رفتن به محتوا

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی
قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

فهرست

قیمت آهن جهانی در شیب ملایم نزولی

جریان عمومی در بازارهای جهانی مصنوعات فولادی میل به افت قیمت آهن را نشان می دهد اگرچه به نسبت بازارهایی متعادل و با نوسان محدود قیمت ها را شاهد هستیم.

بازارآهن غالبا منتظر است تا با رخدادهای پیش رو بتواند جریان غالب قیمتی را تعیین کند. مرکز خدمات فولاد ایران به این موارد پرداخته است.

سنگ آهن

درحالی که یک هفته قبل قیمت سنگ آهن نزولی بود و تا ۵/ ۸۳ دلار رسیده بود, هفته گذشته پس از کمی نوسان در مجموع تا ۶ دلار هر تن رشد هفتگی داشته و ۵/ ۸۹ دلار در هر تن سی اف آر به ثبت رسید.

بهبود تقاضا بازارآهن را صعودی کرد و افزایش خرید در بنادر چین از موجودی بازار کاست و این هفته با ۷۰۰ هزار تن کاهش, ۲۵/ ۱۲۶ میلیون تن ثبت شد.

در کل با توجه به محدودیت عرضه سنگ آهن بازار این ماده اولیه وضعیت بهتری نسبت به بازارآهن دارد.

در بازار صادرات ایران, آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد ۲ دلار افت داشته و ۳/ ۴۹ دلار در هر تن فوب شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۲ دلار دیگر افت داشته و به ۲/ ۴۶ دلار در هر تن فوب رسید.

بیلت

پیش بینی افت قیمت قراضه در ترکیه و ابهامات موجود در بازارهای جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا بازار بیلت را به شدت راکد کرده است.

بازار صادرات بیلت سی آی اس هم فعالیت چندانی نداشت و همه در بازارهای جهانی در انتظار روشن تر شدن اوضاع نشسته اند. متوسط قیمت بیلت سی آی اس از ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار اوایل هفته تا ۳۹۵ دلار در هر تن فوب هم کاهش داشت ولی مورد توجه خریداران نبود.

در ترکیه بیلت وارداتی ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار در هر تن سی اف آر شنیده شد درحالی که هفته قبل تا ۴۲۰ دلار بود.

در جنوب شرق آسیا بیلت وارداتی ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار در هر تن سی اف آر شنیده شد که در ثبات بود. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت کمتر از ۲ دلار افت داشت.

مقاطع

تقاضای میلگرد صادراتی سی آی اس کم و قیمت میلگرد از ۴۲۵ تا ۴۴۰ دلار در هر تن فوب بود که دو هفته گذشته در ثبات نسبی بوده است. فعلا عرضه کننده های سی آی اس نمی توانند به اروپایی ها میلگرد بفروشند و تقاضا در سایر بازارهای هدف آنها ناچیز است.

فروشندگان آهن معتقدند شاید از اواسط ماه مارس فعالیت بازار مقاطع صادراتی سی آی اس بهتر شود.

در ترکیه میلگرد صادراتی از ۴۴۰ دلار به ۴۳۵ دلار در هر تن فوب کاهش داشت. در بازار میلگرد اروپا در ۴۶۰ یورو در هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار آمریکا نیز میلگرد ۵ دلار افت داشته و ۶۲۳ دلار در هر تن درب کارخانه شنیده شد.

ورق

عرضه ورق گرم صادراتی سی آی اس هفته گذشته محدود بوده و بازار آن در سکوت به سر برد. متوسط قیمت ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار در هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.

قیمت ورق گرم صادراتی چین ۴۶۰ تا ۴۹۰ دلار در هر تن فوب و مشابه یک هفته قبل بود. البته کسی نتوانست در قیمت های بالا فروشی داشته باشد. برخی از معاملاتی در ۴۵۰ تا ۴۵۳ دلار در هر تن فوب خبر دادند.

ورق گرم وارداتی در ترکیه نیز حدود ۴۸۵ تا ۴۹۵ دلار در هر تن سی اف آر ثبات داشت. در جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی ۴۷۰ تا ۴۷۲ دلار در هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم با ۲ یورو کاهش به ۴۸۴ یورو در هر تن درب کارخانه رسید. در بازار آمریکا نیز ورق گرم ۷ دلار رشد داشته و ۵۸۳ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شد.

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع