رفتن به محتوا

کاهش و ثبات قیمت آهن در هفته آخر آبان

کاهش و ثبات قیمت آهن در هفته آخر آبان
کاهش و ثبات قیمت آهن در هفته آخر آبان

فهرست

کاهش و ثبات قیمت آهن در هفته آخر آبان

بازار فولاد جهانی در هفته گذشته چگونه بود؟

بازار جهانی فولاد هنوز هم به نسبت ضعیف است و تمایل ذاتی به کاهش نرخ را از خود نشان می دهد. اگرچه جرقه های پراکنده ای در این بازار در اقصی نقاط جهان به ثبت رسیده و بسیاری از بازارها با ثبات نرخ, هفته گذشته را سپری کردند. فرارسیدن روزهای سرد سال و نوسان تقاضا و حتی عقبگرد خریداران, بیم و امید از کاهش قیمت ها در بازار فولاد و همچنین نوسان قیمت نفت خام و پیدا و پنهان جنگ تجاری مواردی است که دورنمای بازار را تعیین می کند. ترس از عمیق تر شدن ضعف تقاضا اگرچه از پتانسیل بنیادین چندانی برخوردار نیست ولی ذهنیت بسیاری از معامله گران در بازارهای جهانی را در بر گرفته است. این در حالی است که برخی از بازارهای وارداتی در کشورهایی همچون اروپا افزایشی بوده است که باز هم برخی ابهامات را برجسته ساخته و همچنین تفاوت شرایط در بازارهای مختلف در مناطق مختلف جهان را یادآوری می کند.
در بازار فولاد نیز همچون سایر بازارهای فلزی قیمت ها به نسبت پایین است, ولی ضعف تقاضا و ابهامات پیش رو گویا قیمت های پایین تری را می طلبد. این شرایط یعنی بازار از لحاظ بنیادین و فنی به قیمتی شکننده دست یافته ولی بازار همین قیمت ها را هم نمی پذیرد و نرخ های موجود سیگنال های جذابی برای جلب توجه خریداران نمی فرستند. این شرایط ابهام جدیدی در بازارهاست که تاکنون نه تنها پتانسیل رشد نرخ جدی نداشته و نه اجازه کاهش قیمت های فراگیر را می دهد. این ابهام جدیدی است که در بازارهای فلزی ایجاد شده و گویا به یک تکانه مهم برای تغییر فاز نیاز پیدا کرده است. شاید کاهش تنش های جنگ ارزی بین چین و آمریکا بتواند این وضعیت را بهبود بخشد ولی نوسان جدی قیمت نفت یا تغییر در بازارهای مشابه یا بازارهای سهام آمریکا یا شرق آسیا در کنار نوسان ارزش ارزها و تنش های اقتصادی موجود هر کدام پتانسیل تاثیرگذاری خاص خود را بر کلیت این بازار محفوظ نگه داشته اند. اگر همین وضعیت فعلی نیز به پیش برود بازار ناخودآگاه با واقعیت های ضعف تقاضا بیش از پیش آشنا خواهد شد و احتمال تداوم روند کاهشی نرخ وجود خواهد داشت.
در بازار شمش فولاد تمایل به افت نرخ محسوس است, ولی محموله های کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق موسوم به CIS برای بازار مصر با رشد قیمت همراه شد که شاید تکانه جذابی برای بازار باشد ولی به سایر نقاط جهان سرایت نکرد. در شرق آسیا بازار میل به افت نرخ دارد و روال عمومی معاملاتی بیلت در این حوزه جغرافیایی نزولی بود یعنی می توان گفت بازار شمش هم میل به کاهش نرخ در جهان را مخفی نمی کند. در بازارهای جهان میلگرد ثبات قیمت بیشتری داشت و تکانه های کاهش نرخ در کنار جرقه های رشد قیمت ها موجب شد تا در نهایت یک بازار نسبتا با ثبات در جهان تجربه شود. شاید بیشترین کاهش قیمت ها در بازار فولاد به بازار ورق تعلق بگیرد که در اغلب محموله ها در اقصی نقاط جهان شاهد افت نرخ آن هستیم.
به نظر می رسد بازار مواد اولیه صنایع فولادی نیز همین روند کلی در بازار فولاد را تعقیب کرده و از آن تبعیت می کند. در بازار سنگ آهن چین تکانه هایی از کاهش قیمت ها به ثبت رسید که متاثر از رخدادهای بازار فولاد و نوسان تقاضا بود

بازار سنگ آهن

قیمت هر تن سنگ آهن وارداتی در چین اوایل هفته گذشته حدود ۷۷ دلار بود ولی تا پایان هفته افت قیمت هایی را تجربه کرد و به حدود ۷۴ دلار در هر تن خشک سی اف آر چین رسید. فصل زمستان مصرف فولاد در چین کمتر می شود و همین امر در کنار دلایل بسیار دیگری از جمله آلودگی هوا و تنش های تجاری, بازار فولاد چین را نزولی کرد از این رو بازار آهن نیز تحت تاثیر قرار گرفت.
در بازار سنگ آهن صادراتی ایران, آخرین قیمت هر تن سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد حدود ۶/ ۰ دلار کاهش داشته ۷/ ۳۲ دلار در هر تن فوب ثبت شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز ۴۰ سنت افت داشته به ۸/ ۲۸ دلار در هر تن فوب رسید.
بازار سنگ آهن چین نگران محدودیت های مقابله با آلودگی هوا
قیمت آهن وارداتی چین با توجه به کاهش خرید مصرف کننده های نهایی ارزان تر شده است و کارخانه ها به دنبال جایگزینی برای پایین آوردن هزینه ها هستند.
متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد ۴۰ سنت ارزان تر شده و ۱۵/ ۷۴ دلار در هر تن خشک سی اف آر چین ثبت شده است. قیمت قرارداد سوآپ ماه دسامبر نیز به همین میزان افت داشته و ۳۵/ ۷۱ دلار در هر تن خشک سی اف آر شد.
به گزارش Platts, چون قیمت فولاد در چین اخیرا نزولی بوده تولید کننده ها به دنبال پایین آوردن موجودی سنگ آهن خود هستند و خرید ها را کاهش دادند. از این رو بازار به سکوت رفته است.
آلودگی هوا در استان تانگشان زیاد شده و کارخانه ها نگرانند دولت محدودیت های جدیدی برای کنترل آلودگی اعمال کند از این رو مصرف کننده های نهایی محتاطانه در بازار فعالیت می کنند.

بازار بیلت

بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته ۵ تا ۱۰ دلار در هر تن رشد قیمت داشت و به ۴۶۵ تا ۴۷۰ دلار در هر تن فوب رسید. مصری ها اخیرا فعال تر شده اند و بیلت سی آی اس را در ۴۸۵ تا ۴۹۰ دلار در هر تن سی اف آر خریداری کرده اند, ولی در ترکیه خریداران فعلا انتظار را ترجیح می دهند. در خاور دور هم بیلت سی آی اس ۵۰۰ تا ۵۱۰ دلار در هر تن سی اف آر بود و بازار خیلی فعال نبود چون انبارها تقریبا تکمیل هستند. قیمت بیلت در بازار داخلی چین ۱۴ دلار در هر تن افت هفتگی داشت و ۵۴۸ دلار در هر تن درب کارخانه ثبت شد. بیلت صادراتی چین نیز ۱۲ دلار نسبت به هفته قبل ارزان تر شده و ۵۰۳ دلار در هر تن فوب تجربه شد. همه منتظر پایین آمدن قیمت های چینی ها هستند تا قدرت رقابت با محصولات ترکیه ای و سایر کشورها را داشته باشند.

بازار مقاطع

میلگرد صادراتی سی آی اس هفته گذشته در ۴۹۵ دلار در هر تن فوب در ثبات بود. در جنوب شرق آسیا نیز میلگرد وارداتی ۵۲۵ تا ۵۳۰ دلار در هر تن سی اف آر ثبت شد که ثبات داشت.
میلگرد صادراتی چین کمتر از ۱۲ دلار افت داشت و ۵۶۴ دلار در هر تن فوب شد. همچنین در بازار داخلی چین قیمت میلگرد اخیرا ۲۱ دلار ارزان تر شده و ۶۴۳ تا ۶۴۹ دلار در هر تن درب کارخانه قیمت گذاری شده است. میلگرد صادراتی ترکیه حدود ۶ دلار نسبت به دو هفته قبل بهبود داشت و ۵۰۸ دلار در هر تن فوب ثبت شد, البته اواخر هفته قبل تا ۲ دلار افت قیمت را تجربه کرد.
در بازار میلگرد داخلی اروپا از ۵۴۱ یورو به ۵۳۷ یورو در هر تن درب کارخانه رسید. در بازار آمریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار در هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

بازار ورق

هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۷ دلار ارزان تر شد و ۴۹۷ دلار در هر تن فوب کشف قیمت شد. در بازار داخلی آمریکا نیز ورق گرم افت داشت و از ۸۳۲ دلار دو هفته قبل به ۸۰۶ دلار در هر شورت تن درب کارخانه رسید. در اروپا نیز ورق گرم ۳ یورو ارزان تر شده و ۵۵۰ یورو در هر تن درب کارخانه شد. ورق گرم صادراتی چین تا ۱۴ دلار در هر تن افت قیمت هفتگی را تجربه کرده و ۵۱۷ دلار در هر تن فوب ثبت شد. البته این بازار نسبت به یک ماه قبل نیز تا ۴۳ دلار ارزان تر شده است. در بازار داخلی چین نیز ورق گرم تا ۲۲ دلار افت داشته است. به صورت دقیق تر؛ قیمت ورق گرم صادراتی چین با افت تقاضا ارزان تر شده است. عرضه کننده ها سعی کردند قیمت ها را رقابتی کنند, ولی خریداران در بازارهای خارجی هنوز در انتظارند چون معتقدند افت قیمت شدید اخیر ادامه دارد.
به گزارش metal expert, در آخرین معاملات قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی چین ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار در هر تن فوب است که ۱۵ تا ۲۰ دلار ارزان تر شده و در صورت نهایی شدن معامله ظاهرا کارخانه ها تا ۵۱۰ دلار نیز راضی می شوند. اخیرا ویتنام در ۵۲۰ دلار در هر تن سی اف آر معادل ۵۰۸ تا ۵۱۰ دلار در هر تن فوب چین از این کشور ورق گرم خریداری کرده است. در بازار ورق داخلی نیز اخیرا ورق گرم حتی تا ۲۲ دلار هم افت داشته است. دلایل زیادی برای افت قیمت های اخیر فولاد در چین وجود دارد ولی دلیل اصلی مصرف پایین فولاد در این کشور است که در دسامبر احتمالا بدتر هم می شود, چرا که به دلیل جنگ تجاری, رشد اقتصادی این کشور آرام تر شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

جدیدترین اخبار بازار آهن
جادوگران صادرات آهن ایران

جادوگران صادرات آهن ایران پس از اینکه روند کاهشی قیمتها در بازار جهانی فولاد با کنترل نسبی شیوع کرونا متوقف

قیمت گذاری آهن چالش دولت

قیمت گذاری آهن چالش دولت چند سالی است قیمت گذاری در حلقه های گوناگون زنجیره فولاد به دردسری بزرگ تبدیل

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی سریع