قیمت فولاد ارزان چین و عوامل پشت صحنه آن

قیمت فولاد ارزان چین و عوامل پشت صحنه آن

قیمت فولاد ارزان چین و عوامل پشت صحنه آن

فولاد ارزان قیمت چین به دلیل اینکه همیشه بازار جهانی را در سیطره خود قرار داده و فولاد سازان سایر کشورها را تحت فشار قرار می دهد, همیشه مورد انتقاد واقع شده است. چطور ما به اینجا رسیدیم و چرا این موضوع اهمیت دارد ؟

صنعت فولاد چین – مشکل کجاست؟

تولید فولاد چین در طول 25 سال گذشته, بسیار گسترش یافته است. خروجی آن بیش از 12 برابر شده است و این در حالی است که خروجی اتحادیه اروپا 12 درصد کاهش یافته است. از طرفی در ایالات متحده تا حد زیادی این موضوع ثابت مانده است.

محرک پشت این افزایش, رشد اقتصادی خیره کننده دو رقمی چین طی دهه های گذشته بوده است; و این بیشتر به تقاضای داخلی فولاد و سرمایه گذاری های سنگین دولت در حوزه صنعت در طول سال های رونق, مربوط می شود.

اما این افزایش تقاضای گذشته با رکود کنونی, به شدت سبب ضربه خوردن چین شده است چرا که آن را با تولید فولادی بیش از نیازش روبرو کرده است.

بیش از 822 میلیون تن فولاد در سال 2014 تولید شده است و انتظار می رود که امسال, حتی بیش از این نیز تولید شود, و این در حالی است که پیشبینی میشود تقاضای داخلی فولاد این کشور در سال 2016 تنها 672 میلیون تن باشد.

به همین دلیل فولاد چین مازاد نیاز خود را در بازار بین المللی با قیمت های بسیار پایین به فروش می رساند; منتقدان می گویند این محصول با ضرر به فروش می رسد; در نتیجه, موجب رقابت نفس گیر کارخانه های فولادی دیگر کشورها خواهد شد.

 ? موضع اتخاذ شده چین چیست؟

چین منکر فروش فولاد خود به ضرر شده و ادعا می کند که اگر بخواهد قادر است جلوی تولید مازاد را بگیرد.

خبرگزاری رسمی پکن گفت که سرزنش این کشور برای مشکلات بوجود آمده صنعت جهانی فولاد, یک “عذر و بهانه برای حمایت ازسیستم تولید داخلی خودشان” بوده است.

در یک جمله تفسیر, “شین هوا” در برابر تحمیل تعرفه واردات (مالیات بر کالا به گونه ای که در نهایت باعث می شود کالا گران تر برای مصرف کننده تمام شود.) هشدار داد.

او همچنین اظهار نمود : “برای سیاستمدارن; سرزنش کشورهای دیگر همیشه یک راه آسان و مطمئن است تا بدینوسیله سیل مشکلات اقتصاد داخلی را سرکوب نمایند در صورتیکه این یک عمل ضد حمایت از تولید داخلی بوده و اثری معکوس دارد”

چین چکار خواهد کرد ؟

در حالیکه کشورهای دیگر شکایت می کنند که فولاد ارزان چین موجب شده تا تولید آنها از بازارهای تجاری فاصله بگیرد; خود چین هم با مشکلات شدیدی در صنعت مواجه شده است.

رونق و افزایش تولید سالهای گذشته به این معنی است که هرگونه کاهش تولید قابل توجه, منجر به از دست دادن تعداد زیادی شغل شده و در نتیجه بی ثباتی اجتماعی بالقوه ای را در پی خواهد داشت.

از اینرو بعید بنظر می رسد که چین به دلیل تقاضای داخلی, خروجی خود را متوقف نماید, لذا صادرات فولاد ارزان چین همچنان بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کشورهای دیگر چه گزینه هایی پیش رو دارند؟

یک پاسخ ساده می تواند وضع افزایش تعرفه واردات باشد, تعرفه بالا سبب افزایش قیمت فولاد وارداتی شده و بدین صورت امکان رقابت برای تولید کنندگان داخلی هم فراهم خواهد شد.

کشورهای تولید کننده فولاد همانند هند و اندونزی و ایالت متحده جهت کنترل فولاد ارزان وارداتی از چین اقدام به افزایش تعرفه واردات نموده اند.

اما برای کشورهای اروپایی که چین نقش یک شریک تجاری بسیار بزرگ برای آنها را ایفا می نماید, وضع تعرفه بالا برای مقابله با واردات فولاد از چین ممکن است منجر به تحریک چین و آغاز یک جنگ تجاری شده و اقدام متقابل چین می تواند وضع تعرفه بالا در همه کالاهای صادراتی اروپا به چین شود.

آیا موضوعات مطرح شده فوق برای ما مهم است ؟

بله. فولاد یک ماده حیاتی برای صنایع تولید بی شماری در هر کشور در سراسر جهان است. از ساخت و ساز گرفته تا اتومبیل و اسباب بازی و یا حتا درب بطری, با فولاد مرتبط است.

به همین دلیل فولاد ارزان برای این صنایع نقش حیاتی دارد, حالا این فولاد چه در داخل تولید شود, چه از خارج وارد گردد. چه بسا اگر شما در یک کمپانی تولید فولاد فعالیت می نمایید, فولاد ارزان چین می تواند موجب فلج شدن شرکت شما شده و چه بسا شما را از کار بیکار نماید.

حال در نظر بگیرید که شما در یک شرکت تولیدی فولاد در چین شاغل بودید; در آنصورت به هیچ وجه تمایلی به کاهش تولید و کاهش صادرات نداشتید.

قیمت آهن @fiahan

گزارشی از Andreas Illmer

About the Author:

Leave A Comment

⭐ منوی سریع