عوارض صادرات فولاد امکان لغو شدن دارد

عوارض صادرات فولاد امکان لغو شدن دارد
عوارض صادرات فولاد امکان لغو شدن دارد

عوارض صادرات فولاد امکان لغو شدن دارد

از ابتدای مهر ماه بخشنامه ای به گمرکات ابلاغ شد که طبق آن اغلب صنایع معدنی برای صادرات مشمول پرداخت عوارض شدند. طبق این بخشنامه عوارض صادراتی محصولات صنایع معدنی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد تعیین شد, این درحالی است که شورای عالی اقتصاد در خردادماه سال گذشته وضع عوارض بر صادرات کلیه مواد معدنی خام را تصویب کرد و طبق آن عوارض را برای سال اول (۱۳۹۷) ۵ درصد, سال دوم (۱۳۹۸) ۸ درصد و سال سوم (۱۳۹۹) ۱۰ درصد تعیین کرده بود.

اما به گفته جعفرسرقینی, معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت تعیین میزان ۸ درصدی عوارض برای اقلام معدنی نقش بازدارندگی نداشت و شرایط به گونه ای شد که انواع مواد معدنی برای صادرات به بندرعباس انتقال و از آنجا راهی بازارهای صادراتی به ویژه چین شدند.

عوارض صادرات فولاد امکان لغو شدن دارد

از این رو طی دستورالعملی که توسط معاون اقتصادی رئیس جمهوری با تایید سران سه قوه بر پایه تصمیم کمیته پنج نفره (با ترکیب بانک مرکزی, وزارتخانه های صنعت, امور اقتصادی, جهادکشاورزی و اتاق ایران) اتخاذ شد میزان عوارض صادراتی محصولات معدنی افزایش یافت.

در همین خصوص سرقینی پیرامون نارضایتی تشکل های مختلف معدنی با سیاست وضع عوارض گفت: واقعیت این است که تشکل های صنفی همواره از منافع خود یا صنف دفاع می کنند, درحالی که دولت, منافع مردم را به عنوان اولویت خود در زمینه پیاده سازی سیاست های گوناگون موردتوجه قرار می دهد.

وی همچنین اظهار کرد: بخشنامه اخیر درخصوص وضع عوارض بر صادرات صنایع معدنی به مدت شش ماه و از ابتدای مهرماه تا پایان سال ۱۳۹۸ اعتبار دارد و قرار است بازارآهن در این مدت پایش شوند و در صورت لزوم این موضوع اصلاح می شود.

وی تصریح کرد: ظرف دو ماه اگر مشکلی باشد مشخص خواهد شد, اما تا پایان سال این تعرفه ها به قوت خود باقی است ولی امکان بازنگری و تجدیدنظر درخصوص تعرفه ها پس از دو ماه وجود دارد. سرقینی تاکید کرد: با وضع عوارض بر صادرات, صنعت سرب, روی, فولاد و صنایع نسوز دیگر نگرانی تامین مواد اولیه را ندارند.

وی همچنین افزود: ذوب آهن اصفهان و گل گهر نیز رسما اعلام کردند که سنگ آهن کلیه معادن کوچک را به صورت نقدی خریداری می کنند و این فرصت خوبی برای معادن کوچک است که با فروش سنگ آهن و تهاتر آن با شمش, در بازارهای بین المللی نیز با عرضه شمش فولاد حضور پیدا کنند.

طبق این بخشنامه میزان عوارض صادرات سنگ آهن و کنسانتره های آن ۲۵ درصد, سنگ منگنز و کنسانتره آن از جمله سنگ های منگنز آهن دار و کنسانتره های آن که بر حسب وزن خشک حاوی 20 درصد یا بیشتر منگنز باشد ۲۵ درصد, سنگ مس و کنسانتره آن ۱۰ درصد, سنگ سرب و روی و کنسانتره های آن هر یک ۲۰ درصد, سنگ کروم و کنسانتره های آن ۲۵ درصد, اکسیدها و هیدرواکسید های آهن, خاک های رنگی که بر حسب وزن هفتاد درصد یا بیشتر آهن ترکیب شده به صورت Fe۲O۳ داشته باشد ۲۰ درصد, کربنات منیزیم طبیعی (منیزیت) ۲۰ درصد, سنگ های مرمر, سنگ های تراورتن و سنگ های آکوسین ۲۰ درصد, سنگ های خارا و سنگ سماق و سنگ رخام سیاه ۲۰ درصد تعیین شدند.

