Skip to content

تضاد در بورس و بازار آهن

تضاد در بورس و بازار آهن
تضاد در بورس و بازار آهن

فهرست

تضاد در بورس و بازار آهن

 

روز گذشته عرضه مجموع تمامی محصولات فولادی با حجم ۱۹۱ هزار تن در شرایطی به ثبت رسید که قیمت های نهایی حتی در برخی معاملات مشخص نزدیک و بیش از ۵۰ درصد رقابت را نیز تجربه کرد تا عطش بازار برای خرید این محصولات را در روزهای اخیر نشان دهد. این رقابت ثبت شده در حالی گزارش شد که چند دلیل کلیدی را در رابطه با آن (با توجه به اینکه این معاملات به صورت سلف صورت می گیرد) می توان برشمرد.
( ذهنیت افزایش نرخ ) , ( انتظار برای بالا بودن حجم تقاضای آینده و تقویت سازوکارهای تولیدی ) و در نهایت ( شائبه وجود سفته بازی و واسطه گری در این بازار ) سه عامل مهمی هستند که باید به آنها اشاره کرد. به صورت دقیق تر این احتمال وجود دارد که شرکت هایی که از سهمیه خرید کافی به هر دلیلی برخوردار نیستند مجبور باشند مواد اولیه خود را از بازار آزاد و واسطه ها تهیه کنند که همین داده به معنی قدرت نمایی بیشتر واسطه گری در این بازار است. اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا شاهد عرضه های پرحجم پروفیل در بورس کالا نیستیم؛ آن هم در وضعیتی که حجم معاملات ورق در هفته ها و ماه های گذشته بالا بوده است , زمان تحویل آن سپری شده و هم اکنون زمان عرضه قیمت پروفیل داخلی در بورس کالا است , به نظر می رسد باید به عدم عرضه گسترده پروفیل در بورس بیش از پیش پرداخت و با مستندات کافی این شرایط را مورد رهگیری قرار داد. از سوی دیگر در روزهای گذشته شاهد جرقه های رشد قیمتی پراکنده ای در بازارهای مختلف بودیم که در بازار فولاد هم این روند مشاهده شد که البته در بازار آهن , صراحت بیشتری داشت. با توجه به این شرایط هنوز رکود نسبی در بازار با فرض ( ضعف تقاضا ) وجود دارد , اگر چه ذهنیت هایی در مورد ( افزایش تقاضای موثر ) , ( تقویت جذابیت سفته بازی ) , ( بهبود نسبی بازار) و ( تکانه های رشد قیمت دلار ) و ( احتمال افزایش نرخ بهای فولاد ) نیز شنیده می شود , از طرف دیگر انتظار بر این است که شاید به مرور زمان , مسیر برای صادرات مصنوعات فولادی , مخصوصا از طریق واحدهای نوردی گشایش پیدا کند , به این معنا که شاهد وضعیت بهتری برای صادرات باشیم و سختگیری ها کمتر شود که این هم می تواند حمایتی از بازار فولاد داشته باشد.
رخدادی که در گذشته به آن اشاره کردیم ( پتانسیل های افزایش تقاضا و رشد قیمت آهن ) است که روز گذشته در عرضه های بورس کالا همین موضوع مشاهده شد , به صورت دقیق تر با ورود عرضه ها شاهد آن هستیم که تقاضای زیادی به بازار وارد شده و همین تقاضا که البته در هفته های گذشته هم در بورس کالا شرایط مشابهی را داشت این بار قدرت نمایی بیشتری داشت و باعث شد که ذهنیت ها به سمت افزایش نرخ در بستر بازار تقویت شود , این شرایط به معنای آن است که بازار فولاد به آرامی در حال یک تغییر زیرپوستی است که نمی تواند خیلی هم داده مثبتی باشد. به عبارت دقیق تر با توجه به قیمت های دلار , قیمت های جهانی و وضعیت ارزش جایگزینی این کالا در بازارهای داخلی و بازارهای جهانی , ناخودآگاه می توان گفت پتانسیل رشد قیمت آهن در بازار داخلی (بازار آزاد) وجود دارد , اما پتانسیل افزایش نرخ و جرقه های رشد قیمت در حالی خودنمایی می کند که شاهد ضعف جدی تقاضا در این بازار هستیم , اگرچه درخصوص مصنوعات صنعتی مثل ورق فولادی یا حتی فولادهای آلیاژی , شرایط به نسبت بهتر است , اما این به معنای آن نیست که این بازارها در فاز رونق به سر می برند. به عبارتی در حال حاضر در بازار آزاد با ضعف تقاضا روبه رو هستیم اما در بورس کالا شرایط متفاوت و معکوس است که این امر می تواند واقعیت های دیگری را در بازار رقم بزند. در نهایت آنچه در بازار شاهد آن هستیم تکانه های رشد قیمتی است که تقاضای موثر قدرتمندی از آن حمایت نمی کند , تجمیع این دو داده به یک دوگانه خطرناک به نام ( رکود و تورم ) می رسد , اما چگونه؟ در واقع ضعف تقاضا و رشد قیمت منجر به این می شود که شائبه رکود تورمی در بازار فولاد را تقویت می کند , این شائبه نه فقط در بازار فولاد بلکه در بازار مصالح ساختمانی , مصنوعات پلیمری , مواد اولیه و حتی بعضی از محصولات شیمیایی هم در حال خودنمایی است که نگرانی های جدیدی را در بازار ایجاد کرده و ممکن است این نگرانی ها ادامه دار باشد. با توجه به این شرایط می توان شائبه ( رکود تورمی ) را در بازارهای کالایی همچون بازار فولاد مطرح کرد , اما به نظر می رسد که این روند در بازار فولاد , برجستگی بیشتری پیدا کرده و در صورتی که این وضعیت ادامه پیدا کند , یعنی ضعف تقاضا و رشد قیمت ها با یکدیگر همپوشانی داشته باشد , ممکن است روزهای پرنوسانی را در بازار پیش رو داشته باشیم.

منبع: دنیای اقتصاد

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع