3 امتیاز5/5

عملکرد صنعت فولاد چین در سال 2018

امسال بازار فولاد چین از نظر قیمت و میزان تولید وضعیت مطلوبی داشته و افزایش قیمت ها کارخانه ها را تشویق کرد تولید را بالاتر ببرند و حاشیه سود بیشتری کسب کنند. البته در سه ماه پایانی سال جو بازار ضعیف شد و قیمت ها افت داشته و حاشیه سود کارخانه ها نزولی شد. به نقل ازفولاد ایران, تعرفه های آمریکا و کاهش تولید زمستانه برای کنترل آلودگی هوا و مازاد ظرفیت تولید نگرانی های اصلی صنعت فولاد چین در سال 2018 بوده اند.

1. فولادسازان چینی بین ماه های آگوست تا سپتامبر تمایل بیشتری به خرید سنگ آهن خلوص بالا و گندله نشان دادند در حالی که عرضه جهانی گندله هم کمتر شد. از این رو پرمیوم گندله سنگ آهن در بازار نقدی به اوج رسید. با این حال با توجه به افت قیمت آهن در فصل پایانی سال کارخانه ها خرید سنگ آهن خلوص پایین را ترجیح دادند. البته در هر حال تولید داخلی سنگ آهن کاهش داشت.

2. افزایش قیمت های داخلی, ورق گرم صادراتی چین را نیز افزایش داد و میانگین قیمت ورق گرم صادراتی از 502 دلار هر تن فوب سال قبل به 550 دلار هر تن فوب رسید. البته از اکتبر قیمت ورق گرم صادراتی چین افت شدیدی داشته که به دلیل کاهش خرید بود.

3. قیمت میلگرد صادراتی چین نیز امسال 12 درصد رشد داشته که به دلیل بهبود بازار میلگرد داخلی بود. البته افت تقاضای فصلی ماه های اخیر در کنار رکود بازار ساخت و ساز در زمستان قیمت ها را پایین آورد.

4. برای سال 2019 انتظار می رود تقاضای فولاد در چین در سطوح پایین بماند و 2.4 درصد افت در سال آینده داشته باشد. کاهش مصرف فولاد خودرو سازی و کاهش سرمایه گذاری در بازار مسکن و ساخت و ساز این کشور نیز عملکرد صنعت فولاد را تضعیف خواهد کرد.

منبع : دنیای اقتصاد

 

3 امتیاز5/5