محصولات فولادی با ارزش 4 میلیارد صادر می شود

محصولات فولادی با ارزش 4 میلیارد صادر می شود

بخش معدن و صنایع معدنی ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین حوزه های تولید و اشتغال, طی سال 97 نقش تعیین کننده‏ای در تولید, صادرات, توسعه, اشتغال و نیز ایجاد ثبات اقتصادی در شرایط تحریم ایفا کرده است. این حوزه علاوه بر افزایش تولید, سهم قابل توجهی در صادرات (21 درصد کل صادرات) داشت.

در این میان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران – به عنوان بال توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت – توانست در راستای نقشه راه معدن و صنایع معدنی و نیز استراتژی توسعه و توانمندسازی, با جلب مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‏گذاری, نقش موثری جهت راه اندازی 20 طرح و پروژه عمده معدن و صنایع معدنی ایفا نماید. ارزش سرمایه گذاری این طرح ها از 2 میلیارد دلار نیز عبور کرد. این سازمان در عین حال با هدف تقویت بخش اکتشاف, انجام 149 هزار متر حفاری را در کارنامه سال قبل به ثبت رساند. ایمیدرو از سال گذشته تقویت همکاری ها با بخش خصوصی و همفکری با تشکل های تخصصی را در دستور کار قرار داده است.

محصولات فولادی با ارزش 4 میلیارد صادر می شود

نگاهی به عملکرد بخش تولید نشان می دهد بخش اعظم حوزه معدن و صنایع معدنی در سال ۹۷ با رشد تولید همراه بود که این امر حاصل سیاست گذاری ها و اجرای استراتژی مشارکت جویی از بخش خصوصی است.

• فولاد

تولید فولاد خام و محصولات فولادی طی سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به ترتیب ۱۳ و ۹ درصد رشد یافت. شرکت های فولاد ساز کشور در سال ۹۷, حدود ۲۴ میلیون و ۶۷۰ هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۹۶, ۲۱ میلیون و ۸۸۴ هزار تن بود.

علاوه بر این طی سال ۹۷, حدود ۲۱ میلیون و ۵۴۲ هزار تن انواع محصولات فولادی (کلاف, تیرآهن, ورق عریض, میلگرد, ورق گرم و غیره) در کشور تولید شد که در مقایسه با سال ۹۶ (۱۹ میلیون و ۷۷۶ هزار تن), حاکی از رشد ۹ درصدی است.

همچنین طی سال ۹۷, ۲۶ میلیون و ۳۵۹ هزار تن آهن اسفنجی تولید شد که نسبت به آمار سال ۹۶ (۲۲ میلیون و ۵۶۰ هزار تن), ۱۷ درصد رشد نشان می دهد.

• سنگ آهن

رقم کلی تولید سنگ آهن در سال ۹۷ به ۸۶ میلیون تن رسید که یک درصد بیش از تولید سال ماقبل محسوب می شود. سال ۹۶ میزان تولید این ماده معدنی به ۸۵ میلیون تن رسیده بود.

• صادرات

طی سال ۹۷, بیش از ۹ میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار محصولات معدنی و صنایع معدنی صادر شد که زنجیره فولاد با ۴.۱ میلیارد دلار صادرات در رتبه نخست زنجیره معدن قرار دارد. در سال ۹۷, بیش از ۵۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تن انواع محصولات معدنی صادر شد. این در حالی است که میزان صادرات وزنی این محصولات در سال ۹۷, پنج درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته است.

بخش معدن و صنایع معدنی طی مدت مذکور, سهم ۲۱ درصدی از ارزش کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد.

طرح های توسعه: راه اندازی ۲۰ طرح با سرمایه ۲.۲ میلیارد دلاری

در سال گذشته, ۲۰ طرح و پروژه عمده در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی شد. این طرح ها مشتمل بر واحد ۸۰۰ هزار تنی احیای مستقیم فولاد استانی سبزوار, گندله سازی ۲.۵ میلیون تنی مجتمع فولاد خراسان, توسعه فولادسازی و نورد پیوسته ۸۵۰ هزار تنی مجتمع فولاد سبا, فاز نخست ۹۰ مگاواتی نیروگاه هرمز – غدیر و اکسین, باند دوم ۱۲۱ کیلومتری جاده خواف – سلامی در محدوده مجتمع معدنی سنگان, احیای مستقیم ۱.۵۵ میلیون تنی چادرملو, فولادسازی یک میلیون تنی بردسیر (میدکو), گندله سازی ۲.۵ میلیون تنی سیرجان (میدکو), واحد ۵۰ هزار تنی کاتد مس میدکو, آهن اسفنجی ۱.۸۵ میلیون تنی گل گهر, طرح سولفوره معدن انگوران, گازرسانی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد, احداث دایک و سیل بند ضلع غربی منطقه ویژه اقتصادی لامرد, احداث راه دسترسی به معادن شمال شهرستان خوی, احداث راه اصلی به معادن باریت عبد الصمدی شهرستان مریوان, احداث راه دسترسی ۴.۷ کیلومتری به معادن طلای زرشوران و طرح احداث کارخانه اسید سولفوریک سرچشمه (ملی مس) است.

میزان سرمایه گذاری طرح های مذکور, ۲ میلیارد و ۱۷۵ میلیون دلار بود که برای ۳۸۹۰ نفر به طور مستقیم و ۲۳ هزار و ۶۷۰ نفر غیر مستقیم اشتغال زایی شد.

سیاست‏ ها و برنامه ها: توجه به ساختار و تعامل با دستگاه ها و نهادها

یکی از نکات مورد توجه ایمیدرو, توجه به ساختار و ساختار گرایی بوده است. در این میان با همکاری مدیران بخش ها و شرکت های مختلف, کمیته هایی در حوزه های مالی, زیرساختی,‌ محیط زیستی و … با این نگرش شکل گرفته است.

همزمان, ایجاد تعامل با دستگاه های مختلف همچون بانک مرکزی, مجلس شورای اسلامی و تشکل های بخش خصوصی انجام پذیرفته به طوری که تلاش می شود تصمیم گیری های این سازمان در فضای ارتباط دوسویه و خرد جمعی اتخاذ شود. همچنین تاکید بر مسوولیت اجتماعی از اولویت های اجرای طرح های ایمیدرو است که در این میان توجه به حقوق مردم منطقه به ویژه در اشتغال و رفاه اهمیت وافری دارد.

توجه به اکتشاف

یکی دیگر از رویکردهای سال جدید, تمرکز بیش از پیش به اکتشاف است که پایه رشد تولیدات معدن و صنایع معدنی محسوب می شود.

روش های نوین تامین مالی

با توجه به موانع خارجی و مشکلات ناشی از تحریم, تعامل بیشتری بین سازمان و ذینفعان در جهت فعال سازی پتانسیل های موجود برقرار شده است. در این میان بهره گیری از توان بازار سرمایه, به منظور تامین مالی با ابزارهای نوین,‌ از دیگر برنامه های در دستور کار ایمیدرو به شمار می آید که در شرایط کنونی اهمیت بیشتری یافته است. هم اینک شرایط اولیه برای اجرای ابزارهای جدید تامین مالی مهیا شده و مقدمات مورد نیاز فراهم شده است. ایمیدرو این اقدام را در راستای توانمندسازی بخش خصوصی انجام می دهد به طوری که میدان داری توسعه در اختیار این بخش قرار گیرد.

طرح های توسعه: افتتاح ۳.۵ میلیارد دلار طرح و پروژه

طبق پیش بینی های انجام شده تا پایان سال ۹۸ ارزش طرح هایی که در بخش معدن و صنایع معدنی به بهره برداری می‏رسد از ۳.۵ میلیارد دلار عبور خواهد کرد که شامل پروژه های زنجیره فولاد,‌ مس,‌ آلومینیوم و به ویژه زیر ساخت ها خواهد بود.

هم اینک دو طرح آلومینیوم جاجرم و آهن اسفنجی بافت ( که از فروردین ۹۸ به تولید رسیده اند) آماده افتتاح رسمی هستند.

مفید بود?

امتیاز دهید

اشتراگ گذاری در telegram
Telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراگ گذاری در twitter
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محصولات فولادی با ارزش 4 میلیارد صادر می شود

شبکه های اجتماعی

جدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

خبرنامه پیامکی

با عضویت کاملا رایگان همیشه قیمت ها در دستان شماست