Skip to content

صادرات فولاد ژاپن در جهان گسترش پیدا کرد

صادرات فولاد ژاپن در جهان گسترش پیدا کرد
صادرات فولاد ژاپن در جهان گسترش پیدا کرد

فهرست

صادرات فولاد ژاپن در جهان گسترش پیدا کرد

ژاپن را می توان دومین صادر کننده بزرگ فولاد در جهان نامید. ژاپن حدود 8 درصد از صادرات فولاد جهان را در سال 2017 به خود اختصاص داده است. حجم صادرات این کشور در حدود نیمی از صادرات بزرگ ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان یعنی چین است. اما از سوی دیگر ارزش صادرات چین تنها 4 درصد از ارزش کل صادرات کالاهای فولادی صادر شده ژاپن در سال 2017 بوده است.
به گزارش اخبار فلزات ژاپن در واقع به بیش از 130 کشور در دنیا صادرات فولاد دارد. 10 کشور برتر هر کدام متقاضی واردات به طور متوسط یک میلیون تنی از محصولات فولادی ژاپن بوده اند و حدود ۸۲ درصد از کل صادرات فولاد ژاپن مربوط به این کشورها است. در این میان, کشورهای کره جنوبی, چین و تایلند در رتبه های برتر واردات فولاد از ژاپن هستند. کشورهای تایوان, ویتنام, هند و اندونزی در قاره آسیا و ایالات متحده آمریکا و مکزیک در قاره آمریکا واردکننده عمده فولاد و محصولات فولادی مانند ورق فولادی و انواع ورق از ژاپن هستند. صادرات فولاد ژاپن طی سال های 2010 تا 2017 به طور متوسط حدود 40 میلیون تن ثابت بوده است. حجم صادرات در سال 2017 برابر با 37.4 میلیون تن بوده که در مقایسه با حجم صادرات 40.4 میلیون تنی در سال 2016 دارای کاهش 7.4 درصدی بوده است. تا پایان نیمه اول سال 2018 حجم صادرات فولاد ژاپن با کاهش 3 درصدی به 18.3 میلیون تن رسیده که این مقدار در مدت مشابه سال قبل برابر با 18.9 میلیون تن بوده است. ارزش صادرات فولادی کشور ژاپن طی سال های 2011 تا 2016 روند کاهشی را طی کرد که این کاهش به دلیل افت جهانی قیمت فولاد بوده است.
حجم صادرات لوله های بدون درز و درزجوش فولادی ژاپن طی 9 ماه ابتدایی سال 2018 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دارای رشد 8 و 13 درصدی بوده است و این امر باعث افزایش قیمت آهن شد. همچنین افزایش صادرات در ورق عریض فولادی از دیگر دستاوردهای ژاپن در زمینه صادرات در سال 2018 میلادی بوده است. هرچند صادرات محصولاتی همچون ورق گالوانیزه, سایر ورق پوشش دار و کل محصولات طولی فولادی با کاهش یک تا 5 درصدی همراه بوده, اما همچنان باعث نشده است که ژاپن سهم خود را در بازارهای صادراتی خود از دست بدهد. کل صادرات انواع محصولات نهایی فولاد و نیمه نهایی فولاد در 9 ماه ابتدای سال 2018 برابر با 30.6 میلیون تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش حدود 3 درصدی داشته است.
با بررسی وضعیت صادراتی ژاپن به عنوان دومین صادرکننده برتر جهانی می توان بیان کرد یکی از اهدافی که همواره در این کشور در برنامه های صادراتی مورد توجه بوده, حفظ بازارهای صادراتی خود طی بیش از یک دهه بوده است. هر چند سهم برخی کشورها گاهی دارای نوسان بوده است, اما هیچ گاه از لیست بازارهای صادراتی ژاپن حذف نشده اند. بررسی وضعیت صادرات فولاد و محصولات فولادی ژاپن به رغم درگیری با تعرفه های صادراتی از سوی آمریکا, می تواند در شناسایی مسیرهای صادراتی فولاد ایران حائز اهمیت باشد. بولتن تحلیلی بازار فولاد و بازارآهن و سنگ آهن ایران و جهان۱ مجال کافی برای این موضوع به ما خواهد داد. تلاش بولتن تحلیلی فولاد آن است که با توجه به فضای حاکم بر جهان و ایران ضمن ارائه آمار و اطلاعات به روز بازار فولاد ایران و جهان, جدیدترین تحلیل ها را درخصوص بازار فولاد و سنگ آهن ارائه کرده تا از این گذر فعالان صنعت فولاد با کسب اطلاعات و تحلیل های به روز, بتوانند حضور موثرتری در بازار ایران و جهان داشته باشند.

منبع : متال نیوز

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع