4 امتیاز5/5

قیمت آهن 16 درصد افزایش یافت

قیمت سنگ آهن 62 درصد, روز جمعه با رشد 2.4 درصدی قیمت و رشد هفتگی 16 درصدی به 86 دلار و 93 دلار رسید که بالاترین قیمت از آوریل 2017 تا کنون بوده است و نشان از جهش شدید قیمت آهن این کالا در بازارهای جهانی دارد. هفته پیش بعد از شکست سد باطله معدن واله برزیل پیش بینی کردیم که قیمت سنگ آهن به زودی با رشد بالایی روبه رو می شود اما باید اعتراف کنیم که این رشد قیمت بیش از پیش بینی ها اتفاق افتاده است و حتی برخی کارشناسان اکنون معتقدند بعید نیست قیمت به زودی به 100 دلار در هر تن برسد چراکه هم اکنون قیمت سنگ آهن 65 درصد به بالاتر از 100 دلار رسیده است با این حال نگاهی به پیش بینی ها حکایت از آن دارد که این رشد قیمت در میان مدت متوقف خواهد شد به طوری که قیمت های آتی سنگ آهن از بهای 75 دلار در هر تن برای این محصول حکایت دارد که نشان می دهد بازار به بلندمدت بودن این روند اعتماد چندانی ندارد.

در حال حاضر ترس از کاهش عرضه محصول سنگ آهن باعث شده تا نگرانی ها از رشد قیمت تشدید شود و البته این موضوع مهمی است زیرا در آستانه عید شکوفه های چین که انتظار می رفت بازارها دچار افت شوند روندی متفاوت را شاهد هستیم که نشان دهنده عمق نفوذ نگرانی ها در سرمایه گذاران است. در این بین آن طور که گلوبال در گزارشی اعلام کرد در کنار همه این تحلیل ها نسبت به احتمال بروز کسری عرضه سنگ آهن در بازارهای جهانی, احتمالا مازاد عرضه به قوت خود باقی بماند اما میزان آن کمتر از سال های گذشته باشد. به این ترتیب در شرایط رشد شدید قیمت آهن در بازارآهن , هنوز هستند تحلیل هایی که به آرامش بازار در آینده نزدیک اشاره می کنند. این گزارش می نویسد ممکن است به دنبال بسته شدن 19 سد مشابه دیگر در این معدن تا 40 میلیون تن سنگ آهن از میزان تولید شرکت واله کاسته شود که این مساله مهمی برای بازارآهن است اما تمام این موضوعات پیش بینی هایی است که تحت الشعاع سایر عوامل قرار می گیرد.

در این رابطه کارشناسان معتقدند تقاضای سنگ آهن را نیز باید در کنار چالش های عرضه دید. آیا تقاضا نیز در دنیا با افزایش روبه رو می شود؟ آیا تولیدکنندگان جهانی به خصوص چینی در حوزه تولید فولاد میزان تولید خود را در آینده افزایش می دهند؟ آیا روابط اقتصادی بین ابرقدرت های دنیا, مناسبات تجاری در حوزه فولاد و سنگ آهن را دچار تغییرات مثبت می کند؟ آیا سایر تولیدکنندگان سنگ آهن جهان مثل بی اچ پی بیلیتون یا ریوتینتو یا تولیدکنندگان چینی دست روی دست می گذارند یا تولید خود را افزایش می دهند؟

سیکینگ آلفا, وب سایت تخصصی بازارهای کالایی در پاسخ به سوال اخیر می گوید این شرکت ها حداقل 9 درصد تولید خود را به زودی افزایش می دهند و بازارآهن را به تعادل می رسانند اما اینکه این اتفاق در کوتاه مدت بیفتد بعید است. این اتفاقات و کاهش تولید واله برزیل می تواند سود رقبا را افزایش داده و عرضه را در بین سایر فروشندگان آهن افزایش دهد در غیر این صورت به زودی باید شاهد رشد قیمت های جهانی فولاد هم در کنار سنگ آهن باشیم. یک تحلیلگر در بانک مرکزی استرالیا می گوید واله قطعا خواهد توانست 40 میلیون تن کاهش تولید را جبران کند اما روشن نیست این موضوع چقدر زمان خواهد برد و چه اثرات اقتصادی بر این شرکت بر جای می گذارد و چه هزینه های اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

در این ارتباط گلدمن ساکس معتقد است این اتفاق در بازه های 3 ماهه, 6 ماهه و 12 ماهه قیمت سنگ آهن را در محدوده های 80 دلار, 70 دلار و 65 دلار تغییر خواهد داد درحالی که پیش از این اتفاق پیش بینی های این موسسه از قیمت های 70 دلار, 60 دلار و 60 دلار حکایت داشت. به این ترتیب در هر حال سطح قیمت آهن افزایش خواهد یافت اما با گذشت زمان شاهد تعدیل قیمت ها در این بازار خواهیم بود. گلدمن ساکس در ادامه می نویسد اتفاقی که اخیرا افتاد و البته پیش از این نیز نمونه هایی از آن را شاهد بوده ایم می تواند به اعتراض فعالان محیط زیست منتهی شود و این مساله مشکلات دیگری را برای واله به همراه داشته باشد که اگر چنین شود باید باز هم در پیش بینی ها تجدید نظر کرد.

در این رابطه اما با نگاهی به پیش بینی های قبلی, انتظار می رفت که در سال 2019 مازاد تولیدات معدنی دنیا رقمی در حدود 42 میلیون تن افزایش یابد اما اکنون با تحولاتی که اتفاق افتاده و با توجه به کاهش عرضه معدن واله این پیش بینی نیز تغییر خواهد کرد و مازاد عرضه کاهش خواهد یافت. البته واله مقادیری مازاد عرضه را در سال 2018 انباشته است که می تواند آن را آزاد کند و این موضوع از فشارها روی بازار خواهد کاست, از طرفی برخی پیش بینی های کاهشی از تقاضا از سمت چین و هند نیز گزارش شده که همه اینها سرعت گیرهای آتی رشد قیمت سنگ آهن محسوب می شوند.

یک فعال این حوزه در گفت وگو با گلوبال می گوید رشد قیمت در میان مدت و بلندمدت قطعی نیست اما در کوتاه مدت بعید نیست قیمت به 100 دلار در هر تن هم برسد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که سنگ آهن واله از کیفیت بسیار بالا و منحصر به فردی برخوردار است و هزینه های فرآوری آن نیز پایین است در حالی که سایر معادن نیازمند هزینه های بالایی برای فرآوری هستند و همین مساله اهمیت این معدن و کاهش تولید سنگ آهن توسط آن را دو برابر می کند .

منبع : دنیای اقتصاد

4 امتیاز5/5