صنعت فولاد در روزهای سخت

صنعت فولاد در روزهای سخت
صنعت فولاد در روزهای سخت

صنعت فولاد در روزهای سخت

صنعت فولاد ایران در شرایط کنونی از دو مشکل داخلی و خارجی رنج می برد. از یک سو تحریم ها به میزان زیادی عملکرد این صنعت را تحت تاثیر قرار داده اند و از سوی دیگر مقررات دست و پاگیر داخلی هم اوضاع را برای تولیدکنندگان سخت تر کرده اند.

جهانبخش شکری رئیس هیئت مدیره جهان فولاد غرب وضعیت صنعت فولاد را در شرایط کنونی کشور نفس گیر ارزیابی کرد و راه برون رفت از این شرایط را مقررات زدایی از تولید و تجارت فولاد دانست.

جهانبخش شکری, رئیس هیئت مدیره جهان فولاد غرب با بیان اینکه فولاد کشور روزهای سختی را تجربه می کند, گفت: از یک سو یکی از محورهای اصلی تحریم های ظالمانه آمریکا قرار گرفته و از سوی دیگر سوء مدیریت داخلی در تولید و تجارت فولاد به واسطه مقررات محدود کننده صادرات, بخشنامه های خلق الساعه و تصمیمات متناقض و متضاد, کارخانجات فولادی را با مشکلات عدیده روبرو کرده است.

صنعت فولاد در روزهای سخت

وی تاکید کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که تقاضای داخلی فولاد از سال های پیش هم کمتر شده و تنها راهکار باقیمانده برای رهایی از وضعیت کنونی, صادرات است اما مقررات متعدد و دست و پاگیر ارزی و بخشنامه های محدودیت آفرین برای صادرات به بهانه تنظیم بازار داخلی, تجارت و در نهایت تولید فولاد به ویژه در کارخانجات نوردی را با مشکل مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران فولادی برای کارخانجات خود برنامه ریزی های مشخصی دارند و چنانچه دولت با وضع مقررات ناگهانی و بدون مشورت, این برنامه ها را به هم بریزد, تولید و اشتغال به خطر می افتد, افزود: با توجه به منطقه ای که کارخانجات گروه صنعتی – بازرگانی شکری در آن واقع شده از ابتدا رویکرد صادرات محور داشتیم و در ابتدا صادرات را از ۲۰ درصد به ۷۰ درصد در مجموعه خودمان رساندیم و برنامه ما برای سال جاری سهم ۹۰ درصدی صادرات از فروش تعریف شده بود.

به عبارت دیگر از بدو تاسیس کارخانه جهان فولاد غرب و بعد هم سیما فولاد جهان و ذوب آهن بیستون, تعهد ما به دولت و به خودمان, صادرات بود اما بخشنامه های عجیب و غریب تمامی برنامه های واحدها را دچار مشکل می کند .

رئیس هیئت مدیره جهان فولاد غرب ادامه داد: برای نمونه تا پیش از این و در سال گذشته ۷۰ درصد محصولات شرکت جهان فولاد غرب صادر می شد اما همین بخشنامه ها و مقررات ارزی که سریعا هم در حال تغییر هستند, صادرات این مجموعه را به صفر رساند و متاسفانه پس از صادرات, تولید نیز تحت تاثیر قرار گرفت و شاهد کاهش تولید نیز بودیم.

شکری با تاکید بر اینکه کاهش تقاضای بازار و قیمت های دستوری در بورس کالا, تولیدکنندگان را با چالش مواجه کرده است, تصریح کرد: اما گروه شکری که چندین نسل است در تولید کشور نقش آفرینی می کند, علیرغم این فشارها, حفظ اشتغال منطقه را اولویت خود دانسته و حتی راه اندازی پروژه ها و واحدهای جدیدی را در دستور کار قرار داده است به طوری که واحد ذوب و ریخته گری مجموعه وارد مدار شده و واحد احیا مستقیم هم به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد دست یافته که با راه اندازی تمامی واحدهای در دست اجرا, چرخه فولاد در کرمانشاه به یک میلیون تن خواهد رسید کما اینکه ظرفیت فعلی هم ۷۰۰ هزار تن می باشد.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم وقتی از نرخ جهانی میلگرد آجدار صحبت می شود, منظور نرخ صادراتی میلگرد آجدار کشور است که این روزها در بازار همسایگان ما بیشتر از ۴۰۰

شتاب افزایش قیمت آهن

شتاب افزایش قیمت آهن

شتاب افزایش قیمت آهن محمدحسین بابالو : قیمت ها در بازار مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد درحال افزایش است و البته شتاب رشد نرخ دیروز شدیدتر از گذشته بود, گویا

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن برای کاهش قیمت آهن نادر سلیمانی, عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران راه های کاهش قیمت آهن را بررسی کرده است.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین اخبار

تحریم فلزات بی تاثیر است

تحریم فلزات بی تاثیر است

تحریم فلزات بی تاثیر است مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت (صمت) گفت: اعمال محدودیت برای صنایع فلزی معدنی نه تنها ایجاد مشکل و محدودیت نکرد, بلکه فرصت هایی نیز ایجاد کرد تا توان تولید داخل افزایش یافته
منوی سریع