2 امتیاز5/5

مقام فولاد ایران در جهان بالا رفت

 

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود شرکت ها و کشورهای برتر فولادساز جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی را معرفی کرد که براساس آن ایران از رتبه سیزدهم در سال ۲۰۱۷ به رتبه یازدهم در سال ۲۰۱۸ ارتقا یافت. بر این اساس تولید فولاد (خام) ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۴میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ثبت رسید.

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: برپایه این بررسی, جایگاه ( کشورها و شرکت های ) تولید کننده فولاد منتشر شده که طبق این گزارش, در سال ۲۰۱۸ میلادی تولید فولاد ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ایمیدرو دو پله ارتقا یافت.

نکته قابل توجه اینکه کشورمان از نظر میزان تولید, هم ردیف ایتالیا در رتبه دهم قرار دارد, اما تداوم تولید در این محدوده, آن کشور را در جایگاه دهم نگه داشته است و ایران در رتبه بندی ماهانه ۲۰۱۸ توانسته بود در برخی ماه ها, رتبه دهم را از آن خود سازد.

همچنین سازمان ایمیدرو با تولید ۱۶ میلیون و ۷۹۰ هزار تن فولاد در جایگاه نوزدهمین فولادساز برتر جهان ایستاد درحالی که پیش از این در سال ۲۰۱۷ با تولید ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در رتبه ۲۱ جهان قرار داشت. طی این مدت چین با تولید ۹۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن در صدر کشورهای فولادساز جهان قرار گرفت.

هند و ژاپن نیز به ترتیب با تولید ۱۰۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ۱۰۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ترتیب در رتبه های دوم و سوم جای گرفتند. آمریکا با تولید ۸۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد, کره جنوبی با تولید ۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن, روسیه با تولید ۷۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن, آلمان با تولید ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن, ترکیه با تولید ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و برزیل با تولید ۳۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در رتبه های چهارم تا نهم کشورهای فولادساز جهان در سال ۲۰۱۸ قرار گرفتند.

همچنین ایتالیا با تولید ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ( مشابه تولید ایران ) پیش از ایران در جایگاه دهم جهان ایستاد.

برترین شرکت های فولادساز جهان

آرسلور میتال ArcelorMittal شرکت فولادساز چند ملیتی مستقر در لوکزامبورگ سال گذشته میلادی با تولید ۹۶ میلیون و ۴۲۰ هزار تن فولاد همچنان پیشتاز تولید فولاد در جهان است و در صدر فولادسازان قرار دارد. گروه بائو چین China Baowu Group و شرکت فولاد نیپون Nippon Steel Corporation با تولید ۶۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تن و ۴۹ میلیون و ۲۲۰ هزار تن فولاد به ترتیب رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

کاهش قیمت آهن

در معاملات امروز پنج شنبه 23 خرداد, فقط شمش فولاد کیمیا کاهش ۲۰ تومانی نرخ را در هر کیلو شمش تولیدی خود تجربه کرد و مابقی ذوبی ها بدون نوسان قیمت آهن خود را اعلام کردند.

2 امتیاز5/5