رفتن به محتوا

نوسان آهن بر قیمت مسکن

نوسان آهن بر قیمت مسکن
نوسان آهن بر قیمت مسکن

فهرست

نوسان آهن بر قیمت مسکن

مسکن و فولاد را باید ۲بازاری دانست که تاثیر قابل توجهی از عملکرد یکدیگر می گیرند.

از یک سو تغییرات قیمت آهن و فولاد زمینه نوسان در نرخ مسکن را فراهم می کند و ازسوی دیگر بازار مسکن از شاخص های اقتصادی کلان همچون نرخ تورم و نوسانات بازار ارز پیروی می کند, کما اینکه در سال گذشته شاهد رشد به مراتب فزاینده ای در بازار مسکن بوده ایم.

بدون تردید چنین رشدی را نمی توان به افزایش نرخ نهاده های ساخت وساز همچون محصولات فولادی نسبت داد.

نوسان آهن بر قیمت مسکن

حال در سال جدید شیوع ویروس کرونا در دنیا و تاثیر آن بر بازار ساخت وساز و به دنبال آن محصولات فولادی مورد توجه قرار گرفته است.

بدون تردید نمی توان منکر اثرات این بیماری بر ۲بازار یادشده بود, به ویژه که در یک ماه اخیر از فعالیت های ساخت وساز در کشور کاسته شده و انتظار می رود حجم فعالیت های عمرانی نیز تا پایان سال در کشور کاهش یابد.

با این وجود برخی فعالان بازار محصولات فولادی اعتقاد دارند نباید انتظار کاهش نرخ محصولات فولادی ساختمانی و مسکن را داشته باشیم, به ویژه که در پی افزایش نرخ ارز در یک ماه اخیر و احتمال تداوم این روند صعودی, نرخ در بازار مسکن چندان از رونق نمی افتد. بر همین اساس نرخ محصولات فولادی تا ۶ماه آینده صعودی اما با شیب بسیار ملایم, پیش بینی می شود.

بازار فروش محصولات فولادی ساختمانی امسال با ریسک های متعددی روبه رو شده که از مهم ترین آنها می توان به نبود افق روشن سرمایه گذاری در بخش ساخت وساز به ویژه پس از همه گیری ویروس کرونا اشاره کرد.

در همین حال صدور شیوه نامه های مختلف و تغییر مداوم قوانین, بی ثباتی نرخ ارز و تغییرات مدیریتی که در کشور به وجود می آید, موجب می شود بسیاری از صاحبان سرمایه عقب بنشینند و منتظر بمانند.

در چنین شرایطی خریداران محتاط تر از قبل عمل می کنند و همین موضوع نیز از رونق برخی صنایع همچون ساخت وساز کاسته است. به علاوه آنکه در موقعیت کنونی دولت و شهرداری ها بیشتر با کمبود نقدینگی روبه رو هستند, در چنین شرایطی از هزینه های زیرساختی در کشور کاسته می شود.

علاوه بر این, بسیاری از سرمایه گذاران در طرح های توسعه ای و پروژه های خود, با احتیاط بیشتری گام برمی دارند. همین موضوع منجربه کاهش حجم تقاضای محصولات فولادی خواهد شد. حال برای بررسی بازار محصولات فولاد ساختمانی و تاثیر آن بر نرخ مسکن با فعالان این صنعت گفت وگو کرده ایم.

شیب کند صعود قیمت ها ادامه دارد

اکبر فرضی مولان, کارشناس صنعت فولاد نرخ محصولات فولادی ساختمانی و مسکن را متاثر از یکدیگر دانست و افزود: توجه به این نکته ضروری به نظر می رسد که مسکن در کشور ما کالای سرمایه ای است, بنابراین بیشتر از تغییر نرخ انواع فولاد, از شاخص هایی چون تورم و نرخ دلار تاثیر می پذیرد.

فرضی روند نرخ محصولات فولادی را در ۶ماه آینده, صعودی با شیب کم, ارزیابی کرد و افزود: قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی که در صنعت ساخت وساز کاربرد دارد از اواخر هفته ۴فروردین به روند صعود بازگشت. اکنون نیز انتظار داریم این روند رو به رشد ادامه دار باشد.

وی تاکید کرد: پس از پایان تعطیلات نوروزی به دلیل تداوم اثرات همه گیری ویروس کرونا در ایران, بازار فروش انواع محصولات فولاد ساختمانی, رشد متداولی که انتظار می رفت را تجربه نکرد, اما اکنون انتظار داریم روند صعودی قیمت ها از روزهای ابتدایی اردیبهشت آغاز شود.

او افزود: از بررسی شرایط بازار این گونه به نظر می رسد که روند روبه رشد قیمتی با شیب محدودی تا پایان ۶ماه نخست سال تداوم داشته باشد, هرچند این روند صعودی نرخ به ضرر مصرف کنندگان است, چراکه زمستان سختی را پشت سر گذاشته ایم و مصرف کننده آسیب می بیند.

او درباره رکودی که بر صنعت ساخت وساز حاکم شده, گفت: باوجود محدودیت هایی که پس از شیوع کرونا, ایجاد شده, همچنان ساخت وسازها هرچند با شیب ملایم ادامه دارد. تولید محصولات فولادی نیز همچون گذشته است, بنابراین باید توجه کرد که این مقایسه نسبت به چه زمانی انجام می شود.

بدیهی است که صنعت ساخت وساز در مقایسه با ۱۰سال گذشته, با رکود روبه رو شده, اما همچنان خرید و فروش مسکن متقاضیان متعددی دارد.فرضی خاطرنشان کرد: مسکن در کشور ما کالای سرمایه ای به شمار می رود, یعنی بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا با خرید خانه, ارزش پول خود را حفظ کنند. این موضوع به ویژه در شرایط کنونی که نرخ دلار با نوسان همراه است, اهمیت بیشتری یافته است. فرضی تاکید کرد: باوجود تمام چالش انتظار داریم تا پایان ۶ ماه نخست امسال, نرخ فولادهای ساختمانی با شیب محدودی رو به صعود باشد, به ویژه که رشد نرخ بنزین در ماه های پایانی سال۱۳۹۸, هنوز اثر خود را بر این بازار نشان نداده است.

رشد قیمت, دلیل منطقی ندارد

حمیدرضا رستگار, رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران در پیش بینی بازار آهن و فولاد ساختمانی امسال گفت: میزان تولید انواع محصولات فولادی کشور بیش از مصرف این محصولات, برآورد می شود. در امسال نیز انتظار می رود با حدود ۱۰ تا ۱۲میلیون تن مازاد تولید روبه رو باشیم.

همین موضوع مانعی در مسیر جهش نرخ این محصولات است. حتی اگر قیمت ها در روند صعودی قرار گیرند نمی توان انتظار رشد قابل ملاحظه ای را داشت.

رستگار تاکید کرد: اعضای اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران با هر نوع آشفتگی در بازار محصولات فولادی که به رشد قیمت ها منجر شود مخالف هستند, چراکه این دست اقدامات به ضرر توزیع کننده و مصرف کننده نهایی است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران خاطرنشان کرد: نرخ محصولات فولادی در تعادل میان عرضه و تقاضا مشخص می شود. درحال حاضر تقاضا برای آهن و فولاد ساختمانی, رشد قابل ملاحظه ای نداشته است, بنابراین نباید انتظار جهش قیمتی را برای این محصولات داشته باشم, مگر آنکه دست های پشت پرده, شوکی روانی و کاذب به بازار آهن وارد کنند. رستگار اضافه کرد: متاسفانه جریانات پولی در کشور بر بازار این محصول اثرگذار هستند.

او تنها دلیل منطقی برای رشد نرخ محصولات فولاد ساختمانی را افزایش ساخت وساز و رشد مصارف داخلی این فلز عنوان کرد. حال باید دید که آیا در موقعیت کنونی امکان رشد صنعت ساخت وساز وجود دارد؟ شواهد امر حکایت از آن دارد که نباید انتظار رشد در ساخت وسازها را داشته باشیم, بنابراین پیش بینی می کنیم بازار آهن و فولاد در ۶ماه نخست امسال, روال عادی خود را پشت سر بگذارد.

رستگار تبعیت نرخ مسکن از تغییرات نرخ محصولات فولادی را در طول سال های گذشته محدود دانست و افزود: در سال گذشته شاهد رشد بسیار بالای نرخ مسکن بوده ایم, این درحالی است که مجموع نرخ مصالح ساختمانی و انواع فولاد, چنین رشد قابل ملاحظه ای را تجربه نکرد, بنابراین باید تاکید کرد که بازار مسکن بیش از نرخ تمام شده محصولات از شاخص های اصلی اقتصاد کشور تاثیر می پذیرد و حتی بر بازار آهن و فولاد نیز اثرگذار است.

او افزود: بیشتر مواد اولیه در تولید فولاد از منابع داخلی تامین می شود و هزینه تمام شده این محصولات مشخص است, بنابراین رشد نرخ این محصولات در موقعیت کنونی که نرخ نهاده های تولید آن رشد نداشته, منطقی به نظر نمی رسد, مگر آنکه قرار باشد موضوعاتی چون تورم در قیمت گذاری موثر باشد.

اما این تبعیت بسیاری از صنایع را متضرر می کند و باید جلوی آن گرفته شود, به ویژه که محصولات فولادی در صنایع مختلفی کاربرد دارند. اگر قرار بر این باشد که نرخ این محصولات از تورم پیروی کند, شوکی به بازار وارد و زمینه رشد نرخ در سایر حوزه ها فراهم خواهد شد.
رستگار گفت: اما در فروش محصولات فولادی در بازار بین المللی باید قیمت های جهانی مورد توجه قرار گیرند.

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع