Skip to content

کاهش قیمت ورق نخستین گام دولت

کاهش قیمت ورق نخستین گام دولت
کاهش قیمت ورق نخستین گام دولت

فهرست

کاهش قیمت ورق نخستین گام دولت

معاون معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت از تمهیدات این وزارتخانه برای افزایش عرضه و کاهش قیمت ورق آهن خبر داد.

معاون معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت در مصاحبه از تمهیدات این وزارتخانه برای افزایش عرضه و کاهش قیمت ورق آهن خبر داد.

کاهش قیمت ورق نخستین گام دولت

جعفر سرقینی گفت: در نخستین گام برای ساماندهی به بازار ورق فولادی, عرضه ورق گرم فولادی را از دو بار در ماه به ماهانه چهار بار در بورس افزایش دادیم بدین ترتیب که هفته ای ۷۰ هزار تن ورق آهنی در بورس عرضه می شود که در ماه به ۲۸۰ هزار تن می رسد.

وی افزود: تا پیش از این, عرضه فولاد دو بار در ماه صورت می گرفت که موجب می شد تقاضا در بازار بماند و همه نتوانند نیاز خود را تامین کنند, اما اکنون که عرضه ها به چهار بار در ماه افزایش پیدا کرده است, اگر واحد تولیدی در یک هفته به علت مشکلاتی مانند مشکل بانکی نتواند موفق به خرید شود می تواند این خرید را در سه عرضه دیگر انجام دهد.

معاون معدنی وزارت صمت با بیان این که علاوه بر عرضه ۲۸۰ هزار تن ورق گرم فولادی در ماه, ۶۵ هزار تن ورق سرد نیز ماهانه در دو نوبت عرضه می شود گفت: این اقدام به همراه دیگر تمهیدات اندیشیده شده, التهاب را از بازار می گیرد و بازار ورق آهنی به تدریج آرام می شود.

سرقینی با اشاره به این که تاکنون نیازی به عرضه اسلب (ماده اولیه ورق آهنی ) در بورس نبود افزود: هم اکنون تولیدکنندگان این ماده را مجبور کردیم که بخشی از تولید اسلب خود را در بورس عرضه کنند و با توجه به این که هر واحدی که ماده اولیه مانند شمش اسلب را از بورس می خرد باید ۶۰ درصد حلقه بعدی یعنی ورق آهنی را در بورس عرضه کند این اقدام موجب افزایش عرضه ورق آهنی در بورس می شود که گامی در جهت تامین تقاضا های ورق آهنی است.

وی گفت: بدین ترتیب اگر بتوانیم ماهی حدود صد هزار تن شمش اسلب را به سبد عرضه بورس اضافه کنیم به این معنی است که ماهانه ۶۰ تا ۷۰ هزار تن ورق آهنی از این ناحیه به بورس عرضه می شود.

معاون معدنی وزارت صنعت اضافه کرد: قدم بعدی افزایش تامین کنندگان ورق آهنی بود یعنی علاوه بر فولاد مبارکه کارخانه های دیگر مانند فولاد گیلان, کاویان و ( نورد و لوله ) را که تا پیش از این به علت کمبود مواد اولیه مانند شمش اسلب از شبکه تولید خارج بوده اند با تامین مواد اولیه و ایجاد تسهیلات به روند تولید و افزایش تولید بازگردانیم.

البته شاید تولیدات این واحد ها در بورس عرضه نشود, اما مهم این است تولید و افزایش تولید این واحد ها که دو میلیون تن در سال ظرفیت دارند در تامین بازار ورق آهنی نقش کمک کننده ای خواهد داشت.

سرقینی گفت: گام بعدی رصد خریداران ورق آهنی از طریق سامانه بهین یاب است که در این باره کارگروه پنج نفره ای تشکیل شده است و با بررسی های خود مشخص می کند آیا ورق آهنی خریداری شده به مصرف تولید در حلقه های بعدی رسیده یا این که از بازار آزاد سر در آورده است.

وی افزود: در گام بعدی سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل را به همراه فولاد مبارکه مامور کردیم تا از کل واحد های تولیدی پروفیل, ظرفیت سنجی انجام دهند بر این اساس اگر در استانی برای کارخانه ای ظرفیت کمتری در نظر گرفته شده است.

این ظرفیت افزایش می یابد, اما اگر برای کارخانه ای ورق آهنی مازاد بر نیاز در نظر گرفته شده است آن را تعدیل می کنیم که این اقدامات موجب می شود تا دو هفته آینده بازار ورق آهنی به آرامش خود بازگردد و روند قیمت ها هم کاهشی باشد.

معاون معدنی وزارت صمت گفت: تاکنون به علت مشکلات آیین نامه ای در بورس, اسامی خریداران ورق آهنی اعلام نمی شد, اما با هماهنگی های انجام شده با بورس و قوه قضاییه, قرار شد فهرست خریداران این محصول از بورس, هر هفته اعلام شود و به این ترتیب صنف مربوط با کنترل فهرست هفتگی رصد و مشخص می کند که خریداران, ورق آهنی را به مصرف تولید رساندند یا این محصول در بازار آزاد عرضه شده است.

سرقینی افزود: در ۱۸ ماه گذشته قیمت کشف شده ورق آهنی در بورس با بازار آزاد, اختلاف پنج تا شش درصدی داشت که علت این اختلاف هم هزینه حمل و نقل, انبارداری و سود متعارف است, اما آخرین باری که این فاصله قیمتی را رصد کردیم تفاوت قیمت کشف شده در بورس و بازار آزاد تا ۳۰ درصد و متوسط آن نیز به ۲۰ درصد رسیده بود که نگران کننده بود.

معاون معدنی وزارت صمت گفت: بنابراین با اقداماتی که انجام دادیم توانستیم بازار را کنترل و روند قیمت ها را کاهشی کنیم و در این باره دو عرضه ۷۰ هزار تنی را یکی در هفته گذشته و دیگری در همین هفته انجام دادیم که با توجه به دو عرضه ۷۰ هزار تنی دیگری که تا پایان ماه خواهیم داشت روند قیمت ها کاهشی شده است و فاصله قیمتی بورس و بازار آزاد نیز به مدار قبلی باز خواهد گشت.

وی در این باره که در سازوکار بورس, تهیه ورق آهنی برای واحد های کوچک و متوسط با مشکل همراه است افزود: بعد از انتقاداتی که در این باره شد اطلاعات عرضه ورق آهنی را از بورس گرفته و آن را بررسی کردم و دیدم که حتی واحدی که سهمیه اش در ماه ۲۰ تن بوده است.

هم توانست خرید کند آن هم به این علت بود که واحد های کوچک و متوسط اجازه دارند خرید شش ماه خود را یکجا انجام دهند بنابراین از آنجا که سبد ورق آهنی به صورت ۱۱۰ و ۱۲۰ تنی عرضه می شود واحد های کوچک با خرید شش ماه خود به صورت یکجا توانستند ورق آهنی مورد نیاز خود را تامین کنند.

معاون معدنی وزارت صمت در پاسخ به این پرسش که آیا با سازوکار اندیشیده شده, درصد ورق آهنی عرضه شده در بورس که سر از بازار آزاد در می آورد به صفر می رسد یا خیر؟ گفت: ماهانه ۱۸۰ هزار تن ورق آهنی در بورس عرضه می شود.

که کمتر از ۳ درصد آن شاید از بازار آزاد سردر بیاورد, اما باید در نظر گرفته اگر واحد تولیدی, ورق آهنی خرید کند و تولید انجام ندهد چگونه می تواند حقوق کارگران خود را پرداخت کند؟ ضمن این که ما در سامانه بهین یاب, پرداخت بیمه کارگران و مصرف برق واحد تولیدی را کنترل می کنیم تا امکان سوء استفاده را به حداقل برسانیم.

قیمت آهن ثابت است

در مبادلات بهمن ماه سال جاری قیمت آهن آلات نسبت به روز گذشته بدون تغییر اعلام شد. در این روز اغلب تولیدکنندگان در نرخ های پیشنهادی فروش تغییری اعلام نکردند.

جدیدترین اخبار بازار آهن
قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

منوی سریع