قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت

قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت
قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت

صادرات سنگ آهن احجافی برای نسل آینده

منوچهر میرزایی, مدیر فروش فولاد گیلان گفت: بحث تامین مواد اولیه در زنجیره فولاد را اگر با مهندسی معکوس هم در نظر بگیریم متوجه می شویم که کل زنجیره با مشکل مواجه است.

ما ظرفیت خالی بسیاری در کل زنجیره داریم اما سنگ آهن برای تولید کم است. صادرات مواد اولیه اجحافی در حق نسل آینده است. سنگ آهن توسط شرکت های دولتی و خصوصی به راحتی صادر می شود اما برای عرضه در بازار داخلی با هزارن مشکل مواجه می شود.

صادرات سنگ آهن احجافی برای نسل آینده

میرزایی افزود: دو دلیل برای این رفتار اقتصادی وجود دارد: یکی نبود زیر ساخت لازم و مورد دوم توزیع نشدن عادلانه سود حاصل از این فرآیند است.

یعنی یک ماده معدنی استخراج می شود و در نهایت به میلگرد یا تیرآهن و پروفیل تبدیل می شود. یعنی با توجه به فرآیند تولید و هزینه ای که بابت این فرآیند انجام می شود سود به صورت مناسب تقسیم نمی شود.

وی تصریح کرد: در صورت صادرات سنگ آهن چندین شغل از بین می رود. با صادرات سنگ آهن, آن شرکتی که آهن اسفنجی تولید می کند یا کنسانتره تولید متوقف خواهد شد. همچنین ذوب آهن و نورد و پروفیل همگی متوقف خواهد شد.

میرزایی در خصوص اینکه برخی ها درباره صادرات کنسانتره مدعی هستند که این دیگر ماده خام نیست و فرآوری شده است, گفت: اگر بخواهیم کنسانتره را فرآوری شده در نظر بگیریم پس سنگ آهن هم فرآوری شده است. چرا که باید از کوهی از سنگ, سنگ آهن استخراج کرد.

روی این سنگ عملیات ناریه, حفاری, جدایش و دانه بندی انجام شود پس سنگ آهن هم دیگر ماده خام نیست. اما من معتقدم که هم این و هم کنسانتره ماده خام است. چیزی که به عنوان مواد اولیه در نظر گرفته شود و در محصول نهایی نباشد خام فروشی است. شمش در حال حاضر صادر می شود.

شمش یک محصول میانی است و تا رسیدن به محصول نهایی دو عملیات دیگر باید روی آن انجام شود. اگر این محصول را بفروشیم یعنی خام فروشی کرده ایم.

مدیر فروش فولاد گیلان در پایان گفت: من با تعرفه ۲۵ درصد فعلی کاری ندارم. شرایط این تعرفه باید به گونه ای باشد که برای معدن کار توجیه نداشته باشد. سنگ آهن باید فرآوری شود و محصول نهایی صادر شود. اما چون سود در زنجیره تقسیم نشده, استخراج کننده معدن به سراغ صادرات مستقیم می رود.

قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت

در معاملات روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه جاری, شمش فولاد ذوبی ها از جمله کیمیا و بریس شاهد رشد نرخ در بازار آهن غیررسمی بود. مقاطع فولاد خراسان نیز با افزایش قیمت از سوی کارخانه اعلام شد.

اولین نفری باشید که اخبار آهن آلات و مقالات تخصصی را دریافت میکند

اشتراک گذاری
تلگرام
پرینت
فیسبوک
تویتر
لینکدین
ایمیل

مطالب مرتبط

افزایش قیمت آهن تا کجا ادامه دارد؟

افزایش قیمت آهن تا کجا ادامه دارد؟

افزایش قیمت آهن تا کجا ادامه دارد؟ قیمت آهن در بازار آهن در مسیر رشد قرار گرفته است تا جایی که می توان گفت هم اکنون در سومین هفته رشد

کارخانه آهن با فن آوری ایرانی افتتاح می شود

کارخانه آهن با فن آوری ایرانی افتتاح می شود

کارخانه آهن با فن آوری ایرانی افتتاح می شود ساخت تجهیزات و اتوماسیون احیای مستقیم بافت توسط شرکت های داخلی کارخانه احیا مستقیم فولاد بافت با سرمایه گذاری 600 میلیارد

قیمت آهن گران شد

قیمت آهن گران شد

قیمت آهن گران شد مدتی است بازار آهن متاثر از برخی جریانات حمایتی ویژه از زنجیره تامین فولاد کشور, بدون توجه به تقاضای واقعی بازار, مصمم به موضع گیری افزایشی

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.

سایر محصولات

ما اجتماعی هستیم

جدیدترین ها

خبرنامه پیامکی

با عضویت کاملا رایگان همیشه قیمت ها در دستان شماست

منوی سریع