلیون تنی ایتالیا نیز ۸/ ۰ درصد از سپتامبر گذشته کمتر بوده , اسپانیا نیز با ثبت ۱/ ۵ درصد رشد , ۳/ ۱ میلیون تن تولید فولاد خام در سپتامبر امسال داشته است.
تولید فولاد خام ترکیه در سپتامبر امسال ۸/ ۲ میلیون تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹/ ۵ درصد افت داشته است. آمریکا نیز ۳/ ۷ میلیون تن تولید داشته که در مقایسه با سپتامبر گذشته ۰/ ۹ درصد افزایش داشته است.
تولید فولاد خام برزیل هم در سپتامبر امسال ۳ میلیون تن بوده که ۵/ ۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال پیش ثبت کرده است.

صادرات فولاد ژاپن در کف ۶ سال اخیر

آمار نشان می دهد صادرات ورق فولادی ژاپن در سپتامبر سال جاری ۸۲/ ۱ میلیون تن ثبت شد که پایین ترین سطح از ژانویه سال ۲۰۱۲ و رقمی حدود ۸۴/ ۱ میلیون تن است. در واقع میزان صادرات سپتامبر در کف ۶ سال اخیر قرار گرفته است. میزان صادرات سپتامبر نسبت به ماه قبل نیز افت ۱۵ درصدی داشته است. همچنین در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی نیز این کشور ۴۳/ ۱۸ میلیون تن ورق فولادی صادر کرده که ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشته است.
به گزارش steel mint , اقتصاد ژاپن در شرایط مطلوبی است و بازار داخلی خودروسازی و کشتی سازی آن تقاضای کافی دارند , از این رو حجم صادرات پایین آمده است.

افت قیمت ورق در چین

بازار ورق گرم صادراتی چین به روند نزولی خود ادامه داده است. کاهش معاملات در بازار داخلی قیمت ها را در سرپایینی نگه داشته است.
به گزارش steel mint , قیمت فعلی ورق گرم صادراتی این کشور ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار در هر تن فوب است , در حالی که چند روز قبل قیمت ۵۳۰ تا ۵۳۵ دلار بود. همچنین در بازار داخلی چین اخیرا قیمت ورق گرم ۱۹ دلار افت داشته و ۵۶۰ تا ۵۶۴ دلار در هر تن درب کارخانه نرخ گذاری می شود.

میلگرد در چین ارزان تر شد

میلگرد صادراتی چین این هفته با توجه به پایین ماندن سطح قیمت های داخلی , کاهش یافته است. قیمت پیشنهادی فعلی میلگرد صادراتی ۵۷۵ دلار در هر تن فوب است در حالی که یک هفته قبل قیمت ۵۷۵ تا ۵۸۰ دلار در هر تن فوب بود.
به گزارش steel mint , همچنین در بازار داخلی چین قیمت میلگرد اخیرا ۲۱ دلار ارزان تر شده و به ۶۴۳ تا ۶۴۹ دلار در هر تن درب کارخانه رسیده است.

کاهش صادرات سنگ آهن استرالیا

صادرات سنگ آهن استرالیا به چین از بندر هدلند این کشور که بزرگ ترین بندر حمل سنگ آهن دنیاست در ماه اکتبر ۱۲ درصد افت ماهانه داشت و ۸/ ۳۲ میلیون تن ثبت شد. همچنین نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز ۷ درصد کاهش داشت و همین امر باعث افزایش قیمت آهن در بازار آهن شده است.
به گزارش mining.com کل سنگ آهن صادر شده از این بندر در ماه اکتبر ۱/ ۴۰ میلیون تن بوده که ۲ درصد نسبت به یک سال قبل کاهش نشان می دهد. قابل ذکر است این بندر توسط سه شرکت معدنی بی اچ پی , فورتسکیو و گینا مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: دنیای اقتصاد

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع