3 امتیاز3.3/5

قیمت سنگ آهن به زیر 100 دلار رسید

قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از جمعه اخیر با توجه به سکوت تقاضا به روند نزولی ادامه داده و به کمتر از ۱۰۰ دلار رسید. آخرین شاخص قیمت ۱۵/ ۹۹ دلار در هر تن خشک سی اف آر شد که نسبت به جمعه ۳/ ۹ دلار ارزان تر شد. خبر تصمیم جدید ترامپ برای اعمال تعرفه های وارداتی بر همه کالاهای چینی ارزش یوآن را نسبت به دلار پایین آورده که یک واکنش روانی بوده است. زمانی که یوآن نزولی است واردکننده های سنگ آهن ترجیح می دهند خود را درگیر ریسک بالای سقوط ارز نکنند و عقب نشینی می کنند.

درحال حاضر خرید ها در بازار واردات سنگ آهن چین تنها برای رفع نیاز فوری کارخانه ها صورت می گیرد و همه منتظر روشن تر شدن روند بازار نشسته اند. سنگ آهن در مدت دو ماه گذشته توانست به نزدیکی ۱۳۰ دلار در هر تن نیز برسد, اما انتشار اخباری از بهبود اوضاع معادن سنگ آهن در برزیل و همچنین استرالیا و علاوه بر آن آمارها از بهبود موجودی در بنادر چین همگی باعث شد تا قیمت ها افت کنند. پیش از این کارشناسان گفته بودند بعید است قیمت به زیر ۱۰۰ دلار برسد, اما گویا این پیش بینی صحیح نیست.

قیمت آهن کاهش پیدا کرد

با متوقف شدن غیررسمی معاملات شمش فولاد در بورس کالا و در عین حال عرضه های میلگرد برای اخذ مجوز صادرات این محصول, درحال حاضر بازار آهن شرایطی دوگانه را سپری می کند. گرچه تولیدکنندگان بخش خصوصی شمش فولاد درحال حاضر مشکلی برای فروش ندارند و از وضعیت فروش آهن راضی هستند, اما با افزایش عرضه ها قیمت میلگرد این محصول رو به کاهش است و با کم شدن حاشیه سود نوردکاران به نظر می رسد به زودی شاهد تغییرات قیمتی در بازار آهن باشیم.

3 امتیاز3.3/5