صنعت فولاد وارد جنگ شد

صنعت فولاد وارد جنگ شد
صنعت فولاد وارد جنگ شد

صنعت فولاد وارد جنگ شد

تهدید ترامپ به افزایش تعرفه واردات در بازار فولاد اثر گذاشته و میل به افت قیمت ها را ایجاد کرده است. یک تهدید لفظی یا دقیق تر توییتری به خودی خود برای تغییر فاز در یک بازار بیش از ۸۰۰ میلیون تنی چین کافی نیست مگر آنکه بازارها از پتانسیل تغییر برخوردار باشند و از این داده به عنوان یک سیگنال قیمتی استفاده کنند.

این شرایط هم اکنون محقق شده است و نه تنها بازار فولاد چین بلکه بسیاری از بازارها را ترسانده است. این یعنی آغاز یک روند نزولی کوتاه مدت اما نه می توان در این خصوص اظهارنظر قاطعی داشت و نه به سادگی آن را رد کرد. کاهش قیمت سنگ آهن را اگر آغاز روند نزولی در بازار فولاد به شمار آوریم احتمال افت نرخ در این بازار آهن مهم وجود خواهد داشت ولی شاهد هستیم که بهای قراضه نه تنها افت نداشته بلکه رشد قیمت های مهمی هم به ثبت رسیده است. اگر به هر دلیل افت قیمت سنگ آهن متوقف شده و قیمت قراضه بالا باقی بماند می توان بدبینی به دورنمای بازار فولاد را کنار گذاشت.

صنعت فولاد وارد جنگ شد

به نظر می رسد آینده بازار فولاد این بار نه فقط در دستان سنگ آهن و زغال سنگ بلکه به دورنمای بازار قراضه هم وابسته است, آن هم در شرایطی که شواهد از کاهش بهای قراضه در کوتاه مدت حکایت نمی کند. شاید قراضه را بتوان وزنه نگه دارنده بازار فولاد به شمار آورد آن هم در شرایطی که ماه ها بازار فولاد در مقایسه با بازارهای فلزی مشابه توانسته بود حداقل های خود را حفظ کند. بازی بازار فولاد تازه شروع شده و به مرور زمان به اوج رقابت ها نزدیک خواهیم شد, اگرچه افت فولاد, قراضه را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نوسان سنگ آهن و ضریب اثرپذیری فولاد

شاید مهم ترین سیگنالی که بازار فولاد را تحت تاثیر قرار داده و می تواند باز هم اثرگذاری خود را بر این بازار مهم با محوریت چین اثبات کند, نوسان بهای سنگ آهن است. در گزارش پیشین به این افت نرخ جدی اشاره کردیم و دلایل آن را کاهش جذابیت خرید در قیمت های بالا, افزایش حجم عرضه از سوی استرالیا و حتی برزیل, تقویت موجودی انبارهای سنگ آهن در بنادر چین و داده های اثرگذار در بازارهای مالی برشمردیم اگرچه ذهنیت ها مبنی بر کاهش هزینه حمل و نقل دریایی یا نگرانی از افت تقاضای فولاد به مرور زمان هم موثر بودند.

کاهش قیمت سنگ آهن در شرایطی که بهای زغال سنگ به نسبت هفته ها و ماه های گذشته کاهشی بوده است, خود می تواند به کاهش قیمت تمام شده فولاد به مرور زمان منجر شود و فضا را برای افت قیمت آهن فراهم کند. البته هنوز برخی معتقدند که سنگ آهن گران است و می توان با موکول کردن تقاضا به آینده (در صورت امکان) قیمت های بهتری به دست آورد.

به جز بحث سنگ آهن و زغال سنگ, در هفته ها و ماه های اخیر شاهد رشد تولید فولاد خام در چین بودیم که در گذشته به آن اشاره شد که به رشد قیمت سنگ آهن پرعیار وارداتی به این کشور کمک کرد آن هم در شرایطی که نگرانی های زیست محیطی به قوت خود باقی بود و در روزهای سرد سال باز هم برجسته تر خواهد شد. از سوی دیگر در اغلب نقاط جهان با محوریت نیم کره شمالی, در روزهای گرم سال شاهد تقاضای بیشتری برای فولاد هستیم که می تواند ترس از افت تقاضا در هفته های آینده را به ویژه برای مصنوعات ساختمانی رقم بزند.

این در حالی است که اوضاع در نقاط ساحلی و حتی شمالی چین متفاوت است و با پایان فصل بارش های موسمی و نیاز به بازسازی برخی زیرساخت ها یا سرعت گرفتن بازسازی و احداث پروژه های عمرانی و مسکونی می تواند تقاضای متعادلی را در بازار داخلی این کشور رقم بزند. این یعنی رفتار تقاضا از یک روند کلی تبعیت نخواهد کرد.

در این رابطه بازی سنگ آهن را باید جدی گرفت زیرا تداوم افت بهای آن می تواند کاهش قیمت آهن را هم از لحاظ روانی و هم فنی توجیه کند آن هم در شرایطی که بازارهای مشابه فلزی هم حال و روز خوبی ندارند و امکان تعمیق افت قیمت ها حداقل برای فلزات پایه ایجاد شده یا حداقل سرعت گیر مهمی در برابر رشد قیمت های آنها خواهد بود.

در این شرایط و حتی بدون در نظر گرفتن واقعیت های درونی بازار فولاد می توان گفت که جریان این بازار مهم جهانی کاهشی است ولی این ادعا به چکش کاری های بیشتری نیاز دارد آن هم در شرایطی که حاشیه های این بازار بعضا می تواند قوی تر از متن اصلی در بازار آهن ایفای نقش کند.

غلبه حاشیه ها بر متن در بازار آهن

شاخص های سهام در شرق آسیا به کمترین میزان خود در ۶ ماه اخیر رسیده است یعنی هم باید جنگ تجاری را جدی گرفت و هم می توان گفت بازارها شدت گرفتن این جنگ را باور کرده اند و البته همین برای بازار کافی است زیرا نشان می دهد جو روانی به نفع رشد بازارها و افزایش حجم معاملات نیست. البته کاهش ارزش یوآن را هم باید در نظر گرفت چه رفتار طبیعی بازارها باشد چه اقدامی دست ساخته که البته فرق زیادی با هم ندارد ولی رسیدن ارزش یوآن به کمترین حد در چند سال گذشته (بحران ۲۰۰۸) موضوعی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی عبور کرد. این موضع گیری از تقابل جدی چین و آمریکا حکایت دارد و تجربه بازارهای کالایی نشان داده که این قبیل تقابل های تجاری تنها به زیان بازارها خواهد بود نه به نفع آن. در هر حال شعله های جنگ تجاری اگرچه با لفاظی های اقتصادی آغاز شده ولی هنوز نه نتیجه ای از آن اعلام شده و نه اثرات آن محقق شده است. در این شرایط تنها می توان نشست و نظاره گر اوضاع بود و تنها شواهد میدانی در خود بازار را مورد بررسی قرار داد.

به صورت کلی در بازار فولاد جهانی با محوریت چین یا مثلا در بازار ورق نورد گرم, خریداران نه تنها رشد قیمت ها را نمی پذیرند بلکه انتظار دارند فروشندگان آهن قیمت های خود را با تخفیف همراه سازند. فروشندگان هم که اوضاع بازار را دقیق تر رصد می کنند از روز جمعه قیمت های پیشنهادی خود را کاهش داده اند گویی به این روند کلی احترام می گذارند آن هم در شرایطی که به مرور زمان قیمت تمام شده کارخانه ها نیز کاهش پیدا می کند. به صورت دقیق تر کارخانه ها قیمت های پیشنهادی خود را کاهش داده اند و تجار هم با این سیگنال قیمت های پیشنهای صادراتی خود را پایین آورده اند.

