Skip to content

قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت

قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت
قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت

فهرست

صادرات سنگ آهن احجافی برای نسل آینده

منوچهر میرزایی, مدیر فروش فولاد گیلان گفت: بحث تامین مواد اولیه در زنجیره فولاد را اگر با مهندسی معکوس هم در نظر بگیریم متوجه می شویم که کل زنجیره با مشکل مواجه است.

ما ظرفیت خالی بسیاری در کل زنجیره داریم اما سنگ آهن برای تولید کم است. صادرات مواد اولیه اجحافی در حق نسل آینده است. سنگ آهن توسط شرکت های دولتی و خصوصی به راحتی صادر می شود اما برای عرضه در بازار داخلی با هزارن مشکل مواجه می شود.

صادرات سنگ آهن احجافی برای نسل آینده

میرزایی افزود: دو دلیل برای این رفتار اقتصادی وجود دارد: یکی نبود زیر ساخت لازم و مورد دوم توزیع نشدن عادلانه سود حاصل از این فرآیند است.

یعنی یک ماده معدنی استخراج می شود و در نهایت به میلگرد یا تیرآهن و پروفیل تبدیل می شود. یعنی با توجه به فرآیند تولید و هزینه ای که بابت این فرآیند انجام می شود سود به صورت مناسب تقسیم نمی شود.

وی تصریح کرد: در صورت صادرات سنگ آهن چندین شغل از بین می رود. با صادرات سنگ آهن, آن شرکتی که آهن اسفنجی تولید می کند یا کنسانتره تولید متوقف خواهد شد. همچنین ذوب آهن و نورد و پروفیل همگی متوقف خواهد شد.

میرزایی در خصوص اینکه برخی ها درباره صادرات کنسانتره مدعی هستند که این دیگر ماده خام نیست و فرآوری شده است, گفت: اگر بخواهیم کنسانتره را فرآوری شده در نظر بگیریم پس سنگ آهن هم فرآوری شده است. چرا که باید از کوهی از سنگ, سنگ آهن استخراج کرد.

روی این سنگ عملیات ناریه, حفاری, جدایش و دانه بندی انجام شود پس سنگ آهن هم دیگر ماده خام نیست. اما من معتقدم که هم این و هم کنسانتره ماده خام است. چیزی که به عنوان مواد اولیه در نظر گرفته شود و در محصول نهایی نباشد خام فروشی است. شمش در حال حاضر صادر می شود.

شمش یک محصول میانی است و تا رسیدن به محصول نهایی دو عملیات دیگر باید روی آن انجام شود. اگر این محصول را بفروشیم یعنی خام فروشی کرده ایم.

مدیر فروش فولاد گیلان در پایان گفت: من با تعرفه ۲۵ درصد فعلی کاری ندارم. شرایط این تعرفه باید به گونه ای باشد که برای معدن کار توجیه نداشته باشد. سنگ آهن باید فرآوری شود و محصول نهایی صادر شود. اما چون سود در زنجیره تقسیم نشده, استخراج کننده معدن به سراغ صادرات مستقیم می رود.

قیمت آهن در بازار آهن افزایش یافت

در معاملات روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه جاری, شمش فولاد ذوبی ها از جمله کیمیا و بریس شاهد رشد نرخ در بازار آهن غیررسمی بود. مقاطع فولاد خراسان نیز با افزایش قیمت از سوی کارخانه اعلام شد.

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع