بازار آهن در انتظار چین و آمریکا

خانه - اخبار صنعت فولاد و آهن آلات ایران و بین الملل - بازار آهن در انتظار چین و آمریکا

بازار آهن در انتظار چین و آمریکا

6 امتیاز3.8/5

بازار آهن در انتظار چین و آمریکا

در هفته گذشته بازار سنگ آهن با افزایش قیمتی در حدود ۷/ ۰ درصدی روبه رو بود. کارشناسان در رابطه با این بازار و بازار جهانی فولاد می گویند چین تعیین کننده جدی مسیرهای آتی این دو بازار است و با توجه به آغاز فصل سرما, انتظار می رود چین محدودیت های سفت و سختی را به زودی در زمینه تولید فولاد اتخاذ کند که در این صورت باید گفت احتمال آنکه قیمت با افت روبه رو شود وجود دارد. نکته قابل بررسی اما آن است که در روزهای اخیر میزان تولید فولاد در چین افزایش یافته است و این مساله برخلاف سیاست های زیست محیطی چین است. کارخانه داران فولاد با توجه به اینکه هنوز به طور سفت و سخت از طرف دولت فشاری را متحمل نیستند میزان تولید خود را افزایش داده اند و این در حالی است که قیمت ها در بازار چین در هفته گذشته کاهشی بوده است.
این افزایش تولید زمینه را برای تحمل فشارهای کاهشی در ماه های پیش رو افزایش می دهد و باعث می شود جنس به اندازه کافی در کارخانه ها وجود داشته باشد. از طرف دیگر همان طور که در گزارش های پیشین بازار فولاد نیز بررسی کردیم, تولیدکنندگان فولاد در چین برای آنکه از محدودیت های زیست محیطی در امان بمانند به خرید سنگ آهن های با عیار بالاتر روی آورده اند که این امر باعث شده تا سنگ آهن های عیار پایین با افت قیمت آهن و برعکس عیار بالا با رشد قیمت آهن روبه رو شوند. در این رابطه نباید از درگیری که آمریکا برای کشورهای تولیدکننده فولاد دنیا از جمله چین و ترکیه ایجاد کرده, غافل باشیم. تعرفه فولاد هنوز به قوت خود باقی است و اثرات ناشی از این تعرفه ها هر چه زمان می گذرد بیشتر در بازار مذکور خودنمایی می کند. با این حال اینکه دولت چین تلاش می کند تا میزان مصرف داخلی فولاد را با پروژه های زیرساختی جدید افزایش دهد, می تواند مصرف بسیاری از کالاهای دیگر جز فولاد و سنگ آهن از جمله مس, آلومینیوم, روی, محصولات پتروشیمیایی و نفتی و… را افزایش دهد.
وزیر بازرگانی مکزیک اظهار کرده که این کشور حاضر نخواهد شد توافق نامه جدید تجارت آزاد آمریکای شمالی را تا قبل از آنکه آمریکا تعرفه های وارداتی فولاد و آلومینیوم مربوط به مکزیک و کانادا را متوقف سازد, امضا کند. در حال حاضر کارهای پایانی متن این توافق نامه بین آمریکا, کانادا و مکزیک در دست اجراست و امید آن می رود که ۲۹ یا ۳۰ نوامبر این سند به امضای طرفین برسد. البته مکزیک اظهار کرده تا وقتی آمریکا تعرفه ۲۵ درصدی فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی واردات آلومینیوم از این کشورها را متوقف نکند آن را امضا نخواهد کرد.
کانادا نیز ابراز امیدواری کرده حال که توافق نامه جدیدی در حال نهایی شدن است آمریکا هم به زودی تعرفه های فوق را حذف خواهد کرد. این خبر در کنار خبر مرتبط با گزارش یوروفر در مورد ورود محصولات فولادی از بازارهای بین المللی نظیر ترکیه به اتحادیه اروپا نشان می دهد بازار آهن دیگر از منظر ساختاری شبیه سال های گذشته نیست و ترامپ آن را از ریل اصلی خود خارج کرده است. این مساله می تواند برای این بازار بسیار خطرناک باشد زیرا بازگشت مجدد آن به ریل زمانبر خواهد بود, به علاوه این صنعت به شدت به سایر بخش های اقتصاد دنیا متصل است که هر نوع نقصی در آن می تواند شرایط را پیچیده کند.

منبع: دنیای اقتصاد

6 امتیاز3.8/5

ثبت ديدگاه

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

اگر با این شرایط موافق هستید لطفاً اینجا کلیک کنید.

⭐ منوی سریع