البته این روند در بازار داخلی چین هم وجود دارد و بهای فولاد حتی در معاملات داخل این کشور برای مصرف کنندگان چینی هم کاهشی شده است که نشان می دهد اوضاع قیمتی در بازار واقعا نزولی است. البته در گزارش متال بولتن در مورد شرایط فعلی بازار چین عنوان شده که هنوز قیمت ها بد نیست.

باید توجه کرد که حوزه فولادهای صنعتی با محوریت ورق, گستره بزرگی از کالاها را شامل می شود که با رشد تعرفه همراه می شود و این بازار به صورت غیرمستقیم با افت تقاضا و نیاز به قیمت های پایین تر روبه رو خواهد شد. از سوی دیگر تعرفه تنها یک ابزار تجاری است و اگر شاهد باشیم که قیمت ها بازهم کاهش یابد, تیغ تعرفه ها ناخودآگاه کند خواهد شد ولی رقبا هم ساکت نمی نشینند و تلاش خواهند کرد که سهم بازار چین را در آمریکا تصاحب کنند که به معنی پیچیده تر شدن اوضاع و البته کاهش درآمدزایی چینی ها خواهد بود. شاید از این پس برای چینی ها هم اگر صرف اقتصادی داشته باشد به سمت دور زدن این تحریم متمایل شوند, چیزی که چینی ها با مراوده تجاری با ایران راه و چاه آن را آموخته اند.

موارد فوق البته هم بر بازار داخلی و هم بر بازار صادراتی چین اثرگذار خواهد بود و از روز جمعه هفته گذشته شاهد کاهش قیمت های صادراتی این کشور مثلا در حوزه ورق های فولادی هستیم. ذهنیت غالب این بازار کاهش نرخ است که دیر یا زود محقق خواهد شد. خریداران از هم اکنون حتی در کشورهای آسیایی هم مطالبه کاهش نرخ دارند و تجمیع این موارد به معنی ورود بازار به یک فاز کاهش قیمت هاست که از هم اکنون مشخص نیست کف نرخ کجاست و این روند نزولی تا چه زمانی ادامه خواهد یافت. این ابهام بیشتر در شرایطی خودنمایی می کند که نتیجه ای از مذاکرات تجاری چین و آمریکا مخابره نشده و انتظار نداریم در کوتاه مدت همه چیز ختم به خیر شود. همین گذشت زمان هم برای بازار فولاد جذاب نخواهد بود.

البته آمارها و قیمت های فولاد به صورت کلی امروز در بازار مخابره می شود و امروز و فرداست که می توان میزان ترس واقعی از افت قیمت ها را در نرخ های پیشنهادی و معاملات درج شده مشاهده کرد. بازار آتی ورق نورد گرم شانگهای هم کاهشی است. البته بازار میلگرد چین نیز همین اوضاع را داشت و قیمت ها در بازار نقدی و آتی این کشور کاهشی بود.

آرامش نسبی در بازارهای غیرچینی

در سایر نقاط جهان اما شاهد بازارهایی متعادل تر هستیم و این نگرانی از افت قیمت ها کمتر از بازار داخلی و صادراتی چین ایفای نقش کرده است اما اواخر این هفته می توان در مورد سرایت نگرانی ها اظهارنظر کرد, اگرچه جریان غالب را در نهایت می توان کاهشی ارزیابی کرد.

کاهش درآمدزایی آرسلورمیتال در اروپا در فصل دوم سال جاری میلادی یا کاهش ۳۶ درصدی صادرات محصولات تخت ترکیه در ماه ژوئن به نسبت مدت مشابه سال قبل یا کاهش احتمالی تقاضا در برزیل را می توان برخی از آمارهای اخیر به شمار آورد که متال بولتن به آن اشاره کرده است.

