صادرات آهن و ثبات قیمت آهن

صادرات آهن و ثبات قیمت آهن
صادرات آهن و ثبات قیمت آهن

صادرات آهن و ثبات قیمت آهن

ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان محصولات ساختمانی در چند ماه اخیر با مشکل تامین مواد اولیه روبه رو شده است. رشد نرخ دلار و جذاب شدن صادرات و روی آوردن برخی شرکت های معدنی به تولید فولاد باعث شد.

تا این واحد تولیدی از تامین مواد اولیه خود بازبماند که تعیین عوارض صادرات بر مواد اولیه به خصوص تعیین عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن به کمک این شرکت آمده و مدیران آن اعلام آمادگی کرده اند که سنگ آهن معادن کوچک را به صورت نقدی خریداری می کنند.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه وضع عوارض ۲۵ درصدی برای محصولات خام موضوع قدیمی است گفت: پیش از این بخش معدن عوارض صادراتی معادل ۸ درصد داشت که با توجه به شرایط و رشد بی رویه صادرات مواد معدنی این رقم درحال حاضر به ۲۵ درصد رسیده, البته خواسته تولیدکنندگان فولاد عوارض ۴۰ درصدی بود تا نقش بازدارندگی روی صادرات خام داشته باشد.

منصور یزدی زاده با بیان اینکه موضوع یارانه انرژی ارزان قیمت برای شرکت ذوب آهن معنی ندارد, زیرا از زغال سنگ استفاده می کند, افزود: اگر شرکت ذوب آهن اصفهان از مزیت سنگ آهن نیز برخوردار نباشد چطور می تواند در بازار خارجی رقابت کند که همواره مسئولان از ما مطالبه می کنند که صادرات را افزایش دهیم.

یزدی زاده درباره اینکه اختصاص ۲۸ درصد از سهام سنگ آهن مرکزی چقدر به رفع نیاز این شرکت کمک می کند گفت: درحال حاضر شرکت ذوب آهن برای رسیدن به ظرفیت ۴ میلیون تن باید ۵/ ۶ میلیون تن مواد اولیه آهن دار استفاده کند که سنگ آهن مرکزی می تواند در تامین یک میلیون تن گندله مورد نیاز این شرکت موثر باشد.

همچنین غلامرضا سلیمانی مدیرعامل هلدینگ صدر تامین با اشاره به اینکه ۳۰ درصد بیش از بودجه پیش بینی شده این هلدینگ محقق شده است, گفت: با ۱۱۵ درصد تحقق تولید نزدیک به ۱۵ درصد بیش از برنامه تولید را پیش برده ایم. او با تاکید بر اینکه هلدینگ رشد ۴۱ درصدی در تولید داشته, تصریح کرد: درحال حاضر توسعه سرمایه گذاری در بخش فولاد و مس در دستور کار است. او با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور نهضت داخلی سازی راه افتاده است, تصریح کرد: یکی از برنامه های ذوب آهن اصفهان تولید و توسعه ریل در کشور بوده که این برنامه محقق شده است.

سلیمانی با تاکید بر اینکه بخشی از نیاز زغال ذوب آهن از معدن طبس تامین می شود, تصریح کرد: درحال حاضر دولت برای رفع مشکل مواد اولیه این شرکت سهمیه ای برای سنگ آهن قرار داده است, از این رو از سازمان تامین اجتماعی درخواست کرده ایم که بابت بدهی های دولت ۲۸ درصد از سهام سنگ آهن مرکزی را به شرکت ذوب آهن بدهد.

سلیمانی افزود: با توجه به اینکه شرکت ذوب آهن اصفهان در تولید ریل فعال شده, سه وزارتخانه مرتبط وعده داده اند اختصاص پهنه ای اکتشافی به این شرکت را دنبال کنند.

شمش فولاد کیمیا کاهش قیمت داشت

در معاملات روز سه شنبه ۱۶ مهر ماه جاری, به جز شمش فولاد کیمیا که افت قیمت ۱۰ تومانی را در هر کیلو تجربه کرد, سایر ذوبی ها بدون تغییر قیمت شمش خود را در بازارآهن غیررسمی عرضه کردند. مقاطع فولاد نیز همچنان از ثبات قیمت ازسوی خصوصی ها برخوردار بود.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم وقتی از نرخ جهانی میلگرد آجدار صحبت می شود, منظور نرخ صادراتی میلگرد آجدار کشور است که این روزها در بازار همسایگان ما بیشتر از ۴۰۰

شتاب افزایش قیمت آهن

شتاب افزایش قیمت آهن

شتاب افزایش قیمت آهن محمدحسین بابالو : قیمت ها در بازار مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد درحال افزایش است و البته شتاب رشد نرخ دیروز شدیدتر از گذشته بود, گویا

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن برای کاهش قیمت آهن نادر سلیمانی, عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران راه های کاهش قیمت آهن را بررسی کرده است.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین اخبار

تحریم فلزات بی تاثیر است

تحریم فلزات بی تاثیر است

تحریم فلزات بی تاثیر است مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت (صمت) گفت: اعمال محدودیت برای صنایع فلزی معدنی نه تنها ایجاد مشکل و محدودیت نکرد, بلکه فرصت هایی نیز ایجاد کرد تا توان تولید داخل افزایش یافته
منوی سریع