تنظیم بازار فولادی‌ها با 14 بند

خانه - اخبار صنعت فولاد و آهن آلات ایران و بین الملل - تنظیم بازار فولادی‌ها با 14 بند

تنظیم بازار فولادی‌ها با 14 بند

دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد

تنظیم بازار فولادی‌ها با 14 بند

هدف از تصمیم جدید سازوکار قیمت‎گذاری در بورس است

همزمان با ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار پتروشیمی‌ها، دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصول‌های فولادی نیز براساس تصمیم‌های کارگروه تنظیم بازار در 14 بند ابلاغ شد.

دستورالعمل جدید تنظیم بازار محصول‌های فولادی با موضوع قیمت‎گذاری در بورس در 14 بند اعلام شد:

1. الزام عرضه کنندگان نسبت به عرضه مستمر و مکفی (بر مبنای کف عرضه) در هر مرحله به صورت میانگین هفتگی و در تالار اصلی.

2. مقادیر کف عرضه محصول‌های فولادی مطابق ۱۲۰ درصد نیاز کشور (تقاضای واقعی سال ۱۳۹۶ در بورس) با پیشنهاد معاونت امور معادن و صنایع معدنی و تصویب کمیته تخصصی تنظیم بازار تعیین خواهد شد.

3. ضرورت نظارت دستگاه‌های نظارتی بر فرایند عرضه در بورس و کنترل رعایت مقادیر کف عرضه، نحوه مصرف محصول‌های فولادی در چرخه تولید پس از بورس کالا و منوط نمودن صادرات به رعایت کف عرضه و اقدام جهت جلوگیری از صادرات تولیدکنندگان متخلف و مسدود نمودن کد بورس واحدهای صنایع پایین دستی متخلف و غیر فعال.

4. تبیین ساز و کار تعیین قیمت پایه محصول‎‌های فولادی قابل عرضه در بروس کالایی (معادن قیمت جهانی با نرخ محموله‌های صادراتی در منطقه CIS و دریای سیاه مجله متال بولتن (میانگین این دو)، ضربدر نرخ تسعیر ارز رسمی بانک مرکزی ج.ا.ا با سقف رقابت در معاملات بورس کالا، حداکثر ۵ درصد).

5. تاکید دارد لزوم اعمال قیمت پایه در بورس کالا براساس فرمول بند ۴ و کنترل تاثیر افزایش نرخ جهانی حداکثر در سقف ۱۰ درصد (فارغ از نرخ تسعیر ارز رسمی) و الزام به اخذ تاییدیه توسط بورس کالا در صورت دریافت پیشنهاد بالاتر از درصد مذکور با استعلام از کارگروه تنظیم بازار.

6. اولویت قراردادن تامین نیاز داخلی بر صادرات و حفظ ارزش افزوده تبدیل محصول‌های فولادی در سقف ظرفیت‌های نصب شده و صادرات آن‌ها پس از فرآوری صورت می‌گیرد.

7. در این میان صادرات منوط به رعایت کف عرضه محصول‌های فولادی شده است.

8. الزام کنترل و مدیریت تقاضا از طریق راستی آزمایی، تکمیل و به روز رسانی اطلاعات مندرج در سامانه بهین‌یاب.

9. ممنوعیت انجام صادرات با هدف بهره‌مندی از معافیت مالیاتی توسط تولید کنندگان و ورود مجدد آن به هر شیوه‌ای.

10. ممنوعیت انجام واردات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی به قصد صادرات مجدد برای بهره‌مندی از مابه‌التفاوت نرخ ارز.

11. مشمول نرخ‌گذاری بودن محصول‌های فولادی خریداری شده از بورس برای فروش به حلقه‌های بعدی زنجیره ارزش و محصول‌های که مشمول عرضه در بورس نیستند (لوله و پروفیل)

12. الزام خریداران ورق (به استثناء خریداران محصولات فولادی که به عنوان مصرف کننده نهایی است) در بورس کالا به عرضه حداقل ۷۵ درصد محصول تولیدی خود در داخل کشور و تکلیف به ارائه ارز صادراتی خود به سامانه نیما براساس نرخ ارز رسمی مبنای قیمت پایه در صورت هرگونه صادرات لوله و پروفیل.

13. ممنوعیت خرید و فروش محصول‌های فولادی توسط کارگزاران بورس کالا به نحوی که کارگزار عرضه کننده، اجازه خرید همان کالا را برای خود یا به وکالت ندارد.

14. ضرورت عرضه محصول‌های خاص در قالب قراردادهای بلند مدت در بورس در روزهای غیر از عرضه عمومی با ضوابط پیشنهادی معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه ظرف مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ این دستورالعمل و ارائه و تصویب در کمیته تخصصی تنظیم بازار با نرخ کارمزد یک دهم کارمزد معاملات عمومی.

منبع: دنیای بورس

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

⭐ منوی سریع