عوارض صادراتی درحالی بر موارد مذکور اعمال می شود که بسیاری از آیتم های اعلامی نظیر کنسانتره روی و مس با مازاد مصرف روبه رو هستند یا درخصوص سنگ آهن هماتیتی کمتر مصرف داخلی دارند, از این رو این بخشنامه اعتراضات زیادی داشته و بسیاری از تشکل ها و انجمن های حوزه های فعال و مرتبط با صنایع معدنی به این رویکرد وزارت صنعت که از نظر آنها برخورد بازدارنده در حوزه صادرات دارد معترض هستند.

در این خصوص تشکل ها معتقدند اگرچه مدیریت بازارآهن و تامین نیازهای تمامی صنایع داخلی از جمله وظایف ذاتی سازمان های مرتبط حاکمیتی است و در برخی حوزه ها به دلیل عدم بالانس زنجیره تولید, نیاز به اتخاذ برخی تصمیمات استراتژیک با مشورت همه فعالان مرتبط حوزه مذکور دارند.

ولی لازم است به منظور جلوگیری از تلاطم بازارهای مختلف کشور به ویژه بازار اوراق بهادار که دماسنج وضعیت اقتصادی کشور است, از پیچیدن یک نسخه واحد برای حوزه های مختلف که تعادل میان عرضه و تقاضا در آنها از شرایط بسیار متفاوتی برخوردار است, جلوگیری شود و در این راستا از دولت تقاضا دارند.

از حجم بخشنامه های خلق الساعه نظیر نرخ ارز ۴۲ هزار ریالی, افزایش حقوق دولتی معادن, وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی که زیان های غیرقابل انکاری را در این برهه زمانی حساس که کشور و حوزه معدنی با تحریم ها دچار محدودیت شده بکاهد تا بیش از این آسیب نبیند.

اگر توازنی در زنجیره فعلی وجود ندارد و کمبود و مازادی مشاهد می شود, مقصر دولت است و ارتباطی به تولیدکننده ندارد. اگر نیاز واحدهای تولیدی داخلی در زنجیره وجود دارد, حتما باید در اولویت قرار گیرد, اما بعضا چرا تولیدکننده در زنجیره رغابتی به تامین نیاز داخل ندارد؟ اگر علت این موضوع شناسایی نشود و فقط وضع عوارض صورت گیرد, در این صورت فقط بخشی از این مجموعه را تنبیه می کنیم و امکان سرمایه گذاری بیشتر را از آن واحد تولیدی سلب می کنیم.

در زمان دولت نهم نیز با وضع عوارض بر صادرات سنگ به میزان ۵۰ درصد کاهش در صادرات داشتیم, اما این تجربه موفقی نبود و نه تنها باعث سرمایه گذاری واحد ها در عرصه فرآوری نشد بلکه عاملی برای واگذاری بازارها به رقبای بین المللی نظیر ترکیه شد.

این درحالی است که فعالان عرصه سنگ آهن نیز گلایه های خود را دارند و می گویند سنگ های هماتیتی در بازارآهن داخلی متقاضی چندانی ندارند و با وضع عوارض بر صادرات معادن کوچک مقیاس که بر پایه صادرات ایجاد شدند از بین خواهند رفت.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم

بازار آهن در تلاطم وقتی از نرخ جهانی میلگرد آجدار صحبت می شود, منظور نرخ صادراتی میلگرد آجدار کشور است که این روزها در بازار همسایگان ما بیشتر از ۴۰۰

شتاب افزایش قیمت آهن

شتاب افزایش قیمت آهن

شتاب افزایش قیمت آهن محمدحسین بابالو : قیمت ها در بازار مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد درحال افزایش است و البته شتاب رشد نرخ دیروز شدیدتر از گذشته بود, گویا

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن

کاهش قیمت آهن و سه دلیل مهم آن برای کاهش قیمت آهن نادر سلیمانی, عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران راه های کاهش قیمت آهن را بررسی کرده است.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین اخبار

تحریم فلزات بی تاثیر است

تحریم فلزات بی تاثیر است

تحریم فلزات بی تاثیر است مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت (صمت) گفت: اعمال محدودیت برای صنایع فلزی معدنی نه تنها ایجاد مشکل و محدودیت نکرد, بلکه فرصت هایی نیز ایجاد کرد تا توان تولید داخل افزایش یافته
منوی سریع