درخصوص بازار شمش جهانی اوضاع اندکی متفاوت است و یک ثبات شکننده را شاهد هستیم. اگرچه در بازارهای منطقه ای ما یا بازارهای شرق آسیا تقاضا ضعیف است ولی هنوز وارد فاز افت قیمت های بزرگ نشده ایم و یک بازار نسبتا آرام تجربه می شود. شمش پیشنهادی کشورهای مشترک المنافع موسوم به CIS بین ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار پیشنهاد و حتی معامله می شود ولی این بازار هم با تحرک بالایی روبه رو نیست. این قیمت ها اگرچه به نسبت هفته گذشته رشد محدودی داشته ولی فروش قابل توجهی هم ثبت نشده است.

بازار شمش و بازار ورق در جهان اگرچه از قرابت های ذاتی برخوردار هستند ولی یک تفاوت جدی را هم باید در نظر گرفت که در شرح دو بازار فوق هم قابل مشاهده است. سال هاست که چین روی خوش به صادرات شمش نشان نداده است و رد پای این کشور را کمتر می توان در این بازار مهم نظاره کرد و بالعکس ایران و ترکیه و مخصوصا کشورهای CIS, این بازار را گویی قبضه کرده اند. در این شرایط احتمال اثرگذاری رخدادهای چین بر بازار شمش کمتر است اگرچه با گذشت زمان این بازار هم به داده های چین توجه خواهد کرد. این یعنی بازار شمش هنوز از یک فرصت تنفس برخوردار است اما تجربه نشان داده که اغلب کارخانه ها و صادرکنندگان تلاش خواهند کرد از فرصت موجود برای فروش استفاده کرده و با رشد نسبی عرضه ها و پذیرش سفارشات تولید بیشتر, همین مسیر را با یک فاز تاخیر ادامه می دهند. البته اوضاع در بازار شمش بهتر است و شاید باز هم از بازار چین بهتر باقی بماند. البته در برخی نقاط شرق آسیا زمان بارش های فصلی به زودی فرا می رسد و همین داده یک سیگنال مخرب برای بازار شمش خواهد بود.

از هم اکنون نیز تقاضای تخفیف در کشورهای آسیای جنوب شرقی افزایش یافته است. نگاهی به بازارهای داخلی کشورهای شرق آسیا نشان می دهد که تقاضا ضعیف است و این ضعف تقاضا فضای چندانی برای خرید شمش از سمت واحدهای نوردی باقی نمی گذارد.

قیمت آهن آلات در نوسان

قیمت انواع آهن آلات روز گذشته با نوسان همراه بود. با توجه به کاهش قیمت ها و همچنین بدون مشتری ماندن اغلب محصولات فولادی در بورس کالا بیشتر نرخ های بازار نیز با کاهش همراه بود. در این روز اغلب تولیدکنندگان نرخ های پیشنهادی فروش را با کاهش اعلام کردند.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

قیمت آهن کاهش یافت

قیمت آهن کاهش یافت

قیمت آهن کاهش یافت قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد در چین در روز سه شنبه با 0.75 دلار کاهش 88 دلار معامله شد. قیمت سنگ آهن ۶۲ درصد با 0.75

افزایش قیمت آهن در بازارجهانی

افزایش قیمت آهن در بازارجهانی

افزایش قیمت آهن در بازارجهانی رشد قیمت ها هنوز در بازارهای جهانی ادامه دارد آن هم در شرایطی که این روند صعودی قیمت مواد اولیه و مصنوعات فولادی را توامان

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین اخبار

بازارآهن و ریشه نوسانات قیمتی

بازارآهن و ریشه نوسانات قیمتی

بازارآهن و ریشه نوسانات قیمتی محمدحسین بابالو : جرقه های دلاری کافی برای تحریک بازارآهن وجود دارد, آن هم در شرایطی که قیمت های جهانی به صعود خود ادامه می دهند. فروشندگان آهن هم تمایل چندانی به فروش ندارند اگرچه
منوی سریع