12 امتیاز3.6/5

گرانی قیمت آهن در بازار آهن تهران و بین الملل

 

قیمت فولاد در چین با انتظار بازار برای بالا رفتن تقاضا تحت تاثیر تدابیر محرک اقتصادی دولت و محدود شدن عرضه در زمستان, روز پنج شنبه افزایش پیدا کرد.
به گزارش ) ایسنا ) قیمت فولاد و سنگ آهن چین در واکنش به محدودیت های تولید در زمستان رو به افزایش گذاشته اما رشد اخیر قیمت ها نشان دهنده دورنمای مثبت برای این بخش نیست. عامل تاثیرگذار در رشد قیمت ها, تشدید اقدامات مقامات رسمی برای مقابله با آلودگی در مراکز فولادسازی بوده است در حالی که ابتدا تصور می شد محدودیت های تولید در زمستان امسال به شدت فصل سرمای قبلی نخواهد بود. بهای معاملات میلگرد فولادی در شانگهای درپایان هفته با 0.8 درصد افزایش, به 3458 یوآن (500.26 دلار) در هر تن رسید. بهای معاملات این بازار در 14 دسامبر در 3427 یوآن (497 دلار) در هر تن بسته شد که 3.7 درصد نسبت به قیمت نهایی 11 دسامبر و 7.4 درصد نسبت به قیمت 3192 یوآن در 26 نوامبر, افزایش داشت.
بهای معاملات سنگ آهن در بازار کالای دالیان با یک درصد افزایش, به 492.5 یوآن در هر تن رسید. قیمت سنگ آهن با عیار 62 درصد نیز روند مشابهی را طی کرده و با 8.5 درصد افزایش در مدت دو هفته, 14 دسامبر در 70.05 دلار در هر تن بسته شد. قیمت میلگرد فولادی تقریبا 14 درصد نسبت به اوج قیمتش در سال 2018 که اواخر اوت به ثبت رسانده بود, کاهش پیدا کرده است اما حرکت اخیر قیمت نشان دهنده دیدگاه کسانی است که تصور می کنند محدودیت تولید, میزان عرضه را محدود خواهد کرد و تقاضا نسبتا قوی خواهد ماند و این عامل بر روی بازار آهن نیز تاثیر خواهد گذاشت.
قطعا شواهد اولیه از محدودیت تولید, تاثیر خود را گذاشته است. تولید فولاد از رکورد 82.55 میلیون تن در اکتبر, به 77.62 میلیون تن در نوامبر کاهش پیدا کرد که پایین ترین سطح تولید در هفت ماه گذشته بوده است. اگر پیش بینی موسسه تحقیقات و برنامه ریزی صنعت متالورژیک چین درباره میزان تولید سال 2018 درست باشد, تولید دسامبر ممکن است 66 میلیون تن باشد.این موسسه دولتی انتظار دارد تولید فولاد چین در سال 2018 به رکورد 923 میلیون تن صعود کند. تولید این کشور در 11 ماه نخست امسال به 857.4 میلیون تن بالغ شده که 6.7 درصد نسبت به مدت مشابه سال 2017 رشد داشته است.رکورد بالای تولید فولاد در سال میلادی جاری به دنبال تقاضای قوی در ابتدای سال و حاشیه سود مطلوب روی داده اما عوامل مذکور در هفته های اخیر تا حدودی ضعیف شده اند.براساس گزارش رویترز, همزمان با انتشار آمار اقتصادی که نگرانی هایی را نسبت به چشم انداز تقاضا برای صنایع فولادبر همچون ساخت و ساز و خودروسازی به وجود آورده است, قیمت آهن و حاشیه سود آن با وجود بهبود در هفته گذشته, از اوج شان در اوت فاصله گرفته اند.

منبع : دنیای اقتصاد

12 امتیاز3.6/5