قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت

چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل و این مشکل در دوره ها و دولت های مختلف تداوم داشته است.

با این وجود, در مواردی متولیان وزارت صنعت, معدن و تجارت می کوشند با برگزاری نشست هایی میان تولیدکنندگان در حلقه های گوناگون زنجیره تولید این فلز استراتژیک به این مشکلات پایان دهند. حضور تمامی ذی نفعان زنجیره فولاد در این جلسات در مواردی به رفع برخی چالش ها انجامیده است, اما همچنان مشکلات ادامه دارد.

هفته گذشته نیز جلسه کمیته فنی بازنگری شیوه نامه محصولات فولادی با حضور معاونان و مدیران ارشد وزارت صنعت, معدن و تجارت, نمایندگان انجمن ها و تشکل های مرتبط با زنجیره صنعت فولاد, مسئولان بورس کالا, سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در محل وزارتخانه صنعت, معدن و تجارت, برگزار شد.

برای بررسی اثربخشی این جلسه با برخی نمایندگان تشکل های بخش خصوصی که همیشه دو سر این دعوا بوده اند, گفت وگو کرده ایم.

از نظرات بخش خصوصی کمک بگیرید

امیرحسین کاوه, دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: تشکیل جلسات مستمر میان ذی نفعان زنجیره فولاد و تولیدکنندگان در حلقه های مختلف این زنجیره ضروری است و می تواند زمینه کاهش تنش ها را فراهم کند.

وی افزود: در جلسه ای که میان متولیان وزارت صنعت, معدن و تجارت و نمایندگان انجمن های مرتبط با زنجیره فولاد برگزار شد, مقرر شد هر انجمنی پیشنهادات خود را اعلام کند و در نهایت به توافقنامه ای مشترک برسند و این توافقنامه ملاک وزارت صنعت, معدن و تجارت باشد.

اتخاذ یک رویکرد تعاملی میان سیاست گذاران در وزارت صنعت, معدن و تجارت, تشکل های بخش خصوصی و انجمن ها تنها راه حل برای رفع چالش های زنجیره فولاد است.

در چنین شرایطی, می توان امید داشت که منافع در کل این زنجیره توزیع و درنهایت به توزیع منافع صنعت فولاد در کل زنجیره, منجر شود, بنابراین از این پس انتظار می رود معاونت امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت برای تصویب بخشنامه های جدید از نظرات و پیشنهادات تشکل های مربوط کمک بگیرد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در ادامه گفت: قیمت آهن در زنجیره فولاد باید به طور عادلانه تعیین شود, در غیر این صورت هر روز ازسوی گروهی از تولیدکنندگان یک حلقه از این زنجیره, مورد اعتراض قرار می گیرند.

چنانچه فروشندگان احساس کنند محصول تولیدی خود را ارزان فروخته اند, معترض می شوند. خریداران نیز در شرایطی که از بالا بودن قیمت ها ناراضی باشند, اعتراض می کنند. در چنین شرایطی وزارت صنعت, معدن و تجارت نیز اقدام به ابطال معاملات می کند.

کاوه, ابطال معاملات فولاد در بورس کالا را نشانه ناکارآمدی قوانین, مقررات و بخشنامه های صادرشده از سوی وزارت صنعت, معدن و تجارت عنوان کرد و افزود: در موارد متعددی شاهد آن هستیم که محصولی در بورس کالا با قیمت نامتعارفی عرضه و فروخته می شود, بنابراین در چنین شرایطی باید ابتدا قیمت متعارف تعریف شود.

براساس تعریف درست وزارت صنعت, معدن و تجارت قیمت متعارف معادل قیمت جهانی و کمی پایین تر از آن است. چنانچه این قیمت مورد توجه قرار گیرد و در عرضه ها و کشف قیمت محصولات لحاظ شود, در نهایت به ابطال معاملات منجر نخواهد شد.

در چنین شرایطی تعیین سقف قیمتی نیز بسیار کمک کننده خواهد بود و مانع ابطال معاملات می شود و باید محصول عرضه شده میان خریداران تقسیم شود. وی خاطرنشان کرد: چنانچه بعد از ابطال معاملات دوباره عرضه جدیدی انجام نشود, دو مشکل پیش خواهد آمد. نخست آنکه, میزان عرضه در بازار کم می شود و همین موضوع دوباره زمینه رشد قیمت ها و نابسامانی بازار آهن را فراهم می کند.

علاوه بر این, با توجه به یک ماهه بودن سهمیه های بهین یاب, مشکلاتی برای خریداران به وجود می آید. در چنین شرایطی انتظار می رود پس از ابطال هر معامله, بلافاصله معامله جدیدی انجام شود, در غیر این صورت بازار بیش از پیش ملتهب می شود.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی نابسامانی در بازار ورق های فولادی را یکی از بزرگ ترین چالش های فعالان صنایع پایین دستی عنوان کرد و افزود: امید می رود با نظر جمعی تولیدکنندگان این زنجیره تمامی مشکلات به زودی برطرف شوند.

وی در تشریح این مشکلات گفت: درحال حاضر, ورق های فولادی با چندین قیمت گوناگون عرضه می شوند. یک قیمت در بورس کشف می شود که قیمت خالص ورق فولادی است. اما باید تاکید کرد که خریداران همان ابتدا قیمت خرید محصول را می پردازند, اما آن را پس از سه ماه دریافت می کنند. بنابراین قیمت ناخالص این ورق فولادی با توجه به خواب ۳ ماهه پول به مراتب بالاتر خواهد بود.

شرکت های فولاد گیلان و نورد و لوله اهواز نیز ورق تولیدی خود را با قیمت های دلخواه به فروش می رسانند, بنابراین ما درخواست داریم که با توجه به کمبود این محصول در بازار داخل, این تولیدکنندگان نیز ملزم به عرضه تولیدات خود در بورس کالا باشند.

دولت در قیمت گذاری دخالت نکند

سیدرضا شهرستانی, عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار کرد: در جلسه کمیته فنی بازنگری دستورالعمل محصولات فولادی که با حضور مدیران دولتی و نمایندگان انجمن ها برگزار شد, مقرر شد انجمن ها و تشکل های این زنجیره, جلسات مشترکی را برگزار و راهکارهایی را برای رفع چالش های این زنجیره شناسایی کنند.

در نهایت نیز هر انجمن و تشکلی نظرات و پیشنهادات خود را به طور مکتوب ارائه کند. با این وجود, این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: در نهایت نباید به کسب نتیجه دلخواه امیدوار بود.

وی تاکید کرد: زنجیره فولاد بدون دخالت دولت و در شرایطی که عرضه و تقاضا تعیین کننده شرایط و قیمت است, مسیر خود را بدون هیچ چالشی طی می کند. اما هر زمانی دولت اقدام به دخالت در این زنجیره کرده و عموما روی قیمت گذاری دست گذاشته, این بازار با التهاب روبه رو شده است.

درواقع نه تنها نتیجه مثبتی حاصل نشده, بلکه مشکلات افزایش هم یافته است. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تعیین سقف قیمتی برای محصولات فولادی عرضه شده در بورس کالا (پیشنهاد دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور) گفت: ما مخالف تعیین سقف قیمتی هستیم.

در شرایطی که عرضه زیاد است, تعیین سقف قیمتی معنی ندارد. درحال حاضر عرضه فولاد در بورس کالا الزامی است. در چنین شرایطی تعیین قیمت, اعتبار بورس را به طور کامل از بین می برد.

وی افزود: درحال حاضر, باید زمینه برای رشد قیمت فولاد فراهم شود, بدون تردید کل این زنجیره از نتایج این رشد قیمت منتفع خواهند شد. وی افزود: به عقیده ما درحال حاضر شمش فولاد با قیمتی پایین در بورس کالا عرضه می شود و این موضوع زمینه متضرر شدن تولیدکنندگان را فراهم می کند.

درواقع براساس شیوه نامه وزارت صنعت, معدن و تجارت, شمش فولادی در بورس کالا با احتساب ارز نیمایی عرضه می شود. این درحالی است که قیمت ارز نیمایی حدود ۱۸ درصد زیر قیمت ارز شناور است. بنابراین تا زمانی که قیمت ها اصلاح نشود این مشکلات ادامه خواهد داشت.

شهرستانی در پایان با تاکید بر اهمیت تامین ارز برای کشور و به ویژه در موقعیت کنونی که تحریم های بین المللی هر روز دشوارتر از قبل می شود, گفت: در چنین موقعیتی توسعه صادرات غیرنفتی اهمیت ویژه ای یافته است, بنابراین از سیاست گذاران وزارت صنعت, معدن و تجارت انتظار می رود به جای سنگ اندازی در مسیر تولید زمینه توسعه صادرات این محصولات را فراهم کنند.

مفید بود?

امتیاز دهید

اشتراگ گذاری در telegram
Telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراگ گذاری در twitter
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست قیمت گذاری آهن چالش دولت

شبکه های اجتماعی

جدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

خبرنامه پیامکی

با عضویت کاملا رایگان همیشه قیمت ها در دستان شماست