مسکن و صادرات دو عامل کاهش مصرف سرانه فولاد

مسکن و صادرات دو عامل کاهش مصرف سرانه فولاد

 

مصرف سرانه فولاد ایران در سال جاری با افت مواجه شده است, این رقم که به ۲۰۱ کیلوگرم در سال ۲۰۱۸ رسیده حکایت از کاهش میزان مصرف سرانه فولاد کشور دارد. فروشندگان بازار آهن بر این باورند برای تحریک مصرف سرانه فولاد باید به مهم ترین عاملی که می تواند روی این بازار تاثیر گذار باشد و به نوعی یکی از مهم ترین مکمل های افزایش مصرف سرانه فولاد است, پرداخت که آن هم عامل ( مسکن ) است. الگوها و روش های بازاریابی و بازرگانی که می تواند بازار مسکن را تحریک کند, چیست؟ پاسخ به این سوال به صورت اصولی خود یک گزارش کامل را طلب می کند, اما عواملی که موجب تحریک بازار مسکن در جهت تحریک مصرف سرانه فولاد می شود چه مواردی هستند؟ در این گزارش با نیم نگاهی به موضوع صادرات فولاد به موضوع تحریک بازار مسکن با هدف افزایش مصرف سرانه فولاد خواهیم پرداخت.
تحریک بازار مسکن به عنوان یکی از مهم ترین محرک های فروش فولاد و از سویی افزایش سرانه مصرف این محصول است. در این رابطه کارشناسان معتقدند دغدغه افزایش سرانه مصرف فولاد را باید به صورت چند لایه دید. به عنوان مثال اگر نقدینگی مردم برای مصرف روزانه مهیا و تجهیز نباشد, نمی توانیم این انتظار را داشته باشیم که به سمت خرید مسکن بروند, ولی اگر اقتصاد عمومی جامعه به حدی برسد که مردم بتوانند برای مسکن قدرت خرید پیدا کنند, حتما به آن سمت هم خواهند رفت.
کیوان پورشب, تحلیلگر و فروشندگان بازار آهن درخصوص تحریک بازار مسکن در جهت افزایش مصرف سرانه فولاد سه موضوع کلیدی و کلی را در ابتدا مطرح می کند:
1- تغییر نگاه از مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای
2- مالیات بر مسکن واحدهای خالی
3- افزایش کیفیت شرایط عمومی اقتصادی
وی در توضیح این موارد گفت: بازار مسکن را باید از حالت سرمایه گذاری خارج کنیم که این موضوع برنامه های بلندمدت را طلب می کند و یک شبه اتفاق نمی افتد, بازار مسکن کشور همیشه به عنوان یکی از اهداف ( کالای سرمایه ای ) محسوب شده است, چنانچه همیشه در محاوره میان مردم این گونه مطرح است که اگر قطعه ای زمین خریداری کنیم در آینده با رشد قیمت و سودآوری مواجه خواهد شد.
موضوع دوم اما طرح موضوع ( مالیات بر مسکن خالی ) است که به عنوان عاملی محسوب می شود که خرید و فروش مسکن را از حالت سرمایه ای خارج کند. حجم زیادی از افراد متمول و ثروتمند در جامعه وجود دارند که چند واحد مسکونی یا اداری در اختیار دارند که خالی است و مالیاتی هم پرداخت نمی کنند, چرا که به منظور سرمایه گذاری این عمل را انجام می دهند. بنابراین طرح مالیات بر مسکن های خالی می تواند مسکن را از حالت سرمایه ای خارج کند.
یا این واحدهای مسکونی باید در معرض فروش قرار گیرند تا فرد دیگری هم بتواند صاحب و مالک خانه شود یا باید مالیات این واحد ها را پرداخت کنند که این موضوع به خودی خود می تواند عامل محرکی شود و اقتصاد را به حرکت درآورد, چراکه این موضوع, عرضه مسکن را تحریک می کند و یک عرضه سراسری در کشور رخ خواهد داد. موضوع سوم این است که باید ( کیفیت شرایط عمومی اقتصادی جامعه ) را افزایش دهیم, به این معنا که جامعه را برای خرید مسکن به این وسیله تجهیز کنیم, اما چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟ باید در درآمدهای عمومی تجدید نظر کنیم, امروز دغدغه مسوولان این است که مصرف سرانه فولاد کم شده است, اما از آن طرف کسی به درآمد سرانه توجه نمی کند که کاهش پیدا کرده است.
وی در ادامه گفت: بنابراین باید درآمد سرانه را افزایش دهیم که این امر از طریق تحریک تولید و اقتصاد پویا اتفاق می افتد. در جایی که بازار سرمایه تحریک شود می توان به رونق سایر بخش ها نیز امیدوار بود, زیرا موتور محرک توسعه اقتصادی کشور بازار سرمایه است و باید موتور این بازار را به تحرک وادار کنیم.

صادرات, محوریت است
امروز صادرات برای بازار فولاد ایران به یک موضوع و مساله مهم تبدیل شده است. کارشناسان و فروشندگان فولاد بر این باورند که اقتصاد کشور به صادرات وابستگی ندارد, بلکه صادرات, محور اصلی است, وقتی اقتصاد کشوری صادرات محور می شود قدرت رقابت پذیری اقتصاد آن کشور افزایش پیدا می کند. از طرفی بحث رقابت پذیر شدن و جهانی شدن یک اقتصاد داخلی, بحث بر سر ایجاد ائتلاف ها و اتحادیه های استراتژیک منطقه ای و فرامنطقه ای در بازارهای جهانی است که برای اقتصاد کشور مطرح می شود. کیوان پورشب در این خصوص گفت: مشکلی که بعد از انقلاب داشتیم این بود که مثلا فکر می کردیم اگر خودرو تولید نکنیم از قافله صنعت خودرو عقب افتاده ایم, در حالی که ترکیه همسایه ایران خودرو تولید نمی کرد, اما قطعات خودرو, تراکتور و موتور سیکلت را به وفور و انواع مختلف تولید می کند. در این باره محصولات نهایی در زنجیره فولاد یعنی نوردها و میلگرد یا حلقه های پیش از آن مانند آهن اسفنجی, گندله و سنگ آهن موضوعات مهمی هستند که تفکیک آنها در مباحث صادراتی اهمیت دارد. ما نمی خواهیم سنگ آهن صادر کنیم و قصد داریم این محصول را به محصول دیگری مثلا گندله یا آهن اسفنجی تبدیل و صادر کنیم یا در نهایت به ( تختال و شمش ) تبدیل کنیم, در واقع سنگ آهن را به یک محصول نیمه نهایی تبدیل کرده ایم. در این میان اگر محصول نهایی را میلگرد در نظر بگیریم, در تمام زنجیره تامین حضور داشته ایم و به نوعی خواسته ایم که از این زنجیره سهم دریافت کنیم. وی در ادامه بحث صادرات فولاد گفت: هر قدر بتوانیم اقتصاد کشور را در محصولات تولیدی, صادرات محور کنیم عملکرد بهتری خواهیم داشت, ولی در این میان هم نباید تولیدکننده و صادرکنندگانی را که بیلت, اسلب و بلوم تولید و صادر می کنند مورد هجوم قرار دهیم, چرا که این افراد هم در واقع یک بخش دیگری از بازار را بر عهده گرفته اند و روی تولید در بخش دیگری از زنجیره تامین فولاد تمرکز داشته اند.

منبع : دنیای اقتصاد

مفید بود?

امتیاز دهید

اشتراگ گذاری در telegram
Telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراگ گذاری در twitter
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مسکن و صادرات دو عامل کاهش مصرف سرانه فولاد

شبکه های اجتماعی

جدیدترین ها

عضویت در خبرنامه

خبرنامه پیامکی

با عضویت کاملا رایگان همیشه قیمت ها در دستان